RADEK POKORNÝ konstatuje, že dno našeho pádu je zřejmě bezedné a přináší reakce na rozhodnutí Fialovy vlády narušit zásadním způsobem naše vztahy s Bratislavou, která na rozdíl od české vazalské probruselské vlády dělá samostatnou zahraniční politiku v prospěch svých občanů
Ke všem dosavadním hrůzám, kterým fialová pětidemolice vystavila Českou republiku, teď přibyl další z „vrcholů pádu“. Patolízalství vůči Bruselu a Washingtonu běží souběžně z Hradu i ze Strakovky. Rozvědčík Varšavské smlouvy i NATO organizuje nákup statisíců dělostřeleckých nábojů na ukrajinskou frontu války Západu proti Rusku. A Fiala současně zasadil neuvěřitelně idiotský úder dosud přátelským vztahům se Slovenskem.
Petr Pavel včera vykřikoval, že už se prý podařilo „vybrat peníze“ na nákup asi 700 000 granátů, které Brusel slíbil dodat hroutícímu se kyjevskému nacistickému režimu, ačkoli je nemá. Petr Fiala to vzápětí „korigoval“: Prý jsou zatím zajištěny miliardy jen na 300 000. Snažil se mírnit i svůj první furiantský výrok o „suspendování“ česko – slovenských vztahů. Ale výsledek je hrozivý v obou případech.
Jednak je jasné, že jsme nyní jedním z prvních cílů odvetných ruských kroků, pokud NATO již oficiálně vstoupí na ukrajinské bojiště – jak chce Francouz Macron. A to za situace, kdy nemáme ani žádné obranné prostředky, protože je Černochová s Fialou odvezli do Kyjeva (většina je už stejně zničena). A úder proti demokraticky zvolené Ficově vládě je typickou pražskou (v tomto případě brněnskou) fackou „mladšímu bratrovi“ – na což jsou hrdí Slováci právem citliví. Obojí bude mít dlouhodobé demoliční důsledky pro náš stát.
Zničíme všechno, říká nejhorší premiér na světě
„Nepovažujeme za vhodné, abychom uskutečnili v příštích týdnech či měsících mezivládní konzultace s vládou slovenské republiky tak, jak jsme o nich uvažovali a jak jsme se na nich dohodli. Jsme přesvědčeni, že v tuto chvíli není třeba uskutečnit společné zasedání obou vlád,“ oznámil Fiala s tím, že o rozhodnutí odložit jednání informovali i slovenskou stranu.
Český premiér podotkl, že (brněnská) vláda v Praze si je vědoma úzkých vazeb mezi slovenskou a českou společností a rozsáhlé spolupráce mezi zeměmi a chce v tom prý pokračovat. „Spolupráce musí být založena na konkrétních projektech, máme zájem je rozvíjet,“ tvrdí jako puberťák, který rozbil okno – a ve strachu před výpraskem volá, že není rozbité. Anebo, že bylo nutné je „vysklít“:
„Není možné zastírat, že existují výrazné rozdíly v názorech na některá klíčová zahraničněpolitická témata,“ pokračoval Fiala a za „problematické“ označil setkání Blanára s Lavrovem. Drzost na drzost.
Přestože Slovensko je členem EU a NATO a ČR jej vnímá jako svou nejbližší zemi, rozdíly vlád v pohledu na příčiny situace na Ukrajině jsou podle Fialy zásadní. „A v takové situaci, která nyní je, navíc v době, kdy se na Slovensku připravují prezidentské volby, bude prezidentská kampaň, není na místě dělat takový v podstatě mimořádný nadstandardní krok, jako je společné jednání vlád,“ vysvětlil rozhodnutí jeho kabinetu.
Jsme suverénní stát, říká Fico
Dodal, že spolupráce mezi zeměmi nekončí. „Nic nerušíme, ministři se budou setkávat na svých pracovních setkáních. Ale je třeba tímto způsobem zareagovat a mezivládní jednání odsunout,“ doplnil předseda české vlády.
Pirát Jan Lipavský uvedl, že ČR si přeje dobré vztahy nejen mezi Čechy a Slováky navzájem, ale i na politické úrovni. „Nicméně ty rozdíly v pohledech na zásadní zahraničněpolitická témata mezi námi a kolegy na Slovensku nás prostě nemohou nechat úplně chladnými,“ řekl s tím, že přátelé k sobě mají být upřímní a mají si umět říci i nepříjemné věci. „A pokud se Slovensko snaží o diplomacii na obě strany, zkušenost je taková, že většinou zůstanete na jedné straně,“ dodal Lipavský.
Rozhodnutí české vlády neovlivní podle premiéra SR Roberta Fica (Směr-SD) suverénní slovenskou zahraniční politiku. Prohlásil to v reakci na zrušení plánovaného společného jednání české a slovenské vlády. Slovenská vláda bere podle Fica na vědomí, že hluboké československé vztahy se rozhodla česká vláda ohrozit. Jak podotkl, česká vláda je nicméně na Slovensku nadále vítána.
Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení. Bereme na vědomí, že česká vládní garnitura se je rozhodla ohrozit jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně hovoří o míru konstatoval Fico.
Slovenský premiér zároveň deklaruje, že česká vláda je na Slovensku kdykoli vítána. Podotýká, že vzájemné politické vztahy nebudou zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým soužitím.
Vztahy mezi Čechy a Slováky označuje za jedinečné a historicky osvědčené. „Jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozumění,“ doplnil.
Babiš by tohle neudělal
Česko-slovenské vztahy podle českého expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany ANO Andreje Babiše narušil v minulosti jako premiér Igor Matovič a rozhodnutím odložit mezivládní konzultace je nyní zcela ničí předseda české vlády Petr Fiala.
AUTOR: Radek Pokorný