Již v roce 1987 neurovědec S. Hameroff navrhl, že nosiči vědomí jsou „mikrotubuly“ umístěné uvnitř neuronů. Spolu s fyzikem R. Penrosem je autorem teorie kvantového vědomí, která naznačuje, že intraneuronální trubice fungují jako kvantové počítače. Když tělo zemře a mozek přestane fungovat, trubice se „vybijí“, ale informace, které hromadí, se nezničí a nezmizí (nelze zničit): opustí mozek a „splynou s Vesmírem“. Zážitek na prahu smrti je proces „přebíjení“ kvanta informací z počítačových elektronek do vesmíru, který se přeruší, pokud se umírající vrátí k životu. Penrose-Hameroffovu teorii potvrdili čínští vědci. Jejich zjištění naznačují, že náš mozek je kvantový počítač, vědomí je jeho software a duše je informace, která cirkuluje a hromadí se na kvantové úrovni. Tím vědci potvrzují existenci nesmrtelné duše. Jejich názory sdílí i R. P. Lanza, autor teorie „nového biocentrismu“.

Američtí a poté i čínští fyzici a neurovědci na úrovni výpočtů dospěli k závěru, že lidský mozek je jakýmsi kvantovým počítačem a doložili existenci nesmrtelné duše.

Čínští vědci nedávno potvrdili – ještě na úrovni výpočtů – odvážnou teorii, podle níž lidský mozek funguje podle zákonů kvantové mechaniky. Protože on sám je kvantový počítač. V tomto případě si lze představit, že vědomí je jeho software a duše je informace, která cirkuluje a hromadí se na kvantové úrovni.

Fyzici Zefei Liu a Yong-Kong Chen ze Šanghajské univerzity spolu s Ping Ao, specialistou na bioinženýrství ze Sichuanské univerzity, ukázali, že vědomí se vytváří a synchronizuje kvantovým provázáním do neuronů (Quantum entanglement). Právě díky tomu různé a velmi vzdálené mozkové okruhy koordinují své elektrické impulsy. To znamená, že pracují synchronně.

Kvantové provázání je speciální stav, kdy se dvě částice – například fotony, elektrony nebo protony, které se nacházejí zcela blízko sebe, pevně spojí. Z hlediska jejich vlastností, pokud se něco stane jedné částici, totéž se stane i druhé. Přesně opakuje stav první – „provázané“ s ní. Navíc se to opakuje okamžitě, bez ohledu na vzdálenost, na kterou se částice poté vzdálí. I na druhou stranu Vesmíru. To znamená, že dvě částice v kvantovém systému se chovají jako jeden celek.

Je obtížné to pochopit? Není se čemu divit. Sám Albert Einstein neměl velkou důvěru v kvantovou mechaniku – zejména kvantové propojení. Hádal se s Nielsem Bohrem, který obhajoval její principy. Nakonec však triumfovali – až do takové míry, že v roce 2022 dostali Nobelovu cenu za fyziku Francouz Alain Aspect, Američan John F. Clauser a Rakušan Anton Zeilinger za experimenty se zapletenými fotony.

Existuje také kvantová teorie vědomí. Ale nebyli to Číňané, kdo to vymyslel. Má dva zakladatele. Jedním z nich je Stuart Hameroff z oddělení anesteziologie a psychologie na Arizonské univerzitě a částečný ředitel Centra pro studium vědomí na téže univerzitě. Druhým je Sir Roger Penrose, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2020 z Oxfordské univerzity. Jejich teorie se ve vědeckém světě nazývala Orchestrated Objective Reduction (Orch OR). V roce 1987 Hameroff ve své knize „Ultimate Computing“ navrhl, že nositeli vědomí jsou proteinové mikrotubuly umístěné uvnitř neuronů, kterým byl dříve přidělen skromný úkol při izolaci nervových buněk, vyztužování a transportu nitrobuněčných kanálů.

Vědec věřil, že hromadění a zpracování informací se nevyskytuje v neuronech, ale v notoricky známých mikrotubulech. Potom o tom přesvědčil Penrosa, který si sám myslel, že je čas přehodnotit myšlenku, jak funguje mozek. A hledat v nich kvantovou složku.

Vědci se časem přesvědčili, že mikrotubuly se svou strukturou nejlépe hodí k tomu, aby byly nositeli kvantových vlastností v mozku. Protože dokáží udržet kvantové stavy po dlouhou dobu – to znamená, že mohou fungovat jako kvantové počítače.

Ze závěrů čínských kolegů, kteří vyznávají Penrose-Hameroffovu teorii, vyplývá: mikrotubuly, známé také jako tubuly cytoskeletu, nebo duté válce myelinových obalů axonů („chapadla“ neuronů) jsou zdroje zapletených párů fotonů – bifotonů, které jsou generovány vnitřními vazy. .

