CIA odtajnila některé informace o základně Area 51 v Nevadě, často spojované se zkoumáním létajících talířů. Z nově dostupných dokumentů vyplývají fascinující detaily o vývoji titanového špionážního letadla A-12, zaměřeného proti Sovětům. Maskovaly ho makety neexistujících letounů roztodivných tvarů.

Prototyp letounu A-12 | foto: via National Geographic
galerie Prototyp letounu A-12 Okamžité provizorní zamaskování trosek letounu Specifikace letounu A-12 Specifikace letounu A-12 Specifikace letounu A-12 Na místo havárie rychle dorazila početná jednotka

Snad žádná vojenská základna není tak slavná jako ta, jejíž existenci dosud USA oficiálně nepřiznaly. Area 51 (Oblast 51) v nevadské poušti je populárním předmětem diskuzí nejen ufologů. Magazín National Geographic, vycházející z nově odtajněných dokumentů CIA, ukázal, že na padesát let starých zvěstech o havárii mimozemské lodi je přeci jen špetka pravdy.

Americká vláda se v roce 1963 skutečně pokusila utajit podrobnosti o letounu, který havaroval ve státě Utah (který sousedí s Nevadou). Dle dnes dostupných informací šlo o špionážní letadlo A-12, v té době možná nejvyspělejší leteckou technologii na planetě.

Okamžité provizorní zamaskování trosek letounuOkamžité provizorní zamaskování trosek letounu
Na místo havárie rychle dorazila početná jednotka Na místo havárie rychle dorazila početná jednotka

Superšpión, který obelstil radary i družice

Podle mnohých byl nadzvukový letoun A-12 prvním skutečně “stealth” letounem, vyhýbajícím se radarové detekci. Byl vyroben z titanu (titan tvořil až 90 % konstrukce) a bylo nutné pro něj vyvinout nové typy paliv. Při jeho rychlosti přes 3,2 Machu (cca přes 3400 km/h, podle výšky) přelétl celé Spojené státy za přibližně hodinu. V maximální rychlosti přitom dokázal podle odtajněných dokumentů letět mnohem déle.

Tajný vývoj letounu A-12 probíhal v šedesátých letech právě na základně Area 51 pod krycím jménem OXCART. Odtajněné dokumenty CIA související s tímto projektem naleznete na stránkách CIA.gov.

Specifikace letounu A-12Specifikace letounu A-12
Specifikace letounu A-12Specifikace letounu A-12
Specifikace letounu A-12Specifikace letounu A-12

Pamětníci v dokumentu National Geographic “Area 51 Declassified” vzpomínají na přísná (a často vtipná) protišpionážní opatření, která na základně panovala. Například, aby se vojáci vyhnuli zvědavým objektivům sovětských družic, zjistila americká rozvědka přesné časy, kdy je na Oblast 51 vidět ze kterého sovětského satelitu.

“Na ranním bezpečnostním setkání nám dali rozpis sovětských družic, které nad námi ten den letěly,” vzpomíná T. D. Barnes, bývalý specialista ze základny Area 51. “Byl to jako jízdní řád autobusů, dokonce jsme věděli, které satelity měly infračervené senzory nebo jaký to byl typ.”

Na základě těchto rozvrhů museli pracovníci na Area 51 uklidit rozpracované prototypy do hangárů, kdykoli nad nimi prolétal některý ze satelitů. I přes velkou pečlivost ale Sověti podle kontrarozvědčíků získali kresbu, která nepochybně zobrazovala letoun A-12. Experti v CIA si lámali hlavu, jak se jim to podařilo. Řešení bylo až jednoduché: stojící letouny nechaly na ranveji “stín”, který se sovětům ukázal na infračervených snímcích. Zastíněná část asfaltu totiž měla nižší teplotu než bezprostřední okolí, na které dopadalo slunce. I po odklizení letadel do hangáru tak na venkovní ploše zůstal teplotní obtisk, který sovětská družice mohla zaznamenat.

Ke zmatení Sovětů sloužily makety UFO letadel

“Docela jsme si s tím vyhráli,” vzpomíná expert ze základny Area 51 na špionážní a kontrašpionážní hry kolem letounu A-12.

Maketa smyšleného letounu pro vrhání stínů

Američané hbitě přišli s vtipným protiopatřením. Vyrobili velké množství různých maket letadel, od základních strojů až po zcela neuvěřitelné konstrukce jak ze sci-fi filmu. Ty pak umístili na kolečka a zastiňovali jimi asfalt.

Spolu se skutečným letadlem je pak samozřejmě uklidili do hangáru, kdykoli se blížila sovětská družice. Makety byly stejně tajné jako samotná letadla. Sověti tak viděli plnou ranvej stínů po letadlech všech tvarů a typů.

Někdy dokonce američtí vtipálci pod motory makety nažhavovali asfalt, aby to vypadalo, že motory jsou funkční a stroj právě přistál. “Docela jsme si s tím vyhráli,” vzpomíná Barnes. Podle jeho informací Sověti projekt neodhalili dřív, než byl v polovině šedesátých let odtajněn.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/amerika-odtajnuje-legendarni-oblast-51-skutecne-tam-meli-ufo-letouny-111-/tec_technika.aspx?c=A110523_114650_tec_technika_pka

pka3b507e_image006CIA odtajnila některé informace o základně Area 51 v Nevadě, často spojované se zkoumáním létajících talířů. Z nově dostupných dokumentů vyplývají fascinující detaily o vývoji titanového špionážního letadla A-12, zaměřeného proti Sovětům. Maskovaly ho makety neexistujících letounů roztodivných tvarů.

Snad žádná vojenská základna není tak slavná jako ta, jejíž existenci dosud USA oficiálně nepřiznaly. Area 51 (Oblast 51) v nevadské poušti je populárním předmětem diskuzí nejen ufologů. Magazín National Geographic, vycházející z nově odtajněných dokumentů CIA ,ukázal, že na padesát let starých zvěstech o havárii mimozemské lodi je přeci jen špetka pravdy.

pka3b507b_image001Americká vláda se v roce 1963 skutečně pokusila utajit podrobnosti o letounu, který havaroval ve státě Utah (který sousedí s Nevadou). Dle dnes dostupných informací šlo o špionážní letadlo A-12, v té době možná nejvyspělejší leteckou technologii na planetě.

Více: http://technet.idnes.cz/amerika-odtajnuje-legendarni-oblast-51-skutecne-tam-meli-ufo-letouny-111-/tec_technika.aspx?c=A110523_114650_tec_technika_pka