Dieta s rostlinami je jedním ze způsobů, jakým se vegetalisté (přírodní doktoři, curanderos, šamani) v Amazonii učí o léčivých silách přírody a o tom, jak s nimi pracovat. Strávil jsem studiem u šamanů v Ekvádoru a Peru několik let a rád bych vám popsal, jak tato dieta funguje a k čemu je.
La dieta
V západní kultuře je naprosto běžné, že se budoucí doktoři učí na univerzitních přednáškách a prostřednictvím studia knih a internetu. Za stejně tak naprosto běžné se v Amazonii u přírodních národů považuje to, že se člověk může během diety učit přímo od rostlin a energií (sil, duchů) přírody a získat tak hluboké a výjimečné znalosti.
Léčení, poznání a učení od rostlin je navíc dostupné všem, resp. každému, kdo má dostatek disciplíny, respektu, důvěry a vůle podřídit se “pravidlům hry”. S pomocí vegetalisty může i “běžný” člověk vstoupit do kouzelného světa rostlin a duchů přírody a odnést si odtud zdraví a cenné informace pro svůj život.
Při dietě (“la dieta”) se většinou jí pouze jednoduchá jídla bez soli, cukru, tuku a koření. Tabu je jídlo s vepřovým a často bývá zakázáno veškeré maso s výjimkou určitých druhů sladkovodních ryb. Nesmí se jíst chilli ani pít alkohol. Zároveň se člověk vyhýbá kontaktu s jinými lidmi, nejčastěji zůstavá v izolaci obydlí uprostřed džungle, která disponuje silnou léčivou energií a je přeplněná duchy přírody. Není dovoleno mít sex nebo být v přílišné blízkosti menstruujících žen. Většinou se při dietě houpete v hamace a nasloucháte, jak k vám rostlina promlouvá. Čím hlubší je dieta, tím více je tento hlas zřetelnější. Hlasem myslím proces, při kterém vám skrz fyzické tělo či vědomí přicházejí nové informace.
Dieta umožňuje vzejít do blízkého kontaktu s duchy (energiemi) rostlin a učit se od nich přímo skrz proces uvědomování si. Ke každému člověku hovoří rostliny trošku jinak. Nejvíce pomáhají těm, kteří do nich vloží naprostou důvěru a projeví velký respekt.
Porušení diety má své následky: V lepším případě práce s rostlinou nepřinese valné výsledky, v horším případě dojde ke zhoršení stavu. Záleží na té které rostlině, se kterou se dieta drží. Některá rostlina jen mávne nad porušením diety pomyslnou rukou, jiná vám třebas dá pořádnou vyrážku nebo průjem. V případě velmi přísných rostlin jako toé (durman) můžete přijít o rozum či zemřít. Takže pracujeme pečlivě a krok za krokem a… držíme dietu.
Rostliny učitelky
Prakticky s každou rostlinou lze držet dieta, abyste od ní něco získali. V Amazonii (a jinde) však existují i velmi výjimečné rostliny, kterým říkáme “plantas maestras”, rostlinní mistři nebo učitelé. Jsou to rostliny, které jsou ochotné nás učit jako své studenty a zároveň léčit jako své pacienty. Učení jde často ruku v ruce s léčením, které je nutné pro rozvoj schopností sám pracovat s léčivými silami a být léčivou silou pro ostatní.
Rostlin-učitelek v Amazonii je mnoho a jejich výčet je dlouhý, zahrnuje malé keříky, liány, až po obrovité stromy… Při své práci v ekvádorské Amazonii se zaměřuji především na práci s Ayahuascou (Banisteriopsis caapi) a tabákem (N. rustica). K této práci často přizvu jednu nebo více mocných rostlin jako bobinsana, chuchuwasi, ayahuma, wayusa, chali, ajo sacha a další.
Diety, které předepisuji, trvají alespoň 8 dní, doporučuji však dietu alespoň 12 dní. Práce začíná léčením s tabákem, na který naváže 4 až 5 sezení s Ayahuascou. Během diety se provádí doprovodná práce s rostlinami, což bývá pití čajů, inhalace, teplé i studené koupele, květové koupele, kouření a žvýkání rostlin atd.
Každá dieta je rituálně otevřena první ceremonií a po skončení uzavřena taktéž ceremonií, po které následuje odpočinek a snězení slaného, sladkého a mastného jídla (které chutná jako pokrm z rajské zahrady). Po dietě se však stále drží ještě určitou dobu takzvaná post-dieta, která zakazuje například sex a alkohol.
Dieta vnáší do života člověka změnu, umožňuje mu vyprostit se ze zaběhlých cyklů a posunout se vpřed. Není proto divu, že jdou její účinky často velmi zřetelně rozpoznat až poté, co se člověk vrátí zpět z pralesa.
Rostliny samy o sobě však nedisponují velkou silou nás změnit, pokud to sami nechceme. Při a po dietě je třeba naslouchat jejich hlasu a sami si zvolit jiný život, který nám nabízejí. Pustit staré věci, které nám už neslouží. Konat to, co nám příroda našeptává.
Práce s rostlinami umožňuje spojit se s naším hlubším já a vidět, co je pro nás reálně dobré a jaké konání nám naopak ubližuje a drží nás ve stínu. Někdy může být práce se svým stínem i velmi náročná a bolestivá, ale ve výsledku vždycky stojí za to.
V další části se podrobně seznámíme s některými rostlinami a jejich duchy.
Jan Rostlinka
zdroj: http://www.vypravadoamazonie.cz/news/dieta-s-rostlinami-v-amazonii-cast-1-/
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.