Pokud máte pocit, že za máslo platíte nehorázné částky, vězte, že nejste sami. Zatímco se ceny na pultech obchodů šplhají do absurdních výšin, vláda se na nás směje zpoza bruselských regálů s levnějším máslem. Český spotřebitel je opět za hlupáka. A co s tím dělá vláda? Nadává Babišovi. Tím ale máslo nezlevní.
Máslo zdražuje a vláda přihlíží
Máslo zdražuje, protože je ho málo. Krávy ubývají, mléka je nedostatek, náklady na výrobu rostou. To zní jako z ekonomické učebnice. Namísto toho, aby vláda rozumně deregulovala trh a podpořila investice, raději z Bruselu přebírá absurdní regulace, které mají asi zachránit tučňáky v Antarktidě.
Green Deal? Ano, ten slavný plán, kvůli kterému musíme redukovat stavy dobytku, jako by české krávy za znečištění planety mohly víc než americké fabriky, které nyní Trump odstoupením od Pařížské dohody osvobodí od zbytečného zdražování. Výsledkem je, že zemědělci nemají co produkovat, a spotřebitelé nemají co mazat na chleba. Vynikající strategie!
Obchodníci se nám smějí do obličeje
Nejenže platíme za máslo majlant, ale ještě se na nás obchodníci smějí. Jak? Nadcení máslo na nesmyslné částky a pak nám velkoryse nabídnou „slevu“, která je samozřejmě fiktivní. Například máslo za 90 korun „zlevní“ na 80 korun – a my si máme myslet, že jsme narazili na životní příležitost. V reálu jsme jen naletěli na další trik, protože i těch „zlevněných“ 80 korun je pořád daleko nad rozumnou hranicí. Je to jednoduše sprosťárna.
A co na to vláda? Sedí a dívá se, jak si obchodníci mastí kapsy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže? Absolutně bezzubý. Nejspíš si šetří energii na boj s někým, kdo prodává farmářské sýry na Facebooku. Kartelové dohody? Marže na hraně zlodějny? Klídek, všechno je v pořádku. Český spotřebitel to přece zaplatí.
To, že máme dražší máslo než jinde, jim přijde normální asi jako to, že české Cornetto má mnohem horší složení než italské Cornetto. Ministr zemědělství ještě vloni tvrdil, jak dvojí kvalita skončila, ale skončila jako levné máslo. Zase to dopadlo jako vždycky. Čech je za blbce. A zase nikdo za nic nemůže.
Konkurence? Zapomeňte!
Řešení je jednoduché: potřebujeme konkurenci. Jenže kdo by chtěl investovat v zemi, kde vláda podnikatele vnímá jako nepřítele? Stačí se podívat na solárníky – nejdřív jim stát naslibuje výhodné podmínky a pak je během hry podstatně zhorší. Jak za těchto okolností přilákat nové investory? Nepřilákáme. A bez nových hráčů na trhu máslo nikdy nezlevní.
Tady bych rád zmínil teorii Josepha Schumpetera o „kreativní destrukci.“ Ta zdůrazňuje, že bez konkurenčního tlaku na inovace se trhy stávají rigidními a neefektivními. Bez inovativních podnikatelů kapitalismus končí. To by v Bruselu ale asi nikomu nevadilo. Pracuje se na tom.
Český trh je utopený ve špatné legislativě a bezzubé regulaci. Vláda místo podpory trhu vysílá investorům jasný vzkaz: sem nechoďte, nebo vás okrademe stejně jako minoritní akcionáře ČEZ. Máslo je jen špička ledovce – problémem jsou špatné podmínky pro podnikání. Pokud stát nepřestane házet podnikatelům klacky pod nohy, zůstanou chleby suché a peněženky prázdné.
AUTOR: Vladimír Pikora