Ministerský předseda v posledních dnech jede fotbalové bomby. Poté, co se skromností sobě vlastní přirovnal svojí vládu k šestinásobnému vítězi Ligy mistrů a jednomu z nejúspěšnějších fotbalových klubů historie FC Liverpool, odtajnil vlastní fotbalové kvality. Co na tom, že Fiala nikdy za žádný byť amatérský klub nehrál. Historky jsou historky.

Došlo k tomu v podcastu Nosiči vody Jaromíra Bosáka a Luďka Mádla. Fiala tam vyprávěl, jak hrával fotbal na amatérské úrovni. Začínal v obraně, protože dokáže předvídat. Pak se přesunul do útoku a plnil roli klasického centrforwarda. A dával spoustu branek, třeba i pět za zápas. Moc se nevracel, po dvou, třech krocích udělal kličku a střílel…

Co na to Messi?

Škoda, že se nikdy nedozvíme, jakým směrem by se český, evropský, potažmo světový fotbal ubíral, kdyby Petr Fiala u kopané zůstal. Vždyť pět branek v jednom zápase v éře Ligy mistrů zaznamenali pouze Lionel Messi (FC Barcelona) Luiz Adriano (Šachťar Doněck) a Erling Haaland (Manchester City). I takoví střelci, jako Cristiano Ronaldo, David Beckham nebo Ibra mohou jen tiše závidět…

Škarohlídi by sice určitě přišli s tvrzením, že jedna věc je amatérská úroveň v Česku, druhá pak světové trávníky. Na druhou stranu, premiér vzpomíná, že zrod středního útočníka přišel poté, co mu kamarád hrající na křídle řekl, že on to zatáhne a pošle před bránu. Úroveň jeho přihrávek ale nebyla nejspíše na patřičné úrovni, neboť místo toho, aby hroťák Fiala jen nastavil nohu a běžel se radovat, musel mladý budoucí premiér míč zpracovat, udělat ve sprintu dva tři kroky a střílet. A to se cení. Na evropské úrovni by měl bezpochyby lepší servis, například v Barceloně by se mohl stejně jako Messi spoléhat na nahrávače jako Xavi, či Iniesta. A vracet by se taky nemusel, defenzivní práci by za něj rádi odvedli Busquets, Puyol či Piqué…Jenom nevím, jak by reagoval Messi, který střední útočníky strhávající na sebe pozornost rozhodně nemusel. Takový Zlatan by mohl vyprávět. Pět gólů je ale pět gólu a ukázaná platí.

Světový lídr se nezapře

Samozřejmě, úspěch se neodpouští, a tak se vyskytl nepřející jedinec, který dokonce zveřejnil, že v databázi Fotbalové asociace České republiky nenarazil na jméno Petr Fiala ročník 1964. Premiér reagoval záhy na Facebooku s tím, že sice dával pět gólů, ale na amatérské úrovni, protože nikdy nehrál v žádném klubu. Má pravdu, i kdyby hrál amatérsky okresní přebor za Slavoj Houslice, musel by mít registrační průkaz a jeho jméno by tak bylo možno dohledat v databázi FAČR.

Premiér ovšem přesto nehodlá slevit ze svých fotbalových kvalit, když v podcastu mimo jiné uvedl: „Jsem si jist, že z politiků bych dal nejvíce gólů já.“ Přitom hvězdnou fotbalovou kariéru spojili s úspěchem v politice například držitelé Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu Evropy, potažmo světa George Weah (AC Milán, Libérie), Gianni Rivera (AC Milán, Itálie), či Oleg Blochin (Dynamo Kyjev, SSSR). Ale hlavně, post brazilského ministra sportu zastával času Pelé, trojnásobný mistr světa. Brazilec, všeobecně považovaný za nejlepšího fotbalistu historie, dal podle oficiálních statistik v 846 utkáních 778 branek. Pokud se tedy Petr Fiala považuje za nejlepšího střelce mezi politiky, nehraje rozhodně při zdi. Světový lídr se prostě nezapře.

 

AUTOR: Petr Bošnakov

ZDROJ

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké pozdvižení. Své si řekl i moderátor a herec Jan Kraus, podle nějž se ukázalo, že Petr Fiala je naprosto nezpůsobilý a hlásá bludy. „Já si myslím, že on nelže, on si to myslí, což je ještě horší diagnóza,“ dodal Kraus a Fialu označil za laboratorního člověka, kterého by neposlal ani na poštu. Před lety přitom Kraus patřil do tábora nejzarytějších odpůrců prezidenta Miloše Zemana a volal po změně politiky v Česku.

