V tomto článku se podíváme na dvě různé reakce, které následovaly poté, co Trump vyhlásil cla mimo jiné i na dovoz aut ve snaze upřednostnit prodej amerických aut, případně donutit některé automobilové giganty k tomu, aby výroba přesunula do USA.

Jednou z reakcí je skutečně zřízení kompletní výroby a prodeje aut dané značky v USA, kde jsou nabízeny velmi výhodné pobídky, další reakcí je pak zvýšení cen o příslušné částky, případně zavedení dovozních poplatků.

 

Situace je nyní taková, že téměř každá evropská automobilka má už dávno svoji továrnu na kompletaci aut i v USA, nicméně díly dováží a v USA se již auta jen smontují.

Je pravděpodobné, že Trump chce automobilky přimět k tomu, aby se v USA vyráběla auta jejich značek určená pro americký trh kompletně, včetně dílů, které jsou zatím dováženy z Evropy.

To samozřejmě povede – spolu s Green Dealem – k dalšímu poklesu pracovních příležitostí v automobilovém průmyslu v Evropě.

 

Evropské automobilky zvyšují ceny a přesouvají výrobu do USA v reakci na Trumpova cla na automobily. Volkswagen podle agentury Bloomberg přidá k cenám vozidel dovozní poplatky, zatímco Volvo a Mercedes-Benz zvažují rozšíření výroby v USA, aby se vyhnuly 25% clům.

Německé značky jako BMW, Porsche a Mercedes jsou obzvláště vystaveny riziku, ale silná poptávka v USA – zejména po SUV – udržuje trh atraktivní navzdory rostoucím nákladům.

„Trumpova cla, která vstoupila v platnost ve čtvrtek, znamenají zásadní bod obratu v obchodní politice,“ uvedla Hildegard Müllerová, šéfka německé automobilové lobby VDA.

Varovala, že tento krok vytvoří „pouze poražené“, včetně amerických spotřebitelů, kteří čelí rostoucí inflaci a omezenému výběru produktů.

 

Volkswagen oznámil americkým prodejcům, že přidá dovozní poplatky a dočasně pozastaví dodávky z Mexika a Evropy. Mluvčí memorandum potvrdil, ale odmítl to upřesnit.

Cla již otřásla průmyslem – kupující spěchají s nákupy a akcie německých výrobců automobilů ve čtvrtek prudce klesly. Mercedes a Volkswagen klesly o více než 3 %, zatímco BMW se propadlo až o 4,3 %.

Mercedes může přesunout výrobu svého modelu do Alabamy, aby vyrovnal cla, a zvažuje stažení svých levnějších vozů do USA po 58% nárůstu prodejů svého nejprodávanějšího importu, SUV GLC.

Německý ministr hospodářství podpořil rozhovory EU s USA, ale varoval před jasnou a rozhodnou reakcí, pokud nebude dosaženo dohody, a označil cla za riziko pro globální stabilitu.

Volkswagen, který vyrábí auta v Tennessee, stále dováží klíčové modely z Evropy a Mexika. USA nyní tvoří 20 % jeho příjmů, k čemuž přispěl 7% nárůst tržeb v roce 2024.

BMW realizuje 60 % svých prodejů v USA a je závislé na evropských součástkách pro svůj závod v Jižní Karolíně. Továrna Mercedesu v Alabamě čelí podobnému vystavení dodavatelskému řetězci.

Volvo plánuje rozšířit výrobu v USA, zatímco Ferrari zvýší ceny v USA až o 10 %. Britští výrobci automobilů varovali, že Američané pravděpodobně zaplatí více za ikonické značky, jako jsou Bentley a Mini.

„Tyto celní náklady nemohou být absorbovány výrobci,“ řekl Mike Hawes z britské automobilové obchodní lobby, „a zasáhnou tak americké spotřebitele, kteří mohou čelit dodatečným nákladům a omezenému výběru ikonických britských značek.“

https://necenzurovanapravda.cz/2025/04/jak-zareagovaly-evropske-automobilky-na-uvalena-cla/