Situace kolem Íránu je tak napjatá, že záminkou k válce mohou být i ty nejnenápadnější akce. Aby zabránily eventuálnímu vyostření, odložily USA a Izrael dávno naplánovaná společná cvičení protiraketové obrany.

iran-usa-israelEventuální raketový útok ze strany Íránu a jiných zemí tohoto regionu, které disponují balistickými raketami středního doletu, se pokládá za jednu z hlavních vojenských hrozeb bezpečnosti Izraele. K ochraně země před podobnými útoky přistupuje izraelské vedení velmi vážně. Cvičení Austere Challenge měla být pokračováním v dlouhé řadě společných manévrů, v jejichž průběhu se nacvičovalo nasazení dodatečných sil a prostředků PRO na území Izraele. Základ izraelského systému PRO tvoří prostředky jak vlastní (protiletadlový raketový systém Arrow) tak i americké výroby (Patriot různých modifikací). Před raketami malého doletu a minometovým ostřelováním z palestinských území chrání Izrael systémy boje z blízka Iron Dome, jejichž nasazení začalo poměrně nedávno.

Přípravy na cvičení Austere Challenge začaly ještě na podzim 2011. Samotné manévry se měly konat koncem ledna a v první polovině února, situace se však vyvíjela rychleji. Teď uvažují pozorovatelé o skutečné příčině přenesení cvičení. „Pozor, nebezpečí lavin!“. Toto výstražné znamení na horských silnicích hned přichází na mysl, když se člověk obeznamuje s touto situací. Na válku čekají v tomto regionu už dávno, a nyní, kdy obě strany vystupňovaly rétoriku, situace opravdu připomíná obrovskou vrstvu mokrého sněhu na svahu hory nad silnicí, která jen čeká na sebemenší otřes, aby se zřítila. Komplex regionálních bezpečnostních problémů se neomezuje jen na Írán. S Izraelem hraničí bezprostředně Sýrie, kde pokračuje konfrontace vlády a opozice, přičemž jiné arabské země se chovají vůči Sýrii stále agresivněji.

Pokud jde o Írán jako takový, je pravděpodobnost zahájení izraelské letecké operace proti íránským jaderným a raketovým objektům, dostatečná k tomu, aby v Teheránu cítili neklid. V těchto podmínkách mohou být společné manévry s USA v určitém okamžiku interpretovány jako přímá hrozba, když ne začátek bojových akcí. Za této situace nelze vyloučit, že společná americko-izraelská cvičení mohou mít za následek íránský úder po amerických a/anebo izraelských objektech a silách. Zároveň řada expertů podotýká, že podobný útok ze strany Izraele bude neúčelný. Íránský jaderný program už minul stádium, v němž bylo možno jej zastavit anebo alespoň vážně pozdržet jeho realizaci úderem po jednom objektu. K dosažení žádoucího výsledku bude nutná rozsáhlá mnohadenní letecká útočná operace, do níž bude nasazena většina letek „první linie“ izraelského vojenského letectva. Podobná operace je nemyslitelná bez předběžného zajištění dominace ve vzduchu – jinými slovy, to znamená válku.

Kromě toho, četné klíčové íránské jaderné objekty jsou ukryty pod zemí tak, že k jejich likvidaci bude nutno použít jaderných zbraní, anebo proniknutí jednotek zvláštního určení s přenosnou jadernou náloží bezprostředně do objektu. Všechny jiné způsoby neposkytují žádnou záruku. Jak uznávají sami izraelští vojenští příslušníci, „neexistuje žádná stříbrná kulka, která by mohla okamžitě zničit íránský jaderný projekt“. Jiná verze přenesení cvičení spočívá v tom, že už nejsou nutná. Izrael a USA už prý připravují vojenskou operaci proti Íránu, a uspořádání velkých manévrů jenom odpoutá nezbytné síly a prostředky, a navíc donutí nepřítele k ostražitosti. Tato verze je ostatně také neuplná. V regionu dochází k přesunu amerických sil, ty však zatím nestačí pro rozsáhlou operaci. Dvě útočné skupiny s letadlovými loděmi, a tím spíše tři, mohou samozřejmě způsobit Íránu velké škody, nemohou ale dosáhnout hlavního cíle – zaručit zastavení jaderného programu.

Víc než to: po podobném útoku bude tento program, jehož status vyvolává nyní otázky, zaručeně a definitivně zaměřen na co nejrychlejší výrobu jaderných zbraní. Možná kvůli nepřipuštění opětovného amerického útoku, a možná pro zasazení „úderu pomsty“, jehož cíl je velmi těžko předpovědět. Může to být jak Izrael, tak i nějaká velká americká základna v tomto regionu. Pro Írán může být nesporně podobný úder začátkem konce, vezmeme-li v úvahu jaderný potenciál jeho nepřátel. Avšak v tomto případě nemůže nikdo předpovědět ani vzdálené následky těchto událostí pro samotný Izrael a USA.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_03/70537779/

http://www.czechfreepress.cz/valky/iranska-otazka-izrael-a-usa-se-zdrzuji-prudkych-pohybu.html