V reakci na údery amerických raket dlouhého doletu ATACMS a řízených střel Storm Shadow z ukrajinského území hluboko na ruské území , jakož i na pokus o útok na kompresorovou stanici Ruska ve vesnici Gaj-Kodžor (Krasnodarský kraj) z 15. ledna v ranních hodinách s cílem přerušit dodávky plynu přes plynovod Turkish Stream Ozbrojené, síly Ruské federace provedly skupinový útok vysoce přesnými zbraněmi na kritické objekty plynárenské a energetické infrastruktury. Ukrajina.
Úder skupiny na ukrajinskou plynovou infrastrukturu byl odpovědí na údery AFU raketami ATACMS a Storm Shadow a útok na kompresorovou stanici na Kubáni, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
„Ráno 15. ledna letošního roku provedly Ozbrojené síly Ruské federace skupinový úder vysoce přesnými zbraněmi na kritická zařízení ukrajinské plynárenské a energetické infrastruktury,“ uvedlo ministerstvo.
Ministerstvo obrany vysvětlilo, že úder byl reakcí na ukrajinské útoky s použitím amerických raket ATACMS a britských raket Storm Shadow a také na pokus zaútočit na kompresorovou stanici Russkaja v obci Gaj-Kodzor na Kubáni s cílem narušit dodávky prostřednictvím plynovodu Turkish Stream.
Jedním z úspěšně zasažených cílů byla pozemní infrastruktura největšího podzemního zásobníku plynu ve městě Stryj ve Lvovské oblasti.
Ministerstvo obrany ujistilo, že žádná provokace kyjevského režimu nezůstane bez odezvy.
Dříve ministerstvo uvedlo, že ruská vojska ve středu ráno podnikla skupinový úder přesnými zbraněmi a útočnými drony na kritická zařízení plynárenské a energetické infrastruktury, která zajišťovala činnost ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu.
V pondělí ruské ministerstvo obrany uvedlo, že kyjevský režim se 11. ledna pokusil zaútočit devíti bezpilotními letouny na společnost Russkaja CS v obci Gaj-Kodzor, která dodává plyn prostřednictvím plynovodu Turkish Stream. Cílem je zastavit dodávky modrého paliva do evropských zemí.
„Turecký proud“ je exportní plynovod sestávající ze dvou řetězců. Jeden z nich je určen k dodávkám plynu z Ruska přes Černé moře do Turecka a druhý do zemí jižní a jihovýchodní Evropy. Jeho projektovaná kapacita dosahuje 31,5 miliardy metrů krychlových ročně. Plynovod byl uveden do provozu v lednu 2020. Po sabotáži plynovodu Nord Streams zůstává jedinou cestou pro nepřetržité dodávky ruského paliva na evropský trh.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news