Argentinský prezident Javier Milei v pondělí oznámil dvě významné iniciativy v oblasti odtajňování. Nejprve na žádost amerického senátora Steva Dainese nařídil zveřejnění všech oficiálních dokumentů týkajících se nacistů, kteří po druhé světové válce hledali útočiště v Argentině, potvrdil šéf kabinetu Guillermo Francos. Tyto spisy, které má v držení především ministerstvo obrany, zahrnují finanční záznamy a jejich zveřejnění by ukončilo desetiletí utajování.
„Před několika dny přijal prezident Milei senátora Steva Dainese, který již dlouhou dobu bojuje za všechny informace o době, kdy se nacisté přišli do Argentiny uchýlit,“ uvedl Francos. „Prezident Milei nařídil zveřejnění veškeré dokumentace, která existuje v jakémkoli státním orgánu, protože není důvod tyto informace nadále chránit,“ dodal. „Existoval dekret, který nařizoval uvolnit všechny tyto spisy, a nikdy se tak nestalo. Prezident prohlašuje, že se jedná o archivy části argentinské historie a že musí být zveřejněny.“
Mezi nejznámější uprchlé nacisty patřil Adolf Eichmann, jeden z hlavních architektů „konečného řešení“ – genocidního plánu nacistické strany na vyhlazení evropských Židů. Dalším nechvalně známým uprchlíkem byl Josef Mengele, muž známý jako „osvětimský anděl smrti“, který nechvalně proslul prováděním brutálních lékařských pokusů.
Mezitím prezidentův mluvčí Manuel Adorni oznámil, že libertariánská vláda odtajní archivy ozbrojených sil z období vojenské diktatury v letech 1976-1983. Tyto dokumenty mají být převedeny ze Státního zpravodajského sekretariátu (SIDE) do Všeobecného archivu národa (AGN) v souladu s dekretem tehdejší prezidentky Cristiny Fernández de Kirchner (CFK) z roku 2010, který nebyl nikdy plně realizován. „V našem neochvějném závazku k lidským právům je vyprávění celého příběhu zásadním úkolem,“ zdůraznil Adorni.
Kromě toho Mileiova administrativa dosáhla dohody s rodinou kapitána Humberta Violy, kterého v roce 1974 spolu s jeho dcerou zabili partyzáni z Lidové revoluční armády (ERP), aby byl tento incident prohlášen za zločin proti lidskosti před Meziamerickou komisí pro lidská práva, což by zrušilo veškeré promlčecí lhůty v této věci a otevřelo cestu k pohnání pachatelů k odpovědnosti.
Libertariánská administrativa učinila tato prohlášení během Národního svátku paměti, pravdy a spravedlnosti u příležitosti 49. výročí vojenského povstání proti Maríi Estele Martínezové de Perón.
Opoziční zdroje uvedly, že Mileiova oznámení jsou „čistou demagogií“, protože součástí škrtů ve výdajích libertariánské administrativy je i propuštění lidí, kteří tyto spisy vedou: „A kdo to udělá?“ zajímalo je podle místních médií.
Zdroj: MercoPress
Nejznámějším uprchlým nacistou je samozřejmě sám Führer Adolf Hitler. O něm se na veřejnosti a později do učebnic roznesla pohádka, že 30. dubna roku 1945 spáchal ve svém bunkru sebevraždu spolu se svou družkou Evou Braunovou, kterou si těsně předtím vzal za manželku. Ovšem pravda je taková, že Hitler také uprchl do Argentiny a dokonce se později pod jinou identitou podíval několikrát do Evropy.