iscalshxh31Stalo se to v noci ze soboty na neděli. Bylo něco okolo čtvrté hodiny ranní, když do betonových zátaras u jednoho z pekingských mostů doslova “vlétlo” černé Ferrari Spider 458. Zpráva o nehodě se okamžitě rozšířila na čínských mikroblozích.

Asi dvacetiletý řidič zemřel na místě. Jeho dvě spolujezdkyně (přitom šlo jen o dvoumístný vůz) byly ve vážném stavu převezeny do nemocnice. S ohledem na tragickou nehodu, o které se živě diskutovalo na internetu, čínské úřady rozhodly: slovo “Ferrari” zakážeme. První reportáž přinesla pekingská televize, vyšetřovatelé odmítli poskytnout jakékoli podrobnosti. Následovala záplava krátkých zpráv na Sina Weibo, mikroblogu, který v Číně funguje jako Twitter a denně ho používá na 300 milionů lidí. Uživatelé se stále častěji ptali, kdo že byl ten tajemný mladý řidič. I kvůli vysoké ceně luxusního vozu, která se pohybovala okolo 4,5 milionu yuanů (přes 13 milionů korun), se nejčastěji hovořilo o synovi některého z vládních představitelů.

Čtěte také:

http://zpravy.ihned.cz/c1-54869920-cine-vladnou-miliardari-americti-kongresmani-vypadaji-vedle-cinskych-kolegu-jako-zebraci

http://zpravy.ihned.cz/c1-53880600-cina-rusi-reklamu-uprostred-televiznich-serialu-nechce-aby-lide-odbihali-k-internetu

O několik hodin později ale miliony Číňanů při vyhledávání podle klíčového slova “Ferrari” viděly jen prázdnou obrazovku s jednou větou: Podle příslušných nařízení a zákonů se výsledky hledání nezobrazí. Stejná věta se mimochodem objeví i po hledání informací o násilném potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Snímek havarovaného vozu se bleskově šířil na čínských sociálních sítích:

ferrariPodle fotografie jednoho z reportérů, který se na místo rozjel, muselo auto ve chvíli nárazu jet opravdu vysokou rychlostí. Zadní část vozu byla úplně utržená, odlétla mu tři kola a vystřelené airbagy ležely v otevřených oknech.

Ferrari si v Číně nekoupí jen tak někdo

Zákaz diskuse na téma Ferrari tak dohady o důležitosti či vlivu rodiny zemřelého řidiče nepřímo potvrzují. Jak řekl serveru listu Globe and Mail nejmenovaný prodejce vozů této značky, kdo si Ferrari v Číně koupí, patří buď k vládním představitelům,nebo mladé bohaté generaci. A často jde o rodinné příslušníky komunistických vůdců. Průměrná mzda tzv. bílých límečků, tedy vzdělaných lidí, kteří nepracují manuálně, v Číně dosahuje zhruba 15 dolarů na den. Stovky milionů Číňanů přitom žijí přibližně z jednoho dolaru denně.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-cina/c1-55113750-cinske-urady-pokracuji-v-cenzure-internetu-dalsim-zakazanym-slovem-je-ferrari?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=twitter