Předpokládá se, že místo Karahunj, které se nachází v Arménii, také označované jako Zorats Karer nebo arménský Stonehenge, předcházelo anglický Stonehenge o neuvěřitelných 3 500 let a egyptské pyramidy o ohromujících 3 000 let.

V dnešním Arménii se skrývá prastará záhada – Karahunj, také známý jako arménský Stonehenge. S některými skalami zobrazujícími zvláštní bytosti s prodlouženými hlavami a mandlovýma očima je to archeologický zázrak, který je od svého objevu zahalen rouškou tajemství.

Divy Karahunj, arménský Stonehenge
Předpokládá se, že místo Karahunj, které se nachází v Arménii, také označované jako Zorats Karer nebo arménský Stonehenge, předcházelo anglický Stonehenge o neuvěřitelných 3 500 let a egyptské pyramidy o ohromujících 3 000 let. Toto starověké území pokrývá více než sedm hektarů a může se pochlubit záhadnými rytinami vytvořenými ranými civilizacemi před tisíci lety.

Starověké dvojče Stonehenge?
Mnozí návštěvníci kreslí paralely mezi tímto úctyhodným starověkým místem a Stonehenge díky zajímavým kruhovým kamenným útvarům. Účel kamenů však zůstává pro archeology nevyřešenou hádankou. Teorie sahají od astronomické observatoře až po ceremoniální komplex, ale nedostatek historických záznamů ponechává prostor pro spekulace.

Eliptický útvar a kuriózní rytiny v arménském Stonehenge
Arménský Stonehenge, starší než anglická verze, se skládá z podobných nerafinovaných balvanů uspořádaných do dvou překrývajících se eliptických kruhů. Je pozoruhodné, že několik balvanů v Karahunj má zvláštní díry, které připomínají megalitické balvany objevené ve starověkém Egyptě. Přítomnost těchto záhadných děr vedla výzkumníky k hypotéze, že se používali pro astronomická pozorování před tisíci lety.

Mluvící kameny Arménie
Po rozříznutí název Karahunj nebo Carahunge odhalí své arménské kořeny: „kar“ se překládá jako kámen a „hunge“ nebo „hoonch“ znamená zvuk, tedy „mluvící kameny“. Tento název odráží jedinečnou vlastnost kamenů pískat během větrných dnů, což je fenomén připisován množství prehistoricky vyvrtaných děr pod různými úhly.

V roce 2004 se místo oficiálně stalo observatoří Karahunj (Carahunge) prostřednictvím parlamentního dekretu.

Chrám, hvězdárna a univerzita v jednom
Toto starověké místo prozkoumali četné expedice, přičemž nejkomplexnější studie provedli Paris Herouni a Elma Parsamyan z observatoře Biurakan. Herouni navrhl, že toto místo fungovalo jako „chrám s velkou a rozvinutou observatoří a také univerzita“. Dále navrhl, aby některé kameny napodobovaly největší hvězdu ze souhvězdí Labuť – Deneb.

Je zajímavé, že mezi observatoří Karahunj (Carahunge) a Göbekli Tepe v dnešním Turecku byly nalezeny určité paralely s návrhy, že obě představují souhvězdí Labuť.

Jedinečná směs historie a tajemství
Mezi četnými balvany se některé mohou pochlubit pozoruhodnými rytinami na svých površích, které zobrazují humanoidní bytosti strašidelně připomínající současné zobrazení Šedých mimozemšťanů. Některé postavy v Karahunj mají prodloužené hlavy, mandlové oči a zdá se, že drží artefakty s koly, což přidává další vrstvu intrik k tomuto již tak přesvědčivému místu.

Napsal Ivan Petričevič, curiosmos