Egyptští archeologové objevili starověké sfingy, které lemovaly silnici v poslední části “Aleji Sfingy“, asi 2,7 km, která spojuje velké chrámy Luxor a Karnak od severu na jih na východním břehuNilu. Zahi Hawass, šéf egyptské nejvyšší rady pro památky prohlásil, že k objevu došlo během výkopových prací zaměřených na obnovu aleje, která byla postavena v 30. dynastii za faraona Nectaneba I (380 až 362 p.n.l.) na starší cestu z 18. dynastie. Nectanebo vytvořil alej, která byla používána pro náboženské obřady a průvody, s 1350 sfingami, všechny označeny jeho jménem. Toto místo bylo popsáno v několika starověkých textech.
Nově objevena pískovcová cesta vede od východu na západ a sousedí s Ulicí Sfingy, která byla také lemována řadou soch ve tvaru bájného zvíře s hlavou člověka a tělo lva. Archeologové objevili dalších dvanáct Sfing, popsané jménem Nectanebo I. Mnoha sochám chyběly jejich hlavy. Tým archeologů objevilo silnici v hloubce 20 m. Materiál pochází z pískovcových z lomů v Gebel Silsila, severně od Asuánu. Cesta ústila dle odhadu až 600 m k Nilu. Podle Mansoura Boraika, vedoucího starožitností v Luxoru, toto je poprvé, kdy byla objevena nová silnice, která vede z východu na západ, směrem k Nilu. Cesta byla dle umístění používána k důležitých ceremoniím. “Faraon používal tuto silnici k náboženským procesím, kde cestoval v posvátném člunu Amun. Každý rok prováděl božský průvod, kdy navštěvoval svou ženu, Mut, v chrámu v Luxoru, “řekl Hawass ve svém prohlášení.
Celá Avenue Sfingy se očekává, že bude obnovena do března 2011. V té době budou některé roztříštěné Sfingy po restaurování umístěny do panorama ulice.
Zdroj: http://news.discovery.com/archaeology/spinx-lined-road-found-in-egypt.html