Nikola Tesla měl speciální výživovou filozofii, o které věřil, že vede k dlouhověkosti a vitalitě.
Nikola Tesla se sice nestihl dožít 100 let, jak si přál, ale přesto se dožil vysokého věku – zemřel ve věku 86 let. Byl to disciplinovaný muž s přesně definovanými návyky, o kterých věřil, že vedou k dlouhověkosti a vitalitě.
Legendární Srb měl řadu podivných zvyků, z nichž mnohé dodnes působí výstředně. Například jeho posedlost čistotou hraničila s mánií. Existují příběhy, že si umyl ruce třikrát za sebou, osušil se 18 čistými ručníky denně a vyhýbal se fyzickému kontaktu s ostatními lidmi, kdykoli to bylo možné. Také se říká, že Tesla před každým jídlem pečlivě otřel svůj příbor a stůl. Jeho strach z mikrobů předběhl dobu, protože si pamatujeme, že žil v době, kdy význam hygieny ještě nebyl plně pochopen.
Teslův každodenní život se vyznačoval přesností. Jak jedl, psychicky zvládal spočítat objem jídla v kubických jednotkách. Když pobýval v hotelech, vytvářel si dokonce vlastní jídelníčky a dával je kuchařům, aby se ujistil, že jeho jídla splňují jeho přísná dietní pravidla.
Dietní filozofie Nikoly Tesly
Tesla věřil ve rčení „Jezte, abyste žili, nežijte, abyste jedli“. Jeho strava byla navržena v souladu s touto filozofií a kladl důraz na umírněnost, jednoduchost a účelnost.
Slavný vědec jedl pouze dvě jídla denně. Obvykle vynechával oběd, protože byl přesvědčen, že jeho tělo nedokáže efektivně strávit tři jídla. První jídlo si dal ráno, pár hodin po probuzení, a druhé večer, kolem 19-20 hodin.
Teslova strava byla nejen zdravá, ale také funkční. Jeho ranní jídla se zaměřovala na tuky, jako je máslo, které ho měly zasytit. Večeře se skládala z bílkovin, jako jsou vejce, sýr nebo mléko, které podporovaly regeneraci buněk.
Uctíval zeleninu a vychvaloval ji pro její schopnost snižovat hladinu kyseliny močové v těle, což, jak věřil, vedlo k mnoha onemocněním. Proto se vyhýbal potravinám, které tuto látku v těle zvyšují, jako je červené maso, maso zvěřiny, ryby, korýši, hrách, čočka. I když v dětství občas konzumoval maso, nakonec ho ze svého jídelníčku úplně vyloučil.
V posledních letech jeho života se jeho strava stala téměř asketickou. Živil se mlékem (dva litry denně), medem a zeleninovým vývarem. Věřil, že tento minimalistický přístup je vše, co jeho tělo potřebuje.
„Proč přetěžovat tělo, které nám slouží?“ řekl Nikola Tesla.
Teslovy návyky odpočinku a fyzické aktivity
Teslov přístup k fyzickému zdraví byl stejně metodický jako jeho vynálezy. Každý den měl za cíl ujít 17 kilometrů a často počítal své kroky, když šel ulicemi města. Věřil, že tento jednoduchý zvyk je nezbytný k udržení jeho energie a duševní jasnosti.
Každé ráno navíc začínal fyzickými cvičeními, aby „vyrovnal energii“ v těle. Věřil, že pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu.
Tesla je známý tím, že spal jen dvě hodiny v noci. Tvrdil, že to stačilo k obnovení jeho sil, ačkoli ve stavu silného stresu si dovolil čtyřhodinový noční spánek. Byl si však vědom toho, že lidé, kteří se zabývají fyzickou prací, potřebují více spánku, a proto radil sedm až osm hodin spánku těm, kteří se zabývají fyzickou prací.
Teslův pohled na stárnutí
Nikola Tesla poskytl ve svých 77 letech rozhovor pro „New York Times“, kde mimo jiné uvedl: „Stáří je nejlepší čas na práci“.
Věřil, že s dobrým zdravím a disciplinovaným životním stylem mohou být poslední roky života nejproduktivnější. Zajímavé je, že poukázal na to, že se v 70 letech cítí energičtěji, než když byl mladý, a přičítal to celoživotnímu závazku ke svým zvykům.
„Tajemství mé vitality je v tom, že jsem se v mládí vyhýbal neřestem,“ řekl Tesla.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news