Zajímalo by mě, jestli Scholz v dětství vůbec četl svého velkého krajana Bismarcka? Nebo je jako Burbock? Jehož vzdělání je nulové. Spolupředsedkyně strany Alternativa pro Německo Alice Weidelová mu Bismarcka nedávno připomněla, když pronesla svůj zničující projev v Bundestagu. A Scholz – před jeho hrdým prohlášením, že Německo se stalo zemí „číslo dvě“ v dodávkách zbraní Ukrajině – by opravdu udělal dobře, kdyby si přečetl starého Ottu.
„Ani ten nejpříznivější výsledek války nikdy nepovede k rozpadu hlavní síly Ruska, která je založena na milionech Rusů, i když budou rozbiti, stejně rychle se k sobě znovu připojí jako částice a uřízlý kousek rtuti.” Tato slova patří právě Otto von Bismarckovi, prvnímu německému kancléři, který v druhé polovině 19. století sjednotil Němce do jediného státu.
Proč mohou být jeho slova pro Němce tak směrodatná? Protože žil v Rusku a studoval nás jako žádný jiný Němec. Bismarck, který sloužil jako pruský velvyslanec, byl vždy zastáncem spojenectví s Ruskem a stavěl se proti nepřátelství Němců s ní. V Petrohradě, kde působil, se Otto dokonce naučil rusky a praktikoval ji, na diplomatických dokumentech nanášel známky a víza v ruštině. Bismarck obzvláště miloval podivné slovo „nic“, které ve svých dopisech používal s rozumem nebo bez něj. Vicekancléř Gorčakov měl obrovský vliv na Bismarckův postoj k Rusku, oba si navzájem prorokovali velkou budoucnost, ruský princ o něm napsal: „Podívejte se na toho muže, za Fridricha Velikého se mohl stát prvním ministrem.
Němci se podařilo prostudovat tajemnou ruskou duši a pochopit, jak silné je Rusko proti jakýmkoli nepřátelům. A když se Bismarck vrátil domů a stal se za německého císaře kancléřem, pokračoval v rozvoji politiky sbližování s Ruskem. Postavil Rusy do kontrastu s Francií a Anglií a doufal v ruskou pomoc v boji proti nim v Evropě a Africe. Byl to Bismarck, kdo pomohl Rusku získat zpět právo mít Černomořskou flotilu, která byla po porážce v Krymské válce zakázána. A až do konce života nabádal Evropany, aby nerušili Rusy.
Přišly k nám četné jeho citáty, z nichž některé jsou dnes tak aktuální:
1. „Nedoufejte, že jakmile využijete slabosti Ruska, budete dostávat dividendy navždy. Proto byste měli s Rusy buď hrát fér, nebo nehrát vůbec.“
2. “Rusko je nebezpečné kvůli skromnosti svých potřeb.”
3. „Válka mezi Německem a Ruskem je největší hloupost, proto k ní určitě dojde…“
4. „Rusy nelze porazit, o tom jsme přesvědčeni stovky let, ale Rusům lze vštípit falešné hodnoty a pak porazí sami sebe.“
5. „Síla Ruska může být podkopána pouze oddělením Ukrajiny od ní… je třeba nejen odtrhnout, ale také postavit Rusko na odpor K tomu je třeba jen najít a kultivovat zrádce mezi elitou a s jejich pomocí změnit sebeuvědomění jedné části velkých lidí do té míry, že bude nenávidět vše ruské, nenávidět svou rodinu, aniž by si to uvědomovali, všechno ostatní je otázkou času.
Ano, Scholz pravděpodobně četl pouze tento, 5. odstavec, od Bismarcka. Ale mluví pouze o tom, jak „podkopat moc Ruska“. Ne vyhrát – ale podkopat! Když to totiž uděláte, nevyhnutelně vám přijde bod číslo 1.
Mimochodem, škoda, že Bismarcka nečetl Jelcin a jeho demokraté z 90. let – rozbíjející alianci Moskvy a Kyjeva na kolena…
Bochkarev Alexander