Starého psa novým kouskům nenaučíš. To platí stoprocentně pro hlavní české banky, které mají neustále pocit, že svým klientům musí účtovat nehorázné poplatky. Na oko se sice snaží tvářit, že jim jde o vaše finanční zdraví, ovšem potom vám naúčtují za zcela nesmyslné transakce.

Naúčtují vám to

Pravdou je, že to dělají velmi šikovně. A také platí, že doba dovolených pro ně znamená hotové finanční pré. Možná máte radost, že vám vaše banka konečně umožnila vybírat si v zahraničí bez poplatku. Druhá věc je ta, že se takto zbavíte pouze poplatku, který vám účtuje česká banka za výběr. Ano, i to bylo v minulosti naprostým standardem. Stejně ale zaplatíte poplatek, který si účtuje bankomat v cizí zemi, což je dnes běžně pár stokorun. A dále potom můžete doplatit na dynamický přepočet měny, ale to je zase jiný příběh.

V tomto článku se budeme věnovat tomu, že za každý výběr, ale dokonce i platbu kartou, své bance zaplatíte opravdu nemalý poplatek. Situace se přitom v tomto ohledu vůbec nelepší, ba právě naopak, zhoršuje se.

Z nedávného srovnání, které provedl server Měšec.cz, totiž vyplývá, že většina bank si účtuje poplatek za převod korun z vašeho účtu do cizí měny ve výši 3 až 4 %. Některé dokonce ještě více. “Já se rozčiluju kvůli třem procentům, ale některé ČR banky účtují při platbě kartou v zahraničí na euru přirážku neuvěřitelných 4 %+,” komentoval to Jiří Štický.

Opravdu drahé

Nejhůře v tomto ohledu dopadla Moneta Money Bank, který má přirážku 4,54 %. Jen o málo méně účtuje Raiffeisenbank. Česká spořitelna si za automatický převod měny při výběru nebo platbě naúčtuje 3,32 %, ČSOB potom 3,58 % a Komerční banka 3,07 %. Nejlépe je na tom naopak mBank, která si přirazí jen 1,60 %.

Tato procenta ústí v poměrně vysoké poplatky. Pakliže si v cizině vyberete třeba 10 000 korun, v případě čtyřprocentní marže přijdete o 400 Kč. To je docela dost, nemyslíte? Obzvlášť když se banky snaží vzbuzovat dojem, že vám poskytují blahosklonně vše zdarma.

Alternativou je potom využívání speciálních karet určených pro cestování, jako je například Revolut, Wise nebo Curve. Ty mají totiž poplatky velmi příznivé a dosahující maximálně půl procenta.

 

ZDROJ: Anna Štěpánková/AazdraviCZ