Sýrové imitace z laboratoře, energetické nápoje plné hmyzu, ovocné jogurty s pilinami… Výrobci i prodejci potravin šmelí, kde se dá – většinou naprosto legálně. Zatímco například v Německu proti podvodům v supermarketech bojuje řada spotřebitelských organizací typu Foodwatch, a dokonce i samotné ministerstvo zemědělství prostřednictvím webu Lebensmittelklarheit.de, čeští spotřebitelé si svou cestu často nebezpečným potravinovým bludištěm museli až donedávna hledat sami. Od minulého týdne mají k dispozici novou zbraň, portál Potravinynapranýři.cz.
Zapojí se i spotřebitelé?
Nová aplikace ministerstva zemědělství umožňuje návštěvníkům vyhledat požadovanou informaci o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu a distributora. Informace do systému vkládá Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle mluvčího ministerstva Jana Žáčka by však co nevidět měly mít možnost web spoluvytvářet i Státní veterinární správa a řada evropských organizací.
Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejněCílem projektu ministerstva zemědělství je zpřístupnit zjištění o závadných potravinách českým i evropským spotřebitelům. Zájem je obrovský. „V posledních sedmi dnech web navštívilo několik set tisíc uživatelů,“ řekl ČESKÉ POZICI Žáček s tím, že konkrétní informace ministerstvo zveřejní již ve středu. Dle mluvčího existuje i možnost, že by v budoucnosti na obsahu webu mohli spolupracovat i samotní spotřebitelé.
Projekt prý vznikl proto, že v současnosti se v maloobchodní síti ve stále větší míře setkáváme s nevyhovujícími potravinami. Výrobci a prodejci se pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení potravin nejakostních, falšovaných i nebezpečných. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně.
„Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba. Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče,“ řekl ke spuštění aplikace ministr zemědělství Petr Bendl. Ministerstvo doufá, že se stránky stanou vedle finančních sankcí ukládaných ve správním řízení dalším nástrojem, jak dostat pod tlak nepoctivé výrobce a prodejce potravin.
Hitparáda hříšníků
Nový web je v provozu od 10. července a v současné chvíli obsahuje údaje o téměř 360 nevyhovujících potravinách. Nejvíce jich inspektoři zaznamenali v obchodech společnosti Tesco Stores, druhou příčku společně obsadily Ahold a Kaufland, následovány řetězci Penny Market a Spar. Nejméně potravin na pranýři mají v současnosti obchody řetězců Globus, Makro, Billa a Lidl.
Na první pohled překvapí, že databáze je plná produktů, které běžně konzumujeme. Na nových stránkách lze najít například eidamský sýr od Madety, čerstvá vejce z Tesca anebo jogurtové nápoje Albert Quality. Produkty se na webu dělí do třech kategorií:
- Nejakostní potraviny: sem spadá například Medovina z Potštejna, u které byla dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjištěna neharmonická chuť po těkavých látkách a myšině a také nižší obsah alkoholu.
- Falšované potraviny: reprezentuje je mimo jiné salám Tesco Vysočina, který podle zápisu kontrolora obsahoval méně čisté bílkoviny, než je dáno příslušnou vyhláškou, z čehož lze soudit, že při jeho výrobě byla patrně použita nekvalitní surovina.
- Nebezpečné potraviny: většinou jde o pekařské výrobky, na jejichž obalu nebyly vyznačeny obsažené alergeny jako například arašídy, které mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. O „nechuťárnu“ týdne se ale postaral nápoj společnosti Kofola Semtex exclusive energy drink. Zdrcující verdikt inspektora: Ve výrobku plavaly nečistoty a dokonce i hmyz.
Méně otrlí spotřebitelé udělají lépe, když stránku Potraviny na pranýři snad ani nenavštíví – bohužel… Radost by z toho měli nejvíc asi výrobci, které nový portál samozřejmě pobouřil nejvíce. Více než desítka z nich se již obrátila na Potravinářskou komoru se stížností, že za nedostatky u některých výrobků nemohou výrobci, nýbrž obchodníci. Nový portál tak prý poškozuje jejich pověst.
Informaci potvrdila Českému rozhlasu mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová: „Když si vezmete situaci, že v prodejně se prodává plesnivý sýr, je tam přemalované datum spotřeby, prodává se to jako prošlé, tak za to opravdu nemůže výrobce. To je jen a jen záležitost obchodníka. Bohužel u tohoto výrobku se samozřejmě objeví i jméno výrobce.“ Ministerstvo zemědělství prý pravidla webu upraví natolik, aby bylo v budoucnosti zřejmé, kdo problém způsobil.
To je ale u většiny produktů naprosto zřejmé již dnes. Nový web se výrobcům ze samotné podstaty věci nebude líbit nikdy.
Převzato: http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/jen-pro-otrle-potraviny-na-pranyri