Karel není mrtvý”: Britské velvyslanectví v Moskvě to zuřivě popírá poté, co ruská média sdílela falešné prohlášení Buckinghamského paláce, podle kterého monarcha “včera odpoledne nečekaně zemřel”. (Článek publikoval deník Mail Onlinedne 18.3.2024.)
Britské velvyslanectví v Moskvě bylo dnes nuceno vydat oficiální prohlášení, v němž potvrdilo, že král Karel III. je stále naživu poté, co ruská média tvrdila, že zemřel.
Řada ruských zpravodajských webů a s nimi spojených účtů na sociálních sítích dnes s odvoláním na nejmenované “mediální” zdroje v nevysvětlitelném proudu příspěvků uvedla, že král zemřel ve věku 75 let v důsledku komplikací způsobených rakovinou.
Na sociálních sítích se objevil obrázek zjevně falešného prohlášení z “Buckinghamského paláce”, které informovalo o Karlově “nečekaném úmrtí”.
‘Britský král Karel III. zemřel ve věku 75 let, jak uvádějí média,’ uvedl ruský zpravodajský server Sputnik.
Na webových stránkách královské rodiny ani v britských médiích o tom nejsou žádné informace.
O několik minut později byly jejich zprávy aktualizovány poté, co byly nuceny korigovat zprávy, že král ve skutečnosti nezemřel.
Britské velvyslanectví v Moskvě pak na síti X zuřivě napsalo: “Zprávy o smrti britského krále Karla III. jsou falešné!”.
Britské velvyslanectví v Kyjevě brzy poté následovalo s prohlášením, které znělo: “Rádi bychom vás informovali, že zprávy o úmrtí krále Karla III. jsou falešné.”
O falešné zprávě informovalo několik významných médií, ale nebylo hned jasné, zda se jednalo o chybu, nebo zda za ní stojí “propaganda” Vladimíra Putina.
Nechutná senzace s panovníkem následovala po kritice Velké Británie a dalších západních zemí za volební vítězství prezidenta Putina ve “zmanipulovaných” prezidentských volbách.
Kanál britského velvyslanectví na Telegramu zveřejnil oznámení v ruštině, aby zdůraznil, že zprávy jsou falešné.
‘Zprávy o smrti britského krále Karla III. jsou falešné,’ stálo v oznámení krátce poté, co podobnou zprávu vydalo britské velvyslanectví na Ukrajině.
Falešnou zprávu nejprve zveřejnily agentury RIA, Sputnik, Readovka a Mash, ale později všechny své zprávy opravily.
Médium Mash napsalo: “Britský král Karel III. zemřel, oznámil Buckinghamský palác. Syn Alžběty II. nastoupil na trůn před necelým rokem – korunovace proběhla 6. května 2023. Bylo mu 75 let.”
Zpráva byla aktualizována s tím, že “zpráva se ukázala být falešná”, a zároveň byla doplněna: ‘Připomeňme, že před několika měsíci mu byla diagnostikována rakovina’.
Později však uvedla: “Všichni jsme si mysleli, že je to pravda: ‘Falešná zpráva o smrti Karla III. se rychle rozšířila a stejně rychle byla vyvrácena.’”
‘Král Velké Británie je naživu a pokračuje ve své činnosti. Alespoň to tvrdí Buckinghamský palác.’
Dokonce i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová se připojila k tomuto příspěvku: “Londýn vypadá trapně.”
Další upravená fotka, údajně z dílny Kate. Je na ní i královna.
Fotografie zveřejněná loni měla oslavit Alžbětu II. v den jejích nedožitých narozenin. Teď vyvolala zájem v souvislosti s aférou okolo snímku, který měl uklidnit veřejnost, že princezna Kate je po lednové operaci v pořádku.
Nyní přední světová fotoagentura Getty Images upozornila na další případ, kdy se s oficiálním snímkem před jeho zveřejněním manipulovalo.
Jde o fotografii zemřelé královny Alžběty II. s vnoučaty a pravnoučaty. Podle informací královské rodiny ji pořídila přímo Kate v srpnu 2022 na skotském hradě Balmoral, oblíbeném sídle tehdejší panovnice. Vznikla tak jen několik týdnů před smrtí královny.
Britská média upozornila na několik nesrovnalostí. Deník The Guardian zmiňuje například linii, na které nenavazuje tartanový vzor na sukni zemřelé královny, tmavý stín za uchem prince Louise, nejmladšího syna Williama a Kate.
Silné pochybnosti vyvolová u veřejnosti nová “Kate”. Nikdo totiž nevěří, že jde skutečně o princeznu Kate.
Lze s velkou pravděpodobností konstatovat, že jak Karel III., tak ani princezna Kate již nežijí.
https://tadesco.org/kral-karel-neni-mrtvy-britske-velvyslanectvi-v-moskve-to-zurive-popira/