TRIPOLIS – Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí řekl, že přenese “bitvu do Evropy”, pokud Severoatlantická aliance (NATO) nezastaví své libyjské tažení, a Africká unie se rozhodla ignorovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud.

kim3bc396_sin991_libya_gaddafi_rape_0609_11“Pokud se rozhodneme, jsme schopni vrhnout se na Evropu jako kobylky a včely. Radíme vám tedy, abyste zařadili zpětný chod, pokud nechcete zažít katastrofu,” prohlásil Kaddáfí v projevu vysílaném z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí.

“Libyjský lid je schopen jednoho dne přenést bitvu do Středomoří a do Evropy. Mohl by zaútočit na vaše domovy, vaše kanceláře a vaše rodiny, které by se staly oprávněnými vojenskými terči, protože vy jste přeměnili naše kanceláře, naše generální štáby, naše domy a naše děti ve vojenské terče, které považujete za legitimní,” řekl libyjský vůdce.

Čtěte také

 

NATO podniká ze vzduchu údery na cíle v Libyi, které považuje za důležité pro Kaddáfího síly. Odvolává se přitom na rezoluci Rady

Africká unie navrhuje mírová jednání:

Africká unie na svém summitu v metropoli Rovníkové Guineje navrhla v pátek uspořádat rozhovory mezi libyjskými vzbouřenci a Kaddáfího libyjskou vládou. Měly by vyústit v dohodu o uzavření příměří, ustavení dočasné přechodné vlády a následné uspořádání voleb.

bezpečnosti OSN o nutnosti chránit libyjské civilisty. Ve svých důsledcích jde o podporu povstalců bojujících proti Kaddáfího režimu.

 

Francie tento týden přiznala, že povstalcům dodala zbraně, což vyvolalo ostrou reakci Ruska. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek řekl, že je to závažné porušení zákazu dodávek zbraní do Libye, který stanoví rezoluce Rady bezpečnosti č. 1970, a požádal Francii o vysvětlení.

Francouzská bitevní loď pluje do Libye.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé dnes při návštěvě Moskvy řekl, že o dodávkách byly informovány NATO a Rada bezpečnosti OSN. Ve francouzském rozhlasu France Inter prohlásil, že Francie povstalcům shodila jen zbraně k sebeobraně.

Podle francouzského generálního štábu vojsko pomocí padáků v Libyi shodilo osobní zbraně včetně samopalů a ruční granátomety, nikoli ale protitankové střely, jak se dříve spekulovalo ve francouzských médiích.

 

Čtěte také

 

Kaddáfí po více než 90 dnech leteckých operací aliance v Libyi odmítá vyslyšet požadavky opozice, aby se vzdal moci. Opozice přitom vyloučila další kontakty s Tripolisem, když Mezinárodní trestní soud (CPI) v pondělí informoval o vydání zatykače na Kaddáfího, na jeho druhorozeného syna a na šéfa libyjské tajné služby.

 

Operace bude pokračovat

Ministryně zahraničí Španělska a Spojených států Trinidad Jiménezová a Hillary Clintonová v sobotu v Madridu prohlásily, že přes hrozby libyjského vůdce Muammara Káddáfího adresované Evropě bude operace Severoatlantické aliance v Libyi pokračovat. Reagovaly tak na jeho páteční slova, že pokud NATO operaci nezastaví, mohli by Libyjci přenést boje do Evropy.

Dcera libyjského vůdce Ajša ale v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek večer francouzskou televizní stanicí France 2 řekla, že zástupci Libye vedou s povstalci přímá i nepřímá jednání. “My bychom měli přestat prolévat libyjskou krev a k tomu jsme připraveni spojit se s ďáblem, tedy s ozbrojenými povstalci,” prohlásila také. Na otázku stran případného Kaddáfího odchodu přímo neodpověděla, otce ale označila za “symbol a vůdce” země.

 

Africká unie se dnes na své vrcholné schůzce v Rovníkové Guineji rozhodla ignorovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud.

LIbyjští rebelové na kontrolním stanovišti v Misurátě

Znamená to, že libyjský vůdce se může po Africe pohybovat, aniž mu bude hrozit zatčení. Soud nemá prostředky k tomu, aby si respektování zatykače vynutil. Unie také vyzvala Radu bezpečnosti OSN ke krokům, jejichž cílem by bylo “anulovat proces CPI ohledně Libye”. Vyslovila znepokojení nad tím, jak soud situaci v Libyi posuzuje, a vydání zatykače označila za vážné zkomplikování snah o politické řešení libyjské krize.

Ve čtvrtek se rebelové na hřebenu u města Bir Ghanam asi 80 kilometrů od metropole připravovali na bitvu, která by jim mohla otevřít dveře k přímé cestě do sídla Kaddáfího moci. Podle agentury Reuters je tu ostřelování raketami Grad dnes přinutilo k ústupu.