Existuje málo známý přírodní extrakt z rostlinných vosků známý jako policosanol, extrahovatelný z cukrové třtiny, jamů a včelího vosku, který dává některým drahým lékům na trhu biomedicínský výprask od doby, kdy byl poprvé prozkoumán v klinických studiích Kubánci v 90. letech.
(Článek znovu publikován z GreenMedInfo.com)
Nejen, že se ukázalo, že je lepší než aspirin při léčbě stavů spojených s onemocněním periferních tepen (intermitentní klaudikace), ale zahanbil kategorii statinových léků v hodnotě 29 miliard dolarů ročně. Za 5 dolarů za měsíční zásobu můžete pochopit, proč jste to neslyšeli inzerovat v televizi nebo propagovat prostřednictvím kanceláře konvenčního lékaře, která se stále více podobá lékárně.
A tady je nakopávačka: zatímco aspirin byl spojován s 50 vážnými, ne-li život ohrožujícími vedlejšími účinky[i] a statinové léky s více než 300,[ii] policosanol byl hodnocen z hlediska bezpečnosti ve studiích toxicity na zvířatech a bylo zjištěno, že nemá žádné negativní účinky na karcinogenezi, reprodukci, růst a vývoj při 1500násobku bezpečnosti, při tak nízkých dávkách pro člověka a při vysokých nákladech na tělesnou hmotnost (na základě tělesné hmotnosti). je nepřijatelné, že se o něm neupozorňuje více lidí jako o alternativě k léčivům pro modulaci lipidů.
Než budeme pokračovat, je třeba říci, že i když se nehlásíme k intelektuálně zkrachovalé a značně zjednodušené „cholesterolové hypotéze“ srdečních chorob, ale pokud se pacient cítí nucen snížit hladinu cholesterolu nebo je k tomu donucen z finančních důvodů (např. zvýšení pojistného na zdravotní pojištění), měl by mít alespoň možnost tak učinit, aniž by se otrávil do invalidity, či dokonce smrti, což je smutný případ.
Ve srovnávacích studiích se ukázalo, že policosanol je buď lepší, nebo je ve srovnání s následujícími statiny příznivý:
Pravachol (Pravastatin) – 10 mg policosanolu podávaného během večerních jídel po dobu 8 týdnů dokázalo snížit LDL-cholesterol (19,3 %), celkový cholesterol (13,9 %) a poměry LDL-cholesterol/lipoprotein s vysokou hustotou (HDL)-cholesterol (28,3 %) a celkový cholesterol/HDL cholesterol (poměr 24,4 %).
Pro srovnání, pravastatin, podávaný také v dávce 10 mg během večerních jídel po dobu 8 týdnů, vedl ke snížení LDL-cholesterolu (15,6 %), celkového cholesterolu (11,8 %) bez ovlivnění poměrů LDL-cholesterolu/lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL)-cholesterolu a celkového cholesterolu/HDL-cholesterolu – jasně demonstruje nadřazenost poliprastatinu vůči poliprastatinu.
Navíc policosanol a nikoli pravastatin významně zvýšil hladiny HDL-cholesterolu (18,4 %) a snížil (p < 0,01) triglyceridy (14,1 %). Policosanol byl také účinnější při inhibici agregace krevních destiček vyvolané chemickými agonisty a kyselinou arachadonovou (vedlejší produkt metabolismu omega-6).
