Vláda v minulém týdnu představila „úsporný balíček“ 58 opatření, které v příštím roce sníží schodek státního rozpočtu o 94 mld. Kč. Tedy aspoň podle jejího vyjádření….
Přitom se vláda chystá zvýšit sazbu DPH, daň z příjmu právnických osob (od roku 2025), spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu a daň z nemovitostí. Ale na druhé straně také zbrojní výdaje o cca 30-40 mld.Kč (oproti roku 2022 o cca 60 mld.), o 7 mld. zvýší výdaje na církevní restituce.
Bolestivé bude také zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance a zvýšení odvodů živnostníků. Prý předchozí populistické vlády – podle premiéra – zvyšovaly schodky veřejných financí. A tak Fialova vláda, za jejíhož panování za první čtyři měsíce t. r. byl vykázán naprosto unikátně děsivý schodek státního rozpočtu ve výši 200 mld. Kč, musí teď konat.
Jen na okraj připomenu, že Sobotkova vláda a po ní i Babišova v letech 2014 – 2019 včetně, nezvyšovaly schodky státního rozpočtu a naopak v relaci k HDP snižovaly důležitý poměrový ukazatel schodku státního rozpočtu ku HDP. Jinak řečeno, české hospodářství rostlo, aniž by se zvyšovalo zadlužení státu. Až v covidových letech se hospodaření Babišovy vlády celkem nepříjemně „rozběhlo“. Ale v tom nebyla Babišova vláda v Evropě a ve světě sama. Nebyla tedy žádnou velkou výjimkou.
Podívejme se ale, jak hospodařili ekonomičtí Einsteinové Kalousek, Topolánek a Nečas v letech 2007 – 2013, kdy ODS byla hlavní vládní stranou. Za sedm let své vlády dokázaly vlády pravice vykázat schodky státního rozpočtu ve výši 700 mld. Kč a k tomu ještě použít dalších 158 mld. Kč rozpočtových rezerv, které jim zanechala ve státní kase vláda pod mým vedením. Za sedm let vlády ODS a spol. tak vzrostl státní dluh o monstrózních více než 850 mld. Kč. Takže kde je ten populismus? Populistický je přece v první řadě předseda vlády Fiala, když takto žvaní.
V těchto dnech pobíhá na sociálních sítích krátký rozhovor, který vedl premiér Fiala s redaktorem Novy R.Korantengem v říjnu minulého roku. Na přímé Korantengovy dotazy, zda vláda bude zvyšovat daně, mu premiér Fiala jasně odpovídá, že ve vládním prohlášení přece mají, že se zvyšovat daně nebudou. A teď je ale vše jinak….
Včera v pořadu Václava Moravce na ČT (je škoda, že se jej nezúčastnil pozvaný bývalý předseda vlády Babiš) premiér Fiala ve své one man show sdělil národu: „Nebudeme ustupovat žádnému nátlaku“. Měl tím na mysli, že žádné změny v „balíčku“ nebudou a to ani u těch největších a zjevných zvrhlostí. A totéž by platilo i v případě stávek a protestů. „Přece si nebudeme vynucovat to, že budeme žít na dluh a země se řítí do katastrofy, nějakými stávkami“. Takto tedy reagoval premiér ČR.
Pokud jde o sliby, které daly vládní strany před volbami a které jsou zapsány v programovém prohlášení vlády, s tím si Fiala velkou hlavu nedělá. Říká s naprosto klidným svědomím: „Nejsem si vědom nějakého slibu, který jsem nedodržel, jen se změnily okolnosti“. No, ony se ty okolnosti mění často. Musím říci, že jsem se nevydržel dívat na debatu obou rozumbradů, tedy Moravce a Fialy až do konce. Ale myslím, že jsem viděl to podstatné.
„Svatá prostoto“, tak by se dala nazvat ta část debaty, kdy předseda vlády s jiskrou v oku sděloval, že snížení sazby DPH na potraviny (o 2%) bude mít za následek pokles cen potravin. Smůlou tohoto národa je, že o ekonomických věcech dnes rozhodují ve vládě ťulpasové, kteří o chování lidí a trhů nic nevědí. Žádný obchodník, kromě zanícených idealistů, kterých nebude mnoho, si nenechá ujít příležitost zvýšit své výnosy a tedy i zisk v situaci, kdy vláda sníží sazbu DPH na potraviny.Opakuji: žádný obchodnik. Prostě ceny nechá stejné, jako byly předtím a výmluvu si vždycky najde. Jako Fiala: Změnily se okolností…
AUTOR: Jiří Paroubek