JAK TOHLE SKONČÍ? Přestože si experti uvědomují příliš dlouhotrvající růstový trend ceny zlata, stále přetrvávají ekonomicky podložené důvody pro jeho další růst. Cenu také zvyšuje silná poptávka Indie, Číny a dalších rychle bohatnoucích Asiatů.

slitkyZájem o investování do zlata přetrvává i v letošním roce. Cena troyské unce znovu míří k lednovému rekordu 1420 dolarů a nikdo přesně neví, kde se může zastavit. Ani odhady jako 1500 nebo i 3000 dolarů nejsou výjimkou. V každém případě platí, že kdo měl nedůvěru v dlouhodobý růst a ze svých zlatých pozic utekl nebo do nich vůbec nešel, udělal chybu. “Nulové nebo jen krátkodobé pozice ve zlatě byly u řady investorů způsobeny vloni převládajícím názorem, že americká ekonomika upadne do deflace a k růstu ceny zlata nedojde,” komentuje situaci Petr Žabža, makléř společnosti Patria Direct. Americká centrální banka FED se však ve věci monetární stimulace ukázala neoblomná a peníze do své domácí ekonomiky vkládala a pořád vkládá velmi intenzivně. Deflace se tedy nekoná. Nicméně naskočit až teď do růstového trendu, který trvá už velmi dlouho, může být hodně rizikové.

Poznámka redakce:

Autor zřejmě nemůže otevřeně přiznat, že je zlato v počátku růstového cyklu! Nebuďte hluší a slepí!!!  Pokud se situace ve světě neuklidní jak ekonomicky, hospodářsky i politicky, není důvod aby cena šla dolů!!! 14 zemí v Evropě je ve stádiu bankrotu! EU je před ukončením své činnosti! Dostala do bídy miliony lidí a dnes se k bankrotu blíží i Anglie a pomalu a jistě i Německo! USA nemohou NIKDY zaplatit své dluhy a po boku slavného FEDu pomalu a jistě připravují jediný únik! Znehodnotit a zrušit dolar!!!  Jelikož dolar kryje jiné měny, při jeho úpadku zaniknou i tyto! Před sebou máme nezadržitelný pád akcií, nemovitostí, bank, pojišťoven a konec derivátů… Pak se teprve může ekonomika ozdravit! Až se opět začnou nové měny krýt jistotou a jedinou hodnotou, která přetrvává celá tisíciletí – Z L A T E M !!! Zlato a stříbro s těžbou končí v nastávajícím desetiletí. Stále více se používá v elektronice a v celém hospodářství. Vzhledem ke svým vlastnosten se nedá ničím nahradit! Takže: PROČ BY NEMĚLO JÍT STÁLE S CENOU NAHORU, KDYŽ SVĚT JE V ÚPADKU, TĚŽBA KONČÍ, POPTÁVKA STÁLE ROSTE A NEDÁ SE NIČÍM JINÝM NAHRADIT ?!!  A PAMATUJTE, POUZE FYZICKÉ ZLATO!!!

V Číně a Indii chtějí zlato, protože na něj mají

Vliv FED je tedy zřejmý, co ale ještě způsobuje, že je po zlatu stále trvající poptávka? Máme tady po internetové a hypoteční bublině jakousi “gold bubble”?

Z dlouhodobého hlediska roste cena zlata v podstatě už více než posledních deset let. Během této doby spousta centrálních bank – především hospodářsky rozvinutých zemí – likvidovala své zlaté rezervy a zlato ze svých trezorů vyprodávala. Z posledních dvou let jsou známé velké prodeje zlata ze zásob Mezinárodního měnového fondu v celkovém objemu 400 tun. Dobrá polovina z tohoto množství skončila v Indii, která je v posledních letech společně s Čínou největším nakupujícím. Konkrétně Čína v roce 2010 nakoupila 200 tun zlata. To je dvakrát víc než rok předtím. Navíc prohlásila, že do 15 let předstihne v zásobách zlata Spojené státy, které ho mají na světě nejvíc. Podobný ambiciózní plán má i Indie. I kdyby jejich plány předstihnout USA nebyly stoprocentně naplněny, poptávka po zlatě by neměla vyprchat. Ba naopak. Jak se zdá, zájemců o zlato bude čím dál, tím víc. Jestliže totiž doteď centrální banky zlato prodávaly, nyní se z nich stávají kupci. Za této situace není jiná cesta pro cenu zlata než vzhůru.

Pro pokračující růst hovoří i další faktory. V zemích s rychle rostoucí ekonomikou, jako je Čína, Indie, Brazílie, Rusko, ale třeba také Vietnam, je v poslední době typický masivní nárůst příslušníků střední třídy. Zlato jako rodinné aktivum je u nich velmi vysoce ceněno a reprezentuje příslušnost k vyššímu stavu v jejich společnosti. A jak tyto země bohatnou, do této kategorie se v nich ročně přesunují desítky milionů nových lidí. “Kdyby si každý z těchto nových zbohatlých koupil například zlato o váze jedné unce, ze které se dá vyrobit třeba jeden řetízek a dva prsteny, vše o váze 31 gramů, v konečném součtu by se jednalo o 310 tun zlata. A to je 15 procent světové těžby,” vypočítává příklad dopadu na poptávku Petr Pokorný, ředitel licencovaného investičního zprostředkovatele Global Advisers.

Zlatem už jde ručit proti půjčce cenných papírů

Ani argumenty skeptiků, kteří tvrdí, že prostředky přeměněné ve zlato jsou umrtvené a rezignují na výnosy kromě nezaručeného růstu hodnoty zlata, už neplatí. Banka JP Morgan jako první nedávno začala zlato akceptovat jako záruku při bankovních obchodech s cennými papíry. Tak mohou například hedge fondy snadno získat peníze na své další operace. Na druhé straně však platí, že s rostoucí cenou bude poptávka přirozeně ochabovat. Například v Indii je zlato jako nástroj uchování hodnoty majetku velmi populární i mezi obyčejnými lidmi. S jeho rostoucí cenou se ale pro ně postupně stává hůř a hůř dostupné. Oslabení poptávky ze strany těchto drobných individuálních kupujících však nebude v celkové poptávce hrát významnější roli.

Ta je tažená také průmyslovým sektorem celé Asie. “Aby se teď něco na rostoucím trendu ceny zlata změnilo, musela by se otočit nálada investorů a ti by museli začít hromadně vyprodávat ze všech těch různých fondů, ve kterých je drží ať už fyzicky, nebo skrz futures. To se zatím neděje a není důvod, aby se to dělo,” říká Patrik Hudec, portfolio manažer Zlatého fondu ČP Invest. Základní úvahou investování do zlata bylo a je, že slouží jako ochrana investice. Je však v současné době skutečně nutné jiný než zlatý majetek chránit? Čísla ukazují že je, protože reálné úrokové sazby jsou záporné, a to se stává tehdy, když je inflace vyšší než úroky centrálních bank. Ty jsou velmi nízké a nic nenasvědčuje tomu, že by měly nějak výrazně růst. I když inflace není nijak závratná, přece jen se pomalu rozbíhá. “Inflační cíl evropské centrální banky je už teď přestřelený, protože inflaci táhne nahoru cena – například cena ropy nebo v Asii také potraviny, které zdražují. Tohle zřejmě bude základní podkladová myšlenka pro letošní rok,” uzavírá Hudec.

Jak investovat do zlata ?

 

Zdroj: Bloomberg, NASDAQ, LSE, Patria Direct

Vítězslav Křížek – idnes