Finance jsou vždy plné rizik, ale kdybyste měli říci, kde konkrétně se může stát další velká nehoda, bylo by to v oblasti takzvaných “soukromých úvěrů”.

Pokud se tedy dokážete na chvíli odtrhnout od strhující každodennosti volební kampaně, která má zřejmě jen jeden možný výsledek, čtěte dále.

Kdykoli nějaká oblast financí velmi rychle roste, měly by začít zvonit poplašné zvony, a tahle roste jako z vody.

Minulý týden banka Goldman Sachs oznámila, že její divize pro správu aktiv získala dalších 13,1 miliardy dolarů (287 miliard Kč) na investice do soukromých úvěrů, čímž se objem prostředků, které nyní věnuje této konkrétní třídě aktiv, zvýšil na 20 miliard dolarů.

Není v tom sama. Blackstone, KKR, Apollo, Oaktree, Uncle Tom Cobley a další – prakticky všichni globálně významní správci peněz se zapojili.

Podle odhadů Bank of England se objem pákových úvěrů a soukromých úvěrů dohromady za posledních deset let zhruba zdvojnásobil. V rámci toho soukromé úvěry rostly ještě rychleji – od roku 2015 čtyřnásobně na zhruba 1,8 bilionu dolarů celosvětově. Vzhledem k omezené povaze dostupných údajů je celková angažovanost s největší pravděpodobností mnohem vyšší.

Soukromé úvěry nebo soukromé dluhy – někdy také označované jako sektor “stínového bankovnictví” – jsou pouze souhrnným označením pro nebankovní úvěry a zahrnují velmi různorodou skupinu poskytovatelů i forem úvěrů.

Od doby, kdy se bankovní systém během finanční krize v letech 2008-2010 zhroutil, nebankovní formy financování nabobtnaly a dnes tvoří přibližně polovinu všech aktiv britského a světového finančního sektoru.

Finance si vždycky nějak poradí. Když banky přestaly poskytovat úvěry, do hry vstoupily soukromé úvěry, které částečně kompenzovaly pokles tradičních forem úvěrů a množství restriktivních regulací, které na ně byly následně uvaleny.

Říkejme tomu princip “vodního lůžka” ve financích; zatlačte na jednu oblast a ona se zvedne jinde. Regulační orgány jsou vždy o krok pozadu. Zatímco jsou zaneprázdněni posilováním systému proti poslednímu neštěstí, trhy vždy zasejí semínka pro další neštěstí na méně transparentních a nekontrolovaných nových pastvinách.

Lee Foulger, ředitel Bank of England pro finanční stabilitu, strategii a rizika, ve svém nedávném projevu odhadl, že tyto formy nebankovního financování jsou zodpovědné za téměř celý čistý nárůst úvěrů britským podnikům ve výši 425 miliard liber (12,3 bilionu Kč) od finanční krize.

To lze samozřejmě považovat za dobrou věc, protože soukromí poskytovatelé dluhů alespoň udržují růst úvěrů. Banky hlavního proudu proto celkově uvítaly konkurenci, která je uchránila před dalšími nákladnými odpisy tím, že udržela při životě mnoho společností, které se potýkají s problémy.

Zdroj: finance.yahoo.com