vajcBadatelé z Albertské univerzity studovali vaječné žloutky slepic krmených běžnou potravou složenou z pšenice a kukuřice. Zjistili v nich vysokou hladinu tryptofanu a tyrosinu, dvou aminokyselin známých pro své antioxidační účinky. Vaječné žloutky jsou také bohaté na sloučeniny kartenoidů, které rovněž fungují jako antioxidanty a jsou zodpovědné za žlutou barvu (nebo oranžovou v případě slepic z neklecových chovů s možností venkovního výběhu), a také na peptidy.

Snažíme se zmapovat antioxidanty nacházející se ve žloutcích, a proto zkoumáme všechny jejich vlastnosti a také to, jak jsou tráveny.” říká Jianping Wu, jeden z vedoucích badatelů výzkumu. A přesně to je práce celého týmu, který nepřestává zkoumat ohromné množství živin obsažených ve vejcích.

Na rozdíl od obecného přesvědčení, že jsou vejce nezdravá, protože obsahují vysoké množství cholesterolu, bylo zjištěno, že vaječné peptidy naopak pomáhají vysoký krevní tlak snižovat. Poslední Wuův výzkum odhalil, že žaludeční enzymy rozloží vaječný protein, z nějž vyprodukují peptidy, které se chovají jako přírodní ACE-inhibitory, což jsou léky užívané ke snížení vysokého krevního tlaku.

Skupina vědců na základě výsledků předchozích výzkumů očekává objevení nových, dosud neznámých antioxidantů stejně jako mnoha dalších zdraví prospěšných látek. K výzkumu je používáno vajec, která mají k bio kvalitě daleko, a jakkoli se můžou zdát zdravá, vejce od slepic s možností volného venkovního výběhu, zobající brouky a pídící se po všemožné venkovní stravě mají pořád až desetkrát více omega-3 mastných kyselin a až šestkrát tolik vitaminu D než vejce z běžných chovů.

Zdroj: http://www.naturalmagic.cz/vnitrni-zdravi/3-antioxidanty-ve-vejcich-pomahaji-v-prevenci-kardiovaskularnich-onemocneni-a-rakoviny