Na západním pobřeží amerického státu Florida dnes sílil vítr a déšť, zatímco zbývaly hodiny do příchodu jednoho z nejsilnějších hurikánů, jaký kdy meteorologové nad Mexickým zálivem pozorovali. Bouře Milton s největší pravděpodobností napáchá rozsáhlé škody, varoval floridský guvernér Ron DeSantis. Živel v noci na čtvrtek zasáhne velkou část floridského poloostrova.
Milton s největší pravděpodobností udeří na pobřeží jako silný hurikán třetí nebo čtvrté kategorie s větrem o rychlosti až 150 kilometrů v hodině. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes uvedlo, že rozsáhlá a ničivá přílivová vlna může být místy vyšší než tři metry, meteorologové varují také před přívaly deště na úrovni až 300 milimetrů a rizikem tornád. Nejméně jedno už se dnes na jihu Floridy vyskytlo.
Střed hurikánu nejspíše zasáhne hustě zalidněné pobřeží u města Sarasota jižně od zálivu Tampa Bay a poté se prožene jižně od města Orlando, kde hrozí bleskové záplavy. Miliony obyvatel v oblasti dostaly příkaz k evakuaci a situace je přirovnávána k úderu hurikánu Irma, který si v roce 2017 vyžádal více než 100 mrtvých.
“Jakkoli je jistá naděje, že (Milton) ještě zeslábne před úderem na pevninu, panuje vysoká pravděpodobnost, že tenhle hurikán bude velmi, velmi silný a nadělá zatraceně velké škody,” řekl dnes podle deníku The New York Times guvernér DeSantis. Americká Národní meteorologická služba (NWS) podle agentury Reuters sdělila, že záplavy by mohly přetrvávat zhruba týden.
Milton aktuálně slábne poté, co podruhé dosáhl intenzity pátého, tedy nejvyššího stupně na americké škále, podle listu The Washington Post se ale bouře zároveň rozrůstala. Nejvyšší přílivová vlna by se nakonec mohla vyhnout městu Tampa a jeho okolí, tedy oblasti s více než třemi miliony obyvatel, o to více jsou však ohrožená jižněji ležící města jako Sarasota nebo Fort Myers.
Obyvatelé se od začátku týdne přesouvají do evakuačních center přímo v nejvíce ohrožených oblastech nebo do jiných částí Floridy i jiných států. Některé z komunit, které leží na předpokládané trase Miltonu, se přitom ještě nestihly vzpamatovat z následků hurikánu Helene, který na konci září zabíjel a napáchal škody od Floridy po Virginii.
“Pro ty, kterým Helene uštědřila ránu, bude tohle knokaut,” řekla šéfka krizových operací v okrese Pinellas Cathie Perkinsová. Zatímco apelovala na obyvatele, aby se uchýlili do bezpečí, někteří lidé podle amerického tisku zůstávali ve svých domovech. Christian Burke z obce Gulfport agentuře AP řekl, že jeho otec postavil rodinný dům s betonovou konstrukcí tak, aby vydržel i hurikán páté kategorie.
Hrozba hurikánů je podle klimatologů v USA čím dál silnější v důsledku klimatických změn poháněných spalováním fosilních paliv. Oteplování vody v Atlantiku zvyšuje riziko extrémně rychlého zesilování bouří, což je jev, který nastal také v případě Miltonu. Ten se v noci stane již pátým hurikánem, který letos zasáhl americkou pevninu, což je mimořádně vysoké číslo. Šest takových případů za rok zažily USA pouze jednou, a to v roce 1886, uvedl odborník na hurikány Philip Klotzbach z Colorado State University.
Nedávný hurikán Helene a nová silná bouře vytvořily značný tlak na Federální agenturu pro krizové situace (FEMA), která pomáhá při živelních pohromách napříč USA. Ředitelka Deanne Criswellová nicméně dnes ujišťovala obyvatele Floridy, že FEMA je na nový hurikán připravená a že má stále dostatek financí. Americký prezident Joe Biden minulý týden vyzval Kongres, aby pro agenturu vyčlenil dodatečné prostředky.
Americký meteorolog měl slzy na krajíčku: Je to strašný hurikán
Slzy na krajíčku měl americký meteorolog, který v přenosu televizní stanice NBC hovořil o očekávaném příchodu hurikánu Milton k břehům Floridy.
Místo obvyklého věcného a plynulého projevu, na který jsou diváci při informování o počasí zvyklí, je v úterý ve floridském vysílání NBC překvapila chvilka ticha, na kterou navázal pohnutý hlas meteorologa Johna Moralese.
“Poklesl…..poklesl o 15 milibarů za deset hodin,” byl nucen učinit pauzu, když rozechvěle popisoval rychlé snižování tlaku uvnitř bouřící vzdušné masy.
“Omlouvám se. Je to prostě strašné,” řekl, než přešel k výčtu údajů spojených s bouří postupující Mexickým zálivem k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států. Když se mu podařilo uklidnit emoce, dodal, že k síle hurikánu přispívá “neuvěřitelně vysoká” teplota vody v zálivu. “Nemusím vám říkat, čím to je – vede k tomu globální oteplování, klimatické změny, které jsou stále větší hrozbou,” dodal.
