Španělská propaganda se samozřejmě snaží zakrýt skutečný důvod blackoutu, který předpovídalo mnoho odborníků poté, co evropské země najedou výhradně na takzvané obnovitelné zdroje energie.
Ty jsou nejen neekologické a neekonomické, ale také nespolehlivé a neefektivní. Je známo, že se neobejdou bez dotací a jejich nespolehlivost, která je založená na závislosti na počasí, je pověstná.
Nicméně v rámci ničení Evropy zelenou bruselskou politikou se na tyto zdroje energie přeorientovala většina zemí, v čele s těmi, které jsou řízeny fanatickými progresivisty.
O Německu se píše v souvislosti s energetickými problémy poměrně často, nicméně tato země má štěstí, že její energetickou bezpečnost dokáže udržet zejména sousední Francie, jejíž část se však nyní paradoxně dostala do stejné situace jako Španělsko.
Jihoevropská země, která je již poměrně dlouho řízena zeleno-rudými fanatiky, nemá problémy jen s nezvládnutou muslimskou invazí a rostoucí kriminalitou, ale zřejmě i se zelenou politikou.
Ta byla podle všeho i důsledkem tragické bilance loňských ničivých povodní na jihu Španělska, které by nebyly tak ničivé, pokud by progresivistická vláda nenechala zrušit stovky přehrad.
Jenže tak jak se důsledky povodní hezky rychle svedly na zástupné důvody v podobě vždy zneužitelné „změny klimatu,“ svedly se i problémy s výpadkem proudu na údajný „vzácný atmosférický jev.“
Před týdnem oslavila média významný milník: španělská národní rozvodná síť poprvé fungovala výhradně na obnovitelné zdroje energie během všedního dne.
Včera ve 12:35 místního času zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku a v některých částech Francie.
Jak píše Michael Shellenberger na PUBLIC, nešlo jen o španělský výpadek. Otřáslo to částí evropské sítě.
… Nic z toho by nemělo být překvapením. Základní fyzika tak, jak byla po léta chápána a konkrétní zranitelnosti byly opakovaně zdůrazňovány v technických varováních, která tvůrci politik ignorovali.
Jak země nahradily běžné elektrárny lehkou výrobou založenou na invertorech, síť se stala rychlejší, lehčí a mnohem citlivější na poruchy. Tato základní fyzická realita byla vysvětlena ve veřejných varováních již v roce 2017.
Ačkoli političtí lídři slibovali, že obnovitelná energie poskytne stabilní a cenově dostupnou energii, v praxi se Španělsko stalo více závislým na zbývajících jaderných elektrárnách a elektrárnách na zemní plyn, aby si udrželo setrvačnost, i když vláda tlačí na jejich uzavření.
Navzdory všem těmto varováním se politická a regulační energetika v Evropě nadále zaměřovala na urychlení zavádění obnovitelných zdrojů, nikoli na zlepšování základní stability sítě.
Ve Španělsku solární výroba v roce 2023 a na začátku roku 2024 nadále rychle stoupala. Uhelné elektrárny byly uzavřeny. Jaderné bloky vyřazeny z provozu.
V mnoha jarních dnech do roku 2025 převyšovala polední výroba solární energie ve Španělsku celkovou odpolední poptávku, což vedlo k častým záporným cenám elektřiny.
Systém byl tlačen na hranici svých možností.
A včera, ve 12:35, se to zlomilo.
Výpadek proudu ve Španělsku nebyl jen technickým selháním. Bylo to politické a strategické selhání.
Pokud Španělsko rychle neinvestuje do syntetické setrvačnosti, nebude udržovat a rozšiřovat svou jadernou flotilu nebo nepřidá nějakou jinou novou formu spolehlivé výroby energie, riziko budoucích výpadků proudu se bude jen zhoršovat.
Portugalský provozovatel sítě, společnost REN (Rede Eléctrica Nacional), tvrdil, že masivní výpadek proudu, který postihl Portugalsko a Španělsko, byl vyvolán „vzácným atmosférickým jevem,“ konkrétně extrémními teplotními výkyvy ve španělské elektrické síti.
Britské médium LBC News poskytlo k tvrzení REN vysvětlení:
„Kvůli těmto změnám ve vnitrozemí nebo ve Španělsku došlo k anomálním oscilacím ve vedení velmi vysokého napětí (400 KV), což je jev známý jako ‚indukované atmosférické vibrace.‘
Tyto oscilace způsobily selhání synchronizace mezi elektrickými systémy, což vedlo k postupným poruchám v celé propojené evropské síti.“
REN dodal, že normalizace systému může trvat až týden.
Výpadek způsobil mnoho problémů, včetně výpadků v dopravě.
K situaci, kdy se Španělsko ocitlo v blackoutu, se vyjádřil i jistý turista na X:
„Jsem ve Španělsku a věřte mi, že problém není v temnotě… Bez hotovosti nejsou možné žádné platby (takže žádné jídlo a doprava), velmi omezený internet a žádné ponětí, zda se to skutečně vyřeší.“
Zrušení hotovosti, ke kterému svět směřuje, bude v blackoutu pro většinu lidí zničující. K čemu asi povede, si lze lehce domyslet…
K situaci ve Španělsku se objevila i další zajímavá zpráva, která zřejmě rozkrývá jádro problému: v zemi, kde se rozhodli využít 100% obnovitelných energií už nějakou dobu nefouká vítr..
Španělsko má jeden z nejvyšších podílů obnovitelné energie v Evropě, poskytuje asi 56 % elektřiny v zemi.
Více než polovina jejích obnovitelných zdrojů pochází z větru a zbytek ze solárních a jiných zdrojů. To znamená, že dodávky elektřiny ve Španělsku jsou stále více závislé na počasí, které dodává dostatek větru pro vyvážení sítě.
Po většinu z posledních 24 hodin před blackoutem panovalo bezvětří. Webová stránka Windy.com například ukazuje rychlost větru 2-3 mph, takže země je plně závislá na solární energii a několika starých plynových elektrárnách.
Meteorologický systém, který zanechal Španělsko bez větru, má podobné dopady i ve zbytku západní Evropy, kdy Velká Británie, Německo, Nizozemsko a další země hledají další zdroje elektřiny, protože jejich větrné turbíny stojí.
Například Španělsko žádá Francii o dodatečnou elektřinu. Spojené království, které je také stále více závislé na větru, se v pondělí ráno snažilo získat jakoukoli energii z turbín.
Místo toho se spoléhalo na dovoz z Evropy – Londýn a jihovýchod získávaly 58 % své energie z dovozu, podle Národního provozovatele energetického systému (Neso)…
Tolik tedy ze zpráva, která potvrzuje, že nejen ve Španělsku, ale i ve velké části západní Evropy, bylo 24 hodin před výpadkem v podstatě téměř bezvětří, což naznačuje příčinu problému.
Ale masy, které se lehce nechaly nachytat na celý klimatický podvod, stejně jako na podvod covidový, jistě přesto věří oficiální verzi o vzácném atmosférickém jevu…