Vysoké ceny energií, bezbřehé regulace, uhlíkové odpustky, vysoké daně a žádná naděje na zlepšení do budoucna. Přesně to nutí dvě z pěti německých společností uvažovat o úplném odchodu ze země, případně o přesunutí části podnikání do zahraničí.
Snad netřeba připomínat, že naše silná závislost na Německu povede logicky k tomu, že pád našeho západního souseda bude do značné míry i naším pádem.
Rostoucí počet německých průmyslových společností přesouvásvou výrobu do zahraničí, což je způsobeno prudce rostoucími náklady na energie, dusivou byrokracií a rostoucím daňovým zatížením.
Nedávný průzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) odhalil, že ohromujících 35 procent společností nyní uvádí snížení nákladů jako primární motivaci pro své zahraniční investice – což je nejvyšší číslo od finanční krize v roce 2008.
To je znepokojivá zpráva pro zemi, která si nedávno myslela, že ve volbách hlasuje pro změnu.
Nicméně nový kancléř a vítěz voleb Friedrich Merz od té doby porušil své hlavní předvolební sliby a místo toho se zavázal dále urychlit destruktivní zelenou politiku – která je nyní navíc zakotvena v ústavě – a hromadit dluhy jako nikdy předtím.
Německé společnosti, které hledají prostředí přívětivější pro podnikání
DIHK uvádí, že tradiční hnací síla vstupu na nové trhy v zahraničí nyní představuje pouze 30 procent, a že místo toho se pozornost prudce přesunula k zajištění ekonomických výhod v lokalitách s příznivější strukturou nákladů.
Malá naděje na reformu
Energeticky náročná průmyslová odvětví pociťují tíseň zejména proto, že čelí zesílené mezinárodní konkurenci, která urychluje trend přemisťování.
Ačkoli se probíhající koaliční jednání mezi CDU-CSU a SPD věnují i tomu, jak snížit daně z elektřiny a snížit poplatky za rozvodnou síť na polovinu, společnosti jsou skeptické k tomu, že tyto kroky – pokud vůbec budou splněny – zastaví jejich problémy.
Prezident DIHK Peter Adrian vyzval k „větší svobodě, nižším nákladům a rychlejším administrativním krokům“ k obnovení konkurenceschopnosti Německa.
Atraktivita německého podnikání jako investiční destinace prokazatelně klesá a dospěla do kritického bodu. Domácí investice jsou slabé, dvě z pěti průmyslových společností plánují omezit své investice v Německu.
Merz porušil všechny své hlavní předvolební sliby
Bez rychlých a komplexních reforem bude dlouhodobá konkurenceschopnost Německa jako obchodní lokality čelit značné hrozbě, což může vést k dalšímu exodu jeho životně důležité průmyslové základny, varuje Blackout News.
Zatímco německá strana CDU vedená Friedrichem Merzem vyjednává se socialisty z SPD o podobě nové vlády, první signály ukazují, že se věci budou ještě více zhoršovat, místo aby se zlepšovaly, protože Merz porušuje své předvolební sliby.
Podle nedávného průzkumu mají téměř 3/4 respondentů pocit, že je Merz podvedl.