Sergej Glazjev
|
© Foto: Hlas Ruska
|
V Itálii se pořádá II. Euroasijské fórum Inovace a mezinárodní integrace. Jeden z účastníků tohoto fóra – ekonom, politik a poradce ruského prezidenta pro otázky regionální ekonomické integrace Sergej Glazjev – hovořil v exkluzívním interview pro Hlas Ruska o tom, čím může pro Ukrajinu skončit její vstup do EU, a jestli státní bankrot USA může ohrozit světovou ekonomiku.
–S podobnou iniciativou může přijít Ukrajina a Evropské unie, my ne. Občané Ukrajiny, kteří hájí evropskou volbu, si myslí, že podepsání dohody o asociaci s Evropskou unií přinese Ukrajině bezvízový režim s Evropou. O tom se ale v dohodě vůbec nemluví. Jelikož ale bude důsledkem dohody prudké zhoršení hospodářské situace na Ukrajině, pak budou přirozeně ukrajinští politici trvat na bezvízovém režimu s Evropou, jako kompenzaci. Je dost dobře pravděpodobné, že Evropa, která má zájem o levnou pracovní sílu z Ukrajiny, na tento krok přistoupí. A možná, že jí dokonce poskytne možnost vstupu do schengenského pásma. V tomto případě bud Ukrajina nucena zavést vízový režim s Ruskem.
Na podzim roku 2010 vyšla vaše kniha Strategie předstihujícího rozvoje Ruska v podmínkách globální krize. Vysvětlujete v ní schémata modernizace ruské ekonomiky v podmínkách světové krize. Mohou USA, které se nacházejí na pokraji bankrotu, popostrčit svět k recesi? Je vámi popsaná strategie aktuální i po třech letech?
–Je naprosto aktuální, protože světová krize nikam nezmizela, hrozba bankrotu USA visí ve vzduchu a stává se stále aktuálnější. Zatím tento bankrot závisí jen na tom, co dělají USA, nastane ale doba, kdy bude postavení dolaru a situace v americkém finančním systému závislá na krocích partnerů – Číny, arabských zemí, Ruska a dalších vlastnících amerických dluhopisů. Na jedné straně proto příčiny krize přetrvávají, finanční pyramidy nikam nezmizely a objem derivativů se ve srovnání s rokem 2008 dokonce zvětšil. Na druhé straně ale Rusko zatím nevstoupilo na cestu předstihujícího rozvoje a stále nemáme dost investic do modernizace, do osvojování nových technologických výrob. A proto je to, co jsem navrhoval v mé knize tenkrát, stále aktuální.
http://czech.ruvr.ru/2013_10_20/Glazjev-hrozba-bankrotu-USA-visi-ve-vzduchu/