Thomas Campbell je fyzik, spisovatel, který pracoval pro NASA, vymyslel několik experimentů, aby dokázal, že naše realita je simulace. Říká: “Vědomí není produktem simulace – je základem reality.”
Nejvíce se proslavil napsáním knižní série s názvem My Big T.O.E. – kde “T.O.E.” znamená Teorie všeho. V tomto seriálu se snaží vysvětlit, jak všechno ve vesmíru funguje, od fyziky až po vědomí.
Jeho hlavní myšlenkou je, že realita by mohla být jako počítačová simulace – super pokročilá videohra. Věří, že vesmír začal “digitálním Velkým třeskem” a že vše, co zažíváme, je součástí virtuálního světa. Tato myšlenka souvisí s něčím, co se nazývá digitální fyzika, což naznačuje, že vesmír běží na informacích, jako počítačový program.

Campbell také spolupracoval s dalšími vědci na navrhování experimentů, které by mohly testovat, zda žijeme v simulaci. V roce 2018 dokonce spustil úspěšnou kampaň na Kickstarteru, která na financování těchto experimentů vybrala přes 236 000 dolarů. Thomas Campbell pracoval pro NASA v rámci programu Ares I, což byl projekt zaměřený na vývoj rakety, která by nahradila raketoplán a vyslala astronauty do vesmíru, včetně misí na Měsíc a Mars. Jeho role se zaměřovala na hodnocení rizik a řešení technických problémů pro zajištění bezpečnosti mise a posádky.

Konkrétně pracoval na identifikaci a řešení zranitelností – v podstatě zjišťoval, co by se mohlo pokazit, a hledal způsoby, jak selháním předcházet. Jeho úkolem bylo zvýšit šance na úspěch jak pro raketu, tak pro astronauty na palubě. Předtím měl za sebou dlouhou kariéru v obranných technologiích. Deset let pracoval jako systémový analytik pro technickou rozvědku americké armády, poté strávil dalších 30 let prací na systémech protiraketové obrany jako dodavatel pro ministerstvo obrany.
Takže i když je nyní známý svou prací na teorii vědomí a simulace, jeho zázemí je zakořeněno ve fyzice a inženýrství s vysokými sázkami – zejména v zajištění toho, aby složité systémy (jako rakety) neselhaly v extrémních podmínkách.
Teorie Thomase Campbella, “My Big TOE” (TOE je zkratka pro Teorii všeho), není jen vědeckou myšlenkou – prezentuje ji jako změnu paradigmatu, což znamená, že zcela mění způsob, jakým chápeme realitu. Tvrdí, že vědomí, nikoli hmota, je skutečným základem existence. Jinými slovy, fyzický svět, který zažíváme, není to, co je v konečném důsledku skutečné – místo toho je to vědomí, které vytváří realitu, a vše ostatní (hmota, prostor, čas) je druhotné.

Podle Campbella náš vesmír funguje jako virtuální realita, která je navržena tak, aby každému z nás poskytla “individualizované jednotky vědomí” – strukturované prostředí založené na pravidlech pro učení, růst a vývoj. V podstatě naznačuje, že život je méně o fyzickém přežití a více o rozvíjení našeho vědomí, téměř jako hráči ve složité, pohlcující hře, kde je cílem stát se lepšími a vyvinutějšími bytostmi. Campbell pracuje na tom, aby dokázal, že žijeme v počítačové simulaci – jako ve vysoce pokročilé videohře. Navrhl pět experimentů, které měly otestovat, zda je naše realita “vykreslována” pouze při pozorování, podobně jako videohry načítají grafiku při hraní. Jeho cílem je najít vědecké důkazy, že náš vesmír není fyzický, jak předpokládáme, ale místo toho je to virtuální realita vytvořená nějakým větším systémem.

Campbell a jeho kolegové navrhli několik experimentů k testování simulační hypotézy. I když konkrétní názvy těchto experimentů nejsou široce publikovány, jejich návrhy jsou podrobně popsány v dokumentu z roku 2017 “On Testing the Simulation Theory”. Tyto experimenty primárně zahrnují variace experimentů kvantové mechaniky, jako je experiment s dvojitou štěrbinou a nastavení kvantové gumy se zpožděnou volbou, jejichž cílem je detekovat anomálie, které by mohly naznačovat, že naše realita funguje jako simulace. Jeho experimenty mají za cíl otestovat tuto myšlenku studiem podivného chování v kvantové fyzice – zejména dvouštěrbinového experimentu a nastavení kvantové gumy. Tyto experimenty již ukazují, že částice se při pozorování chovají jinak. Campbell chce jít ještě dál a zjistit, zda se realita formuje pouze tehdy, když je přítomen vědomý pozorovatel.

Cílem jeho experimentů je zjistit, zda realita reaguje na pozorování, což by podpořilo myšlenku, že žijeme v realitě podobné simulaci. Každý experiment má za cíl rozplést vztah mezi vědomím a fyzickým světem, což naznačuje, že naše mysl může hrát mnohem větší roli při utváření reality, než věda v současné době připouští. Campbell také založil neziskovou skupinu, Centrum pro sjednocení vědy a vědomí (CUSAC), aby tyto experimenty financoval. Tvrdí, že vědomí není součástí simulace – je to ve skutečnosti základ reality. Podle jeho názoru nejsme těla uvnitř vesmíru – jsme vědomí zažívající realitu podobnou digitální. https://www.my-big-toe.com/about/quantum-physics-experiments/

I kdyby však jeho experimenty uspěly, Campbell uznává, že pravděpodobně neposkytnou absolutní důkaz, že žijeme v simulaci. Místo toho by mohly změnit způsob, jakým chápeme realitu – možná ukázat, že vesmír se chová spíše jako participativní zkušenost než jako pevný, nezávislý svět.

Zdroj: https://eraoflight.com/2025/06/21/ex-nasa-scientist-claims-consciousness-is-fundamental-our-reality-is-a-simulation/

https://channeling.safo.cz/detail.php?id=9850