Simvastatin/Lovastatin – Byli studováni pacienti s LDL cholesterolem nad 160 mg/dl. Dostali buď policosanol 10 mg/den (55 pacientů), lovastatin 20 mg/den (26 pacientů) nebo simvastatin 10 mg/den (25 pacientů). Sérový cholesterol byl znovu měřen po 8 týdnech terapie. Snížení LDL cholesterolu o 24 % bylo dosaženo policosanolem ve srovnání s 22% snížením u lovastatinu a 15% snížením u simvastatinu. HDL cholesterol se významně zvýšil u pacientů užívajících policosanol a nezměnil se v ostatních léčebných skupinách.[iv]
Lipitor (Atorvastatin) – 10 mg policosanolu bylo srovnáno s 10 mg atorvastatinu. Po 8 týdnech terapie policosanol snížil LDL-cholesterol o 25,7 % oproti 41,9 % u léku. Zatímco atorvastatin byl schopen suprimovat LDL-cholesterol dramatičtěji, policosanol se ukázal jako lepší ve zvyšování HDL-cholesterolu a také inhiboval agregaci krevních destiček.[v]
Také LDL-cholesterol může mít významné ochranné účinky proti rakovině, infekcím a dokonce i samotnému infarktu. Náš výzkumný projekt ve skutečnosti identifikoval až 30 stavů, které mohou mít prospěch z vyšších hladin LDL cholesterolu, což ilustruje, jak zavádějící dramatická, léky zprostředkovaná suprese cholesterolu může ve skutečnosti být.
Kromě toho byl policosanol dokonce srovnáván s další senzační třídou léků na snížení cholesterolu, fenofibráty, s následujícím pozitivním výsledkem:
Bezalip (Besafibrát) – 10 mg policosanolu bylo srovnáno se 400 mg besafibrátu a po 8týdenní léčbě se u policosanolové skupiny snížil celkový cholesterol v průměru o 15 %, cholesterol LDLP klesl o 18 %, triglyceridy o 15 %, zatímco v lékové skupině byl pokles o 6 % a 6 % u lékové skupiny.
Policosanol se také ukázal být lepší než statinový lék lovastatin v prevenci experimentálně vyvolaných lézí karotické tepny spojených s aterosklerózou. [vii]
Výzkum srovnávající policosanol s aspirinem pro další potíže související s kardiovaskulárním onemocněním, intermitentní klaudikace, je také přesvědčivý:
Aspirin – 10 mg policosanolu bylo srovnáno se 100 mg aspirinu u 39 pacientů s intermitentní klaudikací, stavem charakterizovaným svalovou bolestí (bolesti, křeče, necitlivost nebo pocit únavy), která se objevuje po cvičení, obvykle v lýtkovém svalu. Policosanol byl schopen významně prodloužit docházkové vzdálenosti, zatímco aspirin neměl žádný rozpoznatelný účinek.[viii] Mimochodem, policosanol také vykázal příznivé výsledky ve srovnání s protidestičkovým lékem trikoplidinem pro intermitentní klaudikace.[ix]
Jiná studie zjistila, že 20 mg policosanolu bylo stejně účinných jako 100 mg aspirinu jako inhibitor krevních destiček, ale bez závažných vedlejších účinků spojených s užíváním aspirinu, např. bolest hlavy, epigastralgie a krvácení z nosu.[x]
Poslední poznámka k alternativám aspirinu. U kuřáků bylo klinicky prokázáno, že dávka 125 mg extraktu z borové kůry známého jako pycnogenol je stejně účinná jako 500 mg aspirinu jako inhibitor krevních destiček, ale bez prodloužení doby krvácení – rozdíl, který může znamenat život nebo smrt, pokud jde o rizika hemoragických vedlejších účinků spojených s užíváním léků na ředění krve. [xi]
Dokud konvenční lékařské zařízení nebude upřednostňovat bezpečnost, cenovou dostupnost a účinnost před ziskem, bude mít policosanol v rámci lékařské profesionální kasty jen málo obhájců. Na druhou stranu, pokud tito takzvaní „zdravotníci“ nenajdou místo pro přírodní látky na vysoký cholesterol, jako je policosanol, mohou skutečně tvrdit, že praktikují medicínu, nebo by nebylo přesnější popsat to jako oslavovanou, aplikovanou farmakologii?
https://www.naturalnews.com/2024-11-26-sugarcane-extract-superior-to-cholesterol-lowering-drugs.html