Hurikán Milton je tak silný, že na něj nestačila stupnice
Poryvy hurikánu Milton, který se řítí k pobřeží Floridy, měly podle propočtů dosahovat rychlosti až 320 km/h, což značně přesahuje i limit pro nejvyšší kategorii hurikánů. Na tuto rychlost neexistuje žádná stupnice, uvedl americký meteorolog Noah Bergren. Jako hurikány nejvyšší, páté kategorie jsou klasifikovány hurikány s rychlostí větru 252 km/h a vyšší. Ještě před úderem na americké pobřeží nicméně Milton zeslábl na 250 km/h, a jen těsně tak spadl do čtvrté kategorie.
Milton se i tak stal jedním z nejsilnějších zaznamenaných hurikánů v historii. „To, co udeří, k tomu nemám slov, abych to popsal,“ uvedl Bergren, kterého cituje web týdeníku Focus.
„Tento hurikán se blíží k matematickému limitu toho, co může zemská atmosféra vyprodukovat nad těmito oceánskými vodami,“ uvedl Bergren.
Jednou z neobvyklých charakteristik hurikánu Milton je velikost jeho oka. Má totiž méně než 4 míle (asi 6,5 km) v průměru, zatímco běžně to bývá mezi 20 a 40 mílemi (32 až 64 km). Výzkumy naznačují, že hurikány s menším okem mívají tendenci být silnější.
Kategorie hurikánů
-
1. kategorie – rychlost vichru 119 až 153 km/h – velmi nebezpečný vítr, hrozí škody.
-
2. kategorie – rychlost vichru 154 až 177 km/h – extrémně nebezpečný vichr a rozsáhlé škody.
-
3. kategorie – rychlost vichru 178 až 208 km/h – devastující škody.
-
4. kategorie – rychlost vichru 209 až 251 km/h – katastrofické škody.
-
5. kategorie – rychlost vichru 252 a vyšší – katastrofické škody.
Obyvatelé kolem zátoky Tampa Bay, pro kterou by Milton mohl být nejnebezpečnějším hurikánem za 100 let, využívali ve středu posledních hodin k evakuaci. Televize CNN informovala, že v oblasti, kde žijí asi tři miliony obyvatel, jsou ucpané silnice, nedostává se benzinu a hotely v bezpečnějších částech Floridy jsou obsazeny.
Lidé opouštějí Floridu před úderem hurikánu.
Kvůli blížícímu se hurikánu, který by měl západní pobřeží Floridy zasáhnout ve čtvrtek brzy ráno SELČ, ruší aerolinky postupně stále více letů na Floridu. Ve středu ráno byly zrušeny všechny z Velké Británie do státu USA a podobná opatření byla již zavedena i v dalších zemích.
Kvůli živlu se také odložil návrat astronautů z vesmírné stanice ISS. Posádka 8 složená z astronautů NASA Matthewa Dominicka, Michaela Barratta a Jeanette Eppsové a kosmonauta Alexandra Grebenkina se měla odpojit od Mezinárodní vesmírné stanice ISS už toto pondělí. Protože však jejich kapsle Crew Dragon má přistát v moři u pobřeží Floridy, návrat byl odložen až na neděli, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Posádka 8 je na palubě ISS od března.
Hurikán Milton míří na Floridu.
Milton představuje velkou výzvu i pro záchranné služby na Floridě. Pentagon oznámil, že byly mobilizovány tisíce příslušníků Národní gardy. Vrtulníky a vozidla schopná zvládnout povodně jsou připraveny k záchranným operacím. Pohotovostní centra po celém státě byla zásobena pro poskytnutí rychlé pomoci bezprostředně po bouři.
Hurikán Milton: Podívejte se na záběry od lovců bouří
Zatímco část Floridy, kterou právě pustoší hurikán Milton, opustili téměř všichni obyvatelé, jiní na Floridu zamířili účelově, aby natočili záběry jednoho z nejhorších hurikánů, jaké Florida zažila, hovoří se o stoletém hurikánu.
Nikdo z dnes žijících Floriďanů tak nikdy nic podobného nezažil.
Hurikán Milton dopadl na západní pobřeží Floridy ve středu přibližně v 19:00 tamního času.
Milton přišel na Floridu jako bouře kategorie 3 s větrem o rychlosti 125 mph, ale má zesílit do dosud nevídaných rozměrů.
Tornáda jako předzvěst hurikánu byla spatřena po celé Floridě.
Zde je kužel… radar… satelit bouře.
Velké tornádo zničilo část Fort Pierce na východním pobřeží Floridy.
Škody způsobené tornádem jsou také ve Fort Myers.
Níže další záběry:
Přímý přenos od lovců bouří:
Příchod hurikánu: v Tampa bay byla doslova vysáta voda:
K hurikánu se samozřejmě vyjadřují i specialisté na geoinženýring, jakmile bude k tomuto tématu více informací, přinesu je v dalším článku…
ZDROJ: X-Twitter / ČTK / Novinky / Necenzorovaná Pravda / CZ24.news