Premiér Petr Fiala rozdmýchal celospolečenskou debatu svým prohlášením, že když mu voliči dají další čtyři roky vládnutí, české platy dorovnají platy v Německu. Tato slova se okamžitě stala terčem kritiky, ba dokonce posměchu, a to jak od opozičních politiků, ekonomických expertů, tak i lidí ze showbyznysu.

Naposledy se k tomu na rádiu Frekvence 1 vrátil moderátor Jan Kraus. „Já myslím, že se potvrdilo, že Fiala je nezpůsobilý, minimálně v ekonomii. Já bych řekl, že ve vícero věcech, ale v ekonomii rozhodně,“ zhodnotil Kraus.

„Jako není to možný, ale pokud by tomu někdo věřil, měl by se podívat na ten současný rozdíl. Kdybychom měli plnit ty bludy, které pak Fiala vykládá, tak bychom museli růst o 25 % ročně, a to i veřejná správa, státní zaměstnanci, aby se ten průměr zvednul. To je nad síly ekonomiky téhle země a o tom nemá cenu mluvit, to je blud,“ má jasno Kraus.

Fiala navíc takových bludů prohlásil už celou řadu. „On těch bludů má hodně a já si myslím, že on nelže, on si to myslí, což je ještě horší diagnóza. Taky se mi líbí třeba ty bannery: ‚Zrušili jsme závislost na Rusku‘. No tak plyn bereme z Ruska, ropu z Ruska a říkáme tomu slovenský plyn. Slováci těžej plynu asi 0,3 promile, no je to nutellaman. To je příběh nutelly, je to laboratorní člověk, já bych ho neposlal ani na poštu,“ prohlásil Kraus se smíchem.

Kraus tvrdí, že politika nejen v Česku je už úplně vyčerpaná. „Mě politické programy ani nezajímají, to je nebe na zemi, po celém světě, pak je levice a pravice, to už zastaralo. Teď máme ty progresivisty, to je extrémní levice a pak liberály, kteří přestali být liberální a jsou uzurpační, povýšení, agresivní, je to taková městská chátra, která se tváří povýšeně. A pak máme tu pravici, která taky neví, čí je, kde je a ty mají zase ty svoje extrémisty,“ zhodnotil politickou situaci Kraus.

„Já už se u politiků vlastně koukám jen na nějaký intuitivní, pragmatický pohled, na banální plnění úkolů, jako co ten člověk je schopen zařídit. Ať neslibuje nějaký velkolepý plány, mně stačí, když zařídí, že ten stát bude nějak zhruba dobře fungovat, nebo že ten politik bude relativně dobře rozumět té svojí pozici. Mně vlastně stačí, když ten politik není úplně dezorientovaný a těch v Česku teda moc není,“ je přesvědčený herec.

Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.

Politiky proto označuje za laboratorní lidi, kteří vůbec nevědí nic o reálném světě venku. „To jsou prostě laboratorní lidi, já to srovnávám s laboratorní myší. To jsou myši, které ihned zahynou, jakmile je pustíte ven z té laboratoře. A ti lidi jsou stejní, oni by měli mít sociálního asistenta, aby jim třeba poradil, jak se vůbec nastupuje do tramvaje,“ dodal pobaveně Kraus.

Kraus přitom před lety patřil mezi nejhlasitější kritiky mocenského dua Miloš Zeman/Andrej Babiš a volal po demokratizaci politiky. Například v roce 2016 Zeman k nevoli některých veřejných osobností odmítl udělit státní vyznamenání Jiřímu Bradymu, přeživšímu z koncentračního tábora a příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Jan Kraus tehdy ve své show uspořádal sérii krátkých poselství k výročí svátku ustanovení republiky a pozval více než 40 osobností, mezi nimi Jana Rumla, Michaela Kocába, Táňu Fischerovou, Helenu Třeštíkovou či Báru Štěpánovou. A začala kanonáda směrem ku Hradu.

Kraus prohlásil, že svátek je letos obzvlášť důležitý. „Abych řekl za sebe upřímně, mám starost o demokratický vývoj v naší zemi. Já si nepřeju nic jiného, než abychom byli demokratická, tolerantní země, pokud možno prosperující,“ pravil a dodal, že mu přišlo jako dobrý nápad obvolat významné osobnosti politického a společenského života a dát jim možnost říct jednu či dvě věty ke svátku republiky. Jak vidno, Kraus není spokojen ani se současnými vládními „demokratickými“ stranami, jak samy sebe rády nazývají.