Letos v září byla v odborném časopise Food and Chemical Toxicology zveřejněna studie francouzských vědců, podle které ve skupině myší krmených geneticky upravenou kukuřicí po 17 měsících bylo pětkrát víc mrtvých zvířat než v kontrolních skupinách. Vědci sledovali dva roky 200 myší, kterým podávali geneticky modifikovanou kukuřici NK 603 nebo běžnou kukuřici. Kukuřice NK 603 byla uvedena na trh firmou Monsanto, aby byl podpořen prodej společností vyráběného pesticidu ROundup. Výzkumníci to vzali v úvahu a krmili při výzkumu myši kukuřicí ošetřenou pesticidem i neošetřenou jmenovaným přípravkem. Nadnárodní konglomerát Monsanto je jediným výrobcem geneticky upravených organismů GMO povolených v Evropě ke kultivaci. Nabízí na trh silážní kukuřici MON 810, s obchodním názvem Yield Guard, která je odolná vůči hmyzu a dalším škůdcům.

gmo_kukuriceRusové zakázali dovoz kukuřice

Podle nejnovějších zpráv nedůvěra vůči GM kukuřici přináší další ovoce v obchodním světě: Rusko se rozhodlo zakázat dovoz geneticky upravené kukuřice společnosti Monsanto, dokud ruské laboratorní zkoušky neověří výsledky francouzského výzkumu. Není divu, jedná se o bezprecedentní potvrzení, že GM obilí může opravdu poškodit zdraví.

Boj Francouzů proti GMO

Ještě v roce 2008 Evropský soudní úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal rozhodnutí, že není k dispozici konkrétní vědecký důkaz, že GM obiloviny ohrožují zdraví nebo životní prostředí. Francie zaujímala velmi negativní postoj k dovozu těchto potravin již dříve a letos v březnu GMO zakázala. Předcházel tomu soudní spor, při němž začátkem tohoto roku francouzský soud shledal, že firma Monsanto je vinna otrávením lyonského farmáře, který používal a přitom vdechoval přípravek proti plevelu vyrobený touto firmou. Výsledkem byla ztráta paměti a bolesti hlavy. Ve Francii se zvažuje zákaz postřik pesticidy z letadel. Odpor proti geneticky upravené kukuřici neprojevuje pouze Francie, ale také Maďarsko a Polsko, které zakázaly její dovoz.

gmo_cornPěstování GMO u nás

První geneticky modifikovanou plodinou, kterou bylo v tuzemsku povoleno komerčně pěstovat, se stala právě kukuřice MON 810, do které byla vložena bakteriální dědičná informace způsobující produkci tzv. Bt-toxinu, který je jedovatý pro určité druhy hmyzu. Místa pěstování v ČR zveřejnil v roce 2008 Greenpeace. Zatímco v Evropské unii výměr zemědělské půdy oseté GM plodinami v roce 2008 poklesl, v Česku se v tomto roce osetá plocha zvýšila a byla druhá nejvyšší v EU po Španělsku.

Genetické inženýrství umí nepředstavitelné věci. Je však správné hrát si na Bohy a měnit dlouhodobě vyvíjené přírodní mechanismy? Neposouváme hranice etiky a bezpečnosti za neúnosnou mez? Čína si z toho očividně hlavu nedělá, geneticky upravila 300 krav a dojí lidské mateřské mléko! | Čtěte dále na Pravdu.cz

Obr Monsanto

Historickou ironii lze vidět v souvislosti, že firma Monsanto vyráběla v 60. letech 20. století pesticidy pro herbicidy, které pod krycím jménem Agent Orange použila ve vietnamské válce americká armáda, aby zničila vegetaci, v níž se mohl skrývat protivník. Agent Orange přitom obsahoval vysoce jedovatý dioxin a velké oblasti včetně obyvatelstva jsou ve Vietnamu dodnes kontaminované. Monsanto Company byla založena již v roce 1901. Jde o nadnárodní americkou společnost podnikající v agrárním sektoru, agrochemickém průmyslu a oblasti biotechnologií, farmaceutik a geneticky modifikovaných potravin. Je to jeden z největších producentů fosfátových herbicidů, pesticidů, hnojiv a dalších ropných derivátů; též je to zdaleka největší producent geneticky modifikovaného obilí. Na trhu zemědělských komodit vlastní 70 – 100 % podílu některých geneticky modifikovaných plodin.

Zdroje:
wikipedia.org, http://wakeup-world.com/, http://rt.com/news/french-ban-gm-crops-368
Ilustrační foto: flickr.com/photos/25717587@N06/”flickr.com/photos/25717587@N06/
flickr.com/photos/djotai/

Převzato: http://pravdu.cz/gmo/geneticky-upravena-kukurice-vyvolava-zdeseni