Dva slovenští publicisté, jedno téma. Julian Assange, vězeň progresivního liberalismu, kráčí na svobodu. Následující text je zpracován ze dvou statusů na dvou sociálních sítích.
“Assange konečně na cestě na svobodu.” Píše bývalý ministr školství Juraj Draxler. Vysvětluje, že „vláda Ameriky nabídla zakladateli WikiLeaks dohodu. Pokud oficiálně na sebe vezme vinu za porušení zákona o špionáži, uzná se mu čas za mřížemi v Británii a Assange bude volný.
V poněkud bizarních manévrech je tak Assange momentálně převážen do americké tichomořské kolonie Mariánské ostrovy. Tam před soudcem na sebe formálně přebere vinu a pak by měl nastoupit do letadla, které ho vezme do „blízké“ Austrálie (jen několik stovek kilometrů).“
Velká věc! Po dvanácti letech
„Zmučený, zničený, ale přece. Veřejný tlak pomohl – díky za to!” Píše zase na síti Telgram místopředseda NR SR Ľuboš Blaha. Varuje, že „nikdy nesmíme zapomenout, co spáchaly USA na Julianovi. Jen proto, že informoval svět o amerických válečných zločinech. Julian není zločinec, ale hrdina. A je nemocné, že přišel o 12 let života jen proto, že hájil svobodu slova.”
Juraj Draxler dává do pozornosti
„Asi nejdůležitější je v tuto chvíli připomenout, za co Assange trpěl roky. Mezi mnoha zveřejněnými materiály zaujaly zejména videa toho, jak americké ozbrojené síly bez problémů zabíjely dronovými útoky cokoli, včetně skupin civilistů, v zemích jako Afghánistán či Pákistán. Stačilo podezření, že tam někde jsou nějaké napřátelské osoby.”
Bojovat a vzdorovat má smysl, píše Luboš Blaha
„Nebýt masivního veřejného tlaku po celém světě, nikdy by se z basy nedostal. Američané by ho možná i popravili. „Pouze“ informoval svět o zločinech amerických tajných služeb. A za to ho pronásledovali. U nás takto umučili generála Milana Lučanského. Neboť byl pro bývají vládu nepohodlný. A nikdo na Západě ani nemukl.
Když se postavíš proti systému, kdykoli tě mohou odstranit. A vypnout. A nám nezbývá, než bojovat dál. A vítězit.”
Varování pro budoucnost
Juraj Draxler a jeho myšlenka: “Jak zvyknu připomínat, v nastupující nové éře už bude stále obtížnější odlišit pravdu od fabrikace, navíc velké části společnosti ani nepotřebují vědět, co jsou fakta.”
“Julian Assange se ani za cenu možného tvrdého pronásledování či hrozby smrti nebál pracovat na zveřejnění nepříjemné činnosti jednoho velkého impéria.”
A to se cení.
ZDROJ: FB Juraj Draxler / HD