Již dávno předtím, než svět zaplaví módní vlna spiritismu, založeného na víře v posmrtný život a komunikaci s duchy, se v USA objevují dvě dívky, sestry Kate a Maggie Foxovy. Ty prý jako první dokážou navázat obousměrné spojení se záhrobím. Stávají se tak prvními profesionálními médii a v Americe vyvolají senzaci! Právě ony stojí u zrodu spiritismu. Na konci života ale tvrdí, že to byl jen velký podvod! Napálily svými rozhovory s duchy celý svět?
Dům ve vísce Hydesville v americkém státě New York je ponořený do tmy a většina obyvatel je dávno v krajině snů. Jen dvě sestry, patnáctiletá Margaret (1833–1893) a dvanáctiletá Kate (1837–1892) Foxovy, nemohou spát. Když se s rodiči do domu stěhovaly, slyšely zvěsti, že zde straší. Jenže teď jsou si úplně jisté! V domě se totiž ozývá podivné klepání, jehož zdroj nelze odhalit. Ale dívkám se to údajně podaří. Záhadné ťukání má podle nich vyluzovat duch zabitého muže! Na tom, že s ním dokážou komunikovat, postaví dívky svou hvězdnou kariéru spiritistických médií. Opravdu uměly mluvit s duchy, nebo si vše vymyslely?
Haló, pane s kopytem!
Objevit způsob komunikace s duchem je otázkou dětské drzosti. Děvčata ho údajně považují za ďábla a dělají si z něj legraci. Je dochován popis událostí z 31. března 1848, kdy de facto dochází ke zrození spiritismu – víry v posmrtný život a komunikaci s duchy zesnulých. Té noci prý mají sestry Foxovy objevit způsob, jak navázat spojení se záhrobím. Mladší Kate ducha přímo oslovuje a žádá: „Pane s kopytem, udělej tohle!“ A pak zatleská. Ihned se prý ozve odpověď stejným počtem zaklepání. Netrvá dlouho a dívky vymyslí abecední kód, aby mohly duchovi klást otázky. A údajně zjišťují, že pan Splitfood, jak mu říkají, je duchem zavražděného obchodníka Charlese B. Rosma, který měl být zabit a zakopán u nich v domě ve sklepě!
Dětská hra, nebo podvod?
Rodiče to považují za dětskou hru a odvezou dcerky z Hydesvillu k příbuzným. U nich údajně vychází najevo, že dívky dokážou mluvit i s jinými duchy, nejen se Splitfoodem. „Když paní Foxová odvezla děvčata do Rochesteru, odjelo ťukání s nimi a předávalo vzkazy od mrtvých příbuzných a přátel přítomných, protože když se to rozkřiklo, tak přišlo mnoho návštěv,“ tvrdí britský historik Richard Cavendish (*1930). Záhy se případu sester Foxových chopí média a v USA propuká senzace, jež nenechá chladnými ani vědce. Hned několik profesorů zkoumá údajné paranormální schopnosti Kate a Margaret a docházejí ke zcela protichůdným závěrům. Někteří tvrdí, že dokážou navázat kontakt se záhrobím. Podle jiných jde o podvod. Dívky prý „ťukají“ pomocí praskajících kolen, nebo mechanismů pod šaty. Jenže nic z toho se nedaří prokázat!
Nutila nás k tomu sestra!
Ze sester Foxových jsou hvězdy a vystupují také ve slavné show amerického „obchodníka se zábavou“ Phinease T. Barnuma (1810–1891). A nejstarší sestra Leah Fox (1814–1890) jim dělá manažerku. Ameriku zachvacuje šílenství a téměř každý touží po účasti na seancích a komunikaci s duchy. Sestry se stávají prvními profesionálními médii, stojí u zrodu spiritismu. Ale po letech v „duchařském byznysu“ přichází šok! Roku 1888 totiž vystupuje na veřejnost Margaret Fox a tvrdí, že vše byl podvod! V dětství prý vyluzovaly se sestrou ťukání pomocí praskajících prstů, ale když chtěly dětskou zábavu vyzradit, nejstarší sestra Leah je prý nutila, aby pokračovaly a vydělávaly tak peníze! „To je důvod, proč spiritismus považuji za podvod nejhoršího typu,“ prohlašuje Margaret. Sestry sice poté prohlášení stáhnou, protože k němu měly být přinuceny pod nátlakem. Ale na jejich pověsti zůstává skvrna a obě umírají v chudobě. I po jejich smrti však zůstává nezodpovězená otázka: Uměly komunikovat s duchy, nebo tahaly svět za nos?
Lenka Kabeláčová