Vyšetřování třetí strany v časopise Science odhalilo značnou míru podvodů v komunitě výzkumníků v oblasti Alzheimerovy choroby. Vyšetřování potvrdilo nesprávné vedení výzkumu ze strany Eliezera Masliaha, dlouholetého zaměstnance Národního institutu zdraví (NIH) a přední osobnosti v oblasti neurologických studií. Obvinění se týkají padělání vědeckých údajů, konkrétně opětovného používání a označování obrázků v jeho publikovaných pracích s cílem uměle zvýšit účinnost léků proti Alzheimerově chorobě.

Masliah, který byl v roce 2016 jmenován ředitelem oddělení neurověd Národního institutu pro stárnutí (NIA), byl klíčovým hráčem v této oblasti a dohlížel na rozpočet ve výši 2,6 miliardy dolarů. Masliah, který je slaven za svůj přínos k pochopení Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, je autorem téměř 800 výzkumných prací, což z něj činí jednoho z nejcitovanějších vědců ve svém oboru. Tento výzkum vedl k rychlému schválení nových léků na Alzheimerovu chorobu, ale nyní jsou tyto léky zpochybňovány.
Akademické vyšetřování odhalilo úmyslnou manipulaci s údaji v Masliahově 25letém výzkumu
Vyšetřování Masliahovy práce zpochybnilo mnohé studie o Alzheimerově chorobě z jeho laboratoře v NIA a na Kalifornské univerzitě v San Diegu (UCSD). Tyto práce obsahovaly zmanipulované obrázky včetně Western blotů a mikrofotografií mozkové tkáně. Nezávislá forenzní analýza představila 300stránkový spis, který odhalil vzorec pochybných údajů ve 132 publikovaných pracích z let 1997 až 2023.

Kontrola Maslíhové práce začala v roce 2023, kdy forenzní obrazoví analytici začali upozorňovat na nesrovnalosti v několika Masliahových pracích na PubPeer, online platformě k diskusi o výzkumných publikacích a obviněních z nekalého chování. Prvotní obavy podnítily hlubší prozkoumání týmem odborníků, mezi nimiž byli neurobiolog Matthew Schrag z Kolumbijské univerzity, neurobiolog Mu Yang a nezávislý forenzní analytik Kevin Patrick. Jejich předchozí vyšetřování jiného výzkumníka vedlo k významným zjištěním včetně pozastavení klinické studie z důvodu manipulace s údaji.

Při analýze Masliahovy práce Schrag, Yang a Patrick odhalili řadu případů duplicitních a změněných obrázků ve více studiích. Yangová si všimla, že některé Western bloty se zdály být „bezvadně smíchány“, což naznačuje úmyslnou snahu o zkreslení údajů. Svůj postup vyšetřování popsala jako postup historika umění a identifikovala „charakteristický styl“ manipulace, který se opakoval v mnoha Masliahových pracích.

Jedna konkrétní studie zveřejněná v roce 2015 v časopise BMC Neuroscience ilustrovala znepokojující manipulaci s obrázky, která zveličovala účinnost léku. V tomto výzkumu obrázky mozkové tkáně normálních a mutovaných myší naznačovaly, že prasinezumab snižuje poškození tau, ale další analýza odhalila nepřirozeně podobné obrázky, které vyvolaly pochybnosti o jejich pravosti.
Když Yangová a její tým prozkoumali Masliahovy publikace, identifikovali stovky podezřelých obrázků, což je vedlo k zastavení pátrání kvůli obrovskému množství důkazů o pochybení. “Předpokládám, že podobné problémy by se objevily i při podrobném zkoumání stovek dalších Masliahových prací,” poznamenala Yangová.

Obvinění vyvolala mezi neurology vážné obavy. Samuel Gandy, neurolog z Centra pro výzkum Alzheimerovy choroby na Mount Sinai, vyjádřil svůj šok a uvedl: „Stovky obrázků. Muselo docházet k manipulaci celé roky.“

Farmaceutické společnosti a vědci, kteří profitovali z podvodného výzkumu Alzheimerovy choroby, jsou nyní zpochybňováni

Po zveřejnění spisu NIH uvedl, že Masliahovo pochybení bylo potvrzeno ve dvou publikacích, což vedlo k jeho odvolání z funkce ředitele neurobiologické divize NIA. Podrobnosti o jeho současném zaměstnaneckém statusu zůstávají nejasné, protože představitelé NIH odmítli upřesnit svůj další postup.
Důsledky těchto zjištění přesahují rámec Masliahovy individuální práce. Tento podvod odhalil i výzkum zesnulého Edwarda Rockensteina, bývalého neurologa z Kalifornské univerzity v San Diegu, který byl spoluautorem 91 prací, které nyní čelí kontrole v důsledku zjištění uvedených v dokumentaci. Podobně Robert Rissman, který se podílel na 16 pracích citovaných v dokumentaci, nyní působí na USC, kde tato instituce oznámila důvěrný přezkum jeho účasti na Masliahově práci

Maslíhův výzkum ovlivnil vývoj experimentálních léků včetně prasinezumabu, který byl zaměřen na léčbu Parkinsonovy choroby tím, že se zaměřoval na protein alfa-synuklein spojený s touto nemocí. Nedávné klinické zkoušky však nezaznamenaly žádný významný přínos, což vyvolalo další otázky o platnosti základního výzkumu. Masliah sehrál klíčovou roli při koncipování tohoto léku spolu se zesnulým Daleem Schenkem, který spoluzakládal biofarmaceutickou společnost Prothena. Účinnost léku je nyní pod drobnohledem kvůli Masliahovu pochybnému výzkumu.

I v souvislosti s odhalenými podvody při výzkumu Alzheimerovy choroby se FDA odmítla vyjádřit k důsledkům pro lék prasinezumab, který v současnosti prochází novou fází 2 zkoušení zaměřenou na posouzení jeho účinnosti při zpomalování progrese pohybových obtíží souvisejících s Parkinsonovou chorobou. Zkouška prasinezumabu ve fázi 2 je mimořádně důležitá, protože výrobci léků Hoffmann-La Roche a Prothena chtějí oznámit předběžné výsledky ještě letos. Tyto společnosti ignorují nejnovější zjištění podvodu a očekává se, že do roku 2025 nebo 2026 přijmou rozhodnutí týkající se možné studie fáze 3.

Přetrvávající obavy týkající se Masliahova výzkumu zpochybňují nejen prasinezumab, ale ohrožují i ​​důvěryhodnost různých dalších pokusů o vývoj léků, které se opírají o jeho předchozí podvodné výzkumné metody a manipulace s údaji. Jedním z těchto léků postavených na podvodech Masliahova výzkumu je Cerebrolysin, který prodává společnost Ever Pharma. Masliahův podvodný výzkum bude mít vliv i na společnost Neuropore Therapies, která uvádí Masliahovu práci jako základ pro své terapie Parkinsonovy choroby.

Úředníci NIH a jejich výzkumní spolupracovníci se již mnoho let dopouštějí podvodů s údaji ve prospěch farmaceutických společností, v důsledku čehož se komunita výzkumníků Alzheimerovy choroby hroutí. Uplynula desetiletí, pacienti s Alzheimerovou chorobou trpí bez skutečných odpovědí, zatímco NIH se dopustil podvodu s údaji ve prospěch sebe a své přátele z farmaceutických společností.

https://prepareforchange.net/2024/11/06/entire-field-of-alzheimers-research-exposed-as-fraudulent-longstanding-nih-neurology-director-eliezer-masliah-engaged-in-data-manipulation-to-benefit-drug-companies/