Za posledních třicet let nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. A ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou STAN, jehož členové jsou do kauzy zapleteni, je stále ve funkci. 

Hned čtyři aktéři případu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti. Všichni zemřeli od loňského června. Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají všichni čtyři společnou – nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.
Čtyři mrtví v aktuální kriminální kauze s přesahem do politiky jsou unikátní. Přibližují se tomu jen dvě aféry. Obě z devadesátých let. Za posledních třicet let nebyla vedle Dozimetru žádná politická kauza, v níž by zemřelo tolik jejích aktérů. Přibližují se tomu jen dvě aféry: Wallis-Kožený a privatizace Jihočeských mlékáren. Oba příběhy sahají do ranných devadesátých let.
V kriminálním příběhu, pro který se vžilo policejní označené Dozimetr, jsou po smrti hned čtyři jeho aktéři. Všichni zemřeli od loňského června, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který přináší i jejich jména. Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají společnou všichni čtyři: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.
Dozimetr je těm dvěma devadesátkovým kauzám podobný v tom, že šlo o peníze a moc. V případě bývalého důstojníka StB a později polistopadové tajné služby Václava Wallise šlo o podezření, že prodával tajné informace ikoně kupónové privatizace Viktoru Koženému. Hned několik osob z materiálů, které podle prokuratury Wallis předal Koženému, zemřelo.
Šlo například o vraždu rozhlasového novináře Jiřího Válka, který byl v úzkém kontaktu s některými tehdejšími politiky. Nebo tragickou smrt podnikatele Petra Podlešáka z řad zájemců o privatizaci vojenského prostoru Ralsko, kde se křížily zájmy postsovětských republik a Američanů. Co přesně stálo za jejich smrtí, to se nikdy nevyšetřilo. Ostatně i Wallisova kauza šla do ztracena a on sám byl po dekádě soudních líčení osvobozen.
Podobně to dopadlo v případě dvou mrtvých spojených s privatizaci Jihočeských mlékáren, kde policie vyšetřovala podezření z pokusu o uplacení klíčové postavy privatizace Jaroslava Muroně. Jeden ze svědků, agent tajné služby Leo Dvořák, tehdy zemřel při podezřelé autonehodě.
“Pochybovali i Dvořákovi kolegové z tajné služby FBIS. Už proto, že se krátce před nehodou svěřil svým blízkým, že mu někdo vyhrožuje likvidací,” napsala v roce 1994 v Mladé frontě dnešní šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.
“Mysleli jsme si to taky, že to nebyla nehoda,” citoval časopis Neovlivní.cz o dvě desítky let později Michaela Kocába, pro kterého Leo Dvořák v devadesátkách pracoval v parlamentu. V příběhu je podle serveru Neovlivni.cz důležitý ještě jeden detail. Zmíněný Dvořák totiž v rámci svých pestrých aktivit před smrtí pracoval pro francouzskou potravinářskou společnost, která měla zájem získat Jihočeské mlékárny.
A u stejné firmy byla na stáži i Jana S., pracovnice inovačního oddělení Jihočeských mlékáren. Pár měsíců po Dvořákovi zemřela i ona. Kdosi ji uškrtil v lese za Českými Budějovicemi. Její manžel se svěřil, že šla na schůzku s neznámým mužem, který ji před tím telefonoval. Muže, ani vraha Jany S. policie nikdy nenašla, uvedl server neovlivni.cz.
Rakušan, hnutí STAN a Dozimetr
Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří podle vyšetřovatelů ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Peníze si pak měli dělit mezi sebou.
Mezi obviněnými je dnes již bývalý pražský náměstek Petr Hlubuček (STAN) nebo lobbista Michal Redl. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli ní ministr školství Petr Gazdík a na hraně se ocitlo vládní hnutí STAN (Starostové a nezávislí), kterému předsedá současný ministr vnitra Vít Rakušan. A Rakušan je také tím, kdo celou kauzu z pozice ministra vnitra „dozoruje“. Opozice opakovaně volala po jeho odvolání kvůli střetu zájmu, nicméně premiér Petr Fiala (ODS) ministra pokaždé podržel.
Nedávno se provalilo, že i ministr vnitra Vít Rakušan používal šifrovaný telefon. Stejný telefon  a od stejných lidí figurujících v kauze Dozimetr. A také se ukázalo, že ministr lhal, když vlastnictví šifrovaného telefonu v minulosti popíral. I tentokráte přispěchal premiér Fiala a Rakušana obhajoval. Přestože se celá opozice sjednotila a vyvíjela na vládu nátlak, aby byl Rakušan odvolán, neuspěla.
Situaci tehdy na svém facebookovém profilu popsal advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.
„Europoslanec STAN Stanislav Polčák přiznal v rozhovoru pro média, že s hlavní postavou aféry Dozimetr, Michalem Redlem, trávili rodinné dovolené.
Na otázku, zda Redl financoval kampaň hnutí STAN odmítl s poukazem na advokátní mlčenlivost odpovědět.
V souvislosti s tvrzením pirátského poslance Michálka,  že STAN financoval kroužkovací kampaň “z černých peněz, které ukradli v dopravním podniku”, se však odpověď přímo nabízí.
Polčák také tvrdí, že si Vít Rakušan u něj osobně vyžádal telefon se šifrovací aplikací, kterou disponoval právě Michal Redl. Dodávám, že s touto aplikací můžete komunikovat pouze s okruhem lidí, kteří ji rovněž mají v telefonu nainstalovanou. S nikým jiným. Kdybych byl státním zástupcem, tak mi tyto indicie na zahájení trestního stíhání bohatě stačí.
Co se pak týče politické odpovědnosti, tak tam není už vůbec o čem diskutovat. V každé normální zemi by už ministr vnitra rezignoval. Ten náš se vymlouvá na to, že dal telefon dětem. No, udělejte si obrázek sami.
A kdyby třeba ve Velké Británii politik stižený tímto obřím skandálem neodstoupí, tak jej k tomu média během 3 dnů masivním tlakem donutí. U nás je ticho po pěšině.
A ještě jeden malý dodatek – tahle kauza je z právního hlediska asi stokrát vážnější než celé Čapí hnízdo. Tady nejde o nějakých prostavěných 50 milionů z dotací, tady jde o výnos z trestné činnosti použitý na ovlivnění výsledků parlamentních voleb. Tudíž o podezření z mimořádně závažné trestné činnosti. Proto musí odejít Rakušan i celý STAN. Neprodleně,“ uzavřel advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

ZDROJ