Vědci odůvodnili svá zjištění v časopise Physical Review E.

Podle Číňanů mikrotubuly slouží také jako rezonátory pro zapletené částice a zesilují „kaskádové záření“. A samotné částice poskytují okamžitou reakci vzdálených neuronů – to znamená, že tvoří a synchronizují vědomí.

Všechny tyto procesy probíhají v jednom specifickém mozku. Ale není vůbec vyloučeno, že mohou způsobit odpovídající reakce v sousedních – i velmi vzdálených od sebe. Tedy sloužit jako základ telepatie. Nebo i předpovědi.

Zapletené částice se nějakým způsobem navzájem „cítí“ v jakékoli vzdálenosti mezi nimi.

„Čínské“ potvrzení teorie kvantového vědomí – i když nepřímé – určitě nadchne idealisty.

Materialisté popírají existenci duše – určité nehmotné substance. Nevěří ani v posmrtný život. Idealisté věří v obojí. S materialisty se hádají celá staletí. Penrose a Hameroff a nyní Číňané smiřují spory. Protože jejich Orch OR poskytuje materiální základ pro idealistické představy o životě a smrti.

Opakuji, vědci v podstatě tvrdí, že nesmrtelná duše existuje a ztotožňují ji s informacemi zaznamenanými v mikrotubulech na kvantové úrovni.

„Když fyzické tělo zemře, když srdce přestane zásobovat mozek krví,“ vysvětlil jednou Hameroff na vědeckém kanálu (program Through the Wormhole), „zdá se, že mikrotubuly se postupně vyprázdní. Ale informace, které nashromáždili, nejsou zničeny ani ztraceny. Informace nelze zničit vůbec. Když opustí mozek, jdou do vesmíru – splývají s Vesmírem, jsou doslova absorbovány do jeho tkáně a mohou existovat navždy. Posmrtný život je někde tam nahoře ve vesmíru…“

Teorie Orch OR také vysvětluje takzvaný zážitek blízké smrti (NDE). O tomto fenoménu mluví lidé, kteří zažili klinickou smrt – obrazně řečeno, byli na prahu „jiného světa“.

Důkazů je nespočet – někteří viděli zvenčí, jiní spěchali přes nějaký tunel, další komunikovali s podivnými entitami. A někdo zažil všechno najednou. Hameroff a Penrose věří, že takto se projevuje duše – v jejich chápání. To znamená, že kvanta informací se „načítají“ do vesmíru.

Pro ty, kteří nakonec zemřou, informace navždy odejdou, pro ty, kteří přežijí, se vrátí zpět do jejich vlastních oživených „počítačů“, které ještě úplně neschátrali.

Abych byl spravedlivý, podotýkám, že materialisté, když vysvětlují NDE, viní je z halucinací způsobených umírajícím mozkem bez kyslíku.

Mnoho fyziků věří, že náš vesmír není jediný – kolem je nekonečné množství dalších. Smrt neexistuje, existuje jen v lidském vědomí.

Podobné paradoxní názory zastává také Robert Paul Lanza, specialista na regenerativní medicínu. Dříve byl znám svým výzkumem v oblasti kmenových buněk a měl na svědomí řadu úspěšných experimentů s klonováním ohrožených druhů zvířat. Před několika lety se však vědec začal zajímat o fyziku, kvantovou mechaniku a astrofyziku. Z této výbušné směsi se zrodila teorie „nového biocentrismu“, jejímž hlasatelem se stal Lanza. Obhajuje to ve více knihách.

Podle teorie nového biocentrismu neexistuje smrt. Je to iluze, která vzniká v myslích lidí. Vzniká proto, že se člověk identifikuje se svým tělem. Ví, že tělo dříve či později zemře. A myslí si, že zemře s ním. Ve skutečnosti vědomí existuje mimo čas a prostor. Schopný být kdekoli: v lidském těle i mimo něj. Což dobře zapadá i do základů kvantové mechaniky – konkrétně do „Heisenbergova principu neurčitosti“, podle kterého se tu a tam může objevit určitá částice a určitá událost se může vyvinout několika, někdy nesčetnými způsoby.

Lanza věří v existenci mnoha vesmírů. Právě v nich se podle jeho představ realizují všechny možné scénáře vývoje událostí. V jednom vesmíru tělo zemřelo. A ve druhém pokračovalo v životě a absorbovalo vědomí, které proudilo do tohoto vesmíru. Z mikrotubulů, jak vysvětlili Penrose a Hameroff…

 

Zpracoval: OZ Biosféraklub