V současné době je v plném proudu očkování mRNA injekcemi zejména u hospodářských zvířat v USA, začaly se aplikovat zvířatům v Austrálii a Evropa by neměla zůstat pozadu.
Zásadní problém je, že požadavky na označování masa, které pochází ze zvířat ošetřených mRNA přípravky, byly v některých státech USA zamítnuty, což znamená, že ve stejném duchu se bude postupovat také v EU.
Každý konzument kupovaných živočišných výrobků (nepůjde jen o maso, ale i mléko či vejce), se tedy zřejmě dřív či později s mRNA v potravě setká – byť možná nevědomky.
I když se článek týká primárně USA, tak i z něj je přímo patrné, že jde o iniciativu OSN, přičemž EU již chystá zákony přijaté v USA doslova „okopírovat,“ což se ostatně děje i v jiných oblastech.
Je tedy dobré, když budeme o tomto nebezpečí vědět dřív než se konzumace neoznačeného masa, mléka a vajec od zvířat ošetřených mRNA vakcínami v tichosti schválí v EU, k čemuž dřív či později dojde.
1: Jaké různé termíny se používají pro veterinární biologické přípravky založené na DNA nebo RNA?
Ne všechny genetické technologie používané ve veterinární medicíně spadají do kategorií „mRNA vakcíny“ nebo „mRNA genové terapie.“ Při diskusi o genetických technologiích pro veterinární medicínu je třeba mít na paměti další termíny. Tyto termíny také zahrnují:
- „Technologie částic RNA“
- „Platforma částic RNA“
- „DNA vakcína“
- „DNA imunostimulant“
- „Produkt platformy na předpis“
2: Jak fungují veterinární biologické přípravky založené na DNA nebo RNA?
V technologii částic RNA společnosti SEQUIVITY příslušný gen dává pokyny imunitním buňkám, které překládají sekvenci na proteiny, které fungují jako antigeny. To vyvolává imunitní reakci.
V technologii ExactVac DNA společnosti AgriLab je vakcína vyrobena sestřihem genu pro specifický antigen do bakteriálního plazmidu, který je pak replikován, purifikován a podáván, aby se dostal do cílových buněk, kde antigeny produkované plasmidy spustí imunitní reakci.
Bayerův DNA imunostimulant Zelnate sestává ze speciálního typu imunostimulační DNA obklopené lipidovým nosičem neboli lipozomem, který je pak pohlcen imunitní buňkou zvířete, kde se lipozom rozloží a odhalí DNA, a molekulární vzorec spojený s patogenem, DNA se váže na Toll-like receptory imunitní buňky a spouští imunitní aktivaci buňky.
3: Který úřad v USA schvaluje veterinární biologické přípravky?
Za schvalování biologických veterinárních léčiv, včetně vakcín a biologických látek založených na DNA nebo RNA, je odpovědná inspekční služba USDA pro zdraví zvířat a rostlin (APHIS) a její Centrum pro veterinární biologii. Zde naleznete seznamy v USA aktuálně schválených biologických veterinárních léčiv a biologických přípravků pro vodní živočichy .
4: Které biologické přípravky na bázi DNA nebo RNA byly schváleny pro potravinářská zvířata?
Existuje několik genetických technologií založených na DNA a RNA, které byly schváleny nebo podmíněny USDA pro použití u kuřat, krav, ryb a prasat (viz níže).
- Kuře
- V září 2015 obdržely Harrisvaccines podmíněnou licenci USDA na vakcínu proti ptačí chřipce na bázi RNA. Harrisvaccines používá svou jedinečnou technologickou platformu SirraVaxSM RNA Particle (RP), kterou lze aktualizovat tak, aby odpovídala současným a budoucím kmenům ptačí chřipky. V říjnu 2015 obdržela společnost Harrisvaccines smlouvu o skladování USDA na 48 milionů dávek své RNA vakcíny. V listopadu 2015 společnost Merck získala Harrisvaccines. V listopadu 2017 obdržely AgriLabs podmínečné schválení USDA za „první DNA vakcínu, která kdy byla schválena pro kuřata proti ptačí chřipce pomocí technologie ExactVac DNA společnosti AgriLabs s adjuvans ENABL.“ V lednu 2018 společnost Huvepharma získala AgriLabs. Vakcína Huvepharma proti ptačí chřipce založená na DNA má podmíněnou licenci na nejnovějším seznamu schválených biologických veterinárních léčivých přípravků APHIS.
- Kráva
- Imunostimulant DNA Zelnate od společnosti Bayer získal schválení USDA pro použití proti respiračnímu onemocnění skotu (BRD) v lednu 2014. Zelnate je první svého druhu DNA imunostimulant, který je spíše genetickým inženýrstvím než vakcínou nebo antibiotikem. Imunostimulant DNA společnosti Bayer je na nejnovějším seznamu schválených biologických veterinárních léčivých přípravků společnosti APHIS .
- Ryby
- DNA Vakcína Apex IHN pro lososovité Elanco proti viru infekční hematopoetické nekrózy (IHNV) obdržela schválení USDA a je na nejnovějším seznamu schválených vodních biologických přípravků APHIS. Technologie DNA společnosti Elanco využívá „relevantní genetické složky viru,“ které jsou vloženy do plazmidu a injikovány do svalu, načež plazmid dá pokyn buňkám, aby produkovaly antigeny, které spouštějí imunitní odpověď.
- Prasata
V červnu 2014 se Harrisvaccines stala první společností v zemi, která získala podmíněnou licenci USDA pro svou vakcínu PEDv pro prasata na bázi RNA. V listopadu 2015 společnost Merck získala Harrisvaccines. Platforma „RNA Particle Platform“ společnosti Merck pro vakcínu proti koronaviru a epidemii průjmu prasat (PEDv) obdržela podmíněné schválení od USDA a tento produkt získal podmíněné schválení podle nejnovějšího seznamu veterinárních biologických produktů APHIS. V prosinci 2017 obdržely AgriLabs schválení USDA pro vakcínu proti prasečí chřipce na bázi DNA. V lednu 2018 Huvepharma získala AgriLabs. Vakcína proti prasečí chřipce ExactVac společnosti Huvepharma založená na DNA je na nejnovějším seznamu schválených biologických veterinárních léčivých přípravků společnosti APHIS .
V roce 2020 získala platforma vakcíny Huvepharma pro prasata založená na DNA od USDA jako „produkt platformy na předpis“, což umožňuje „výrobci aktualizovat genový insert v této vakcíně prostřednictvím urychleného procesu, aby reagoval na nové potřeby.“ DNA Huvepharma očkovací platforma má podmíněné schválení jako přípravek na předpis na nejnovějším seznamu schválených biologických veterinárních léčiv společnosti APHIS .
V roce 2020 a 2021 byly vakcíny Sequivity RNA od společnosti Merck pro kmeny prasečí chřipky používající „technologii částic RNA“ schváleny USDA a jsou na nejnovějším seznamu schválených biologických veterinárních léčiv APHIS .
Také v roce 2021 byla technologie částic RNA společnosti Merck podmínečně schválena pro použití jako „produkt platformy na předpis“ ze strany USDA a je zahrnuta na nejnovějším seznamu veterinárních biologických produktů APHIS .
5: Probíhá výzkum veterinárních biologických přípravků založených na DNA nebo RNA?
Probíhá řada studií genetických technologií na bázi DNA a RNA pro veterinární medicínu, které jsou popsány níže.
- Bayer spolupracuje s BioNTech na vývoji mRNA vakcín a léků pro zdraví zvířat , květen 2016
- Vývoj samoamplifikující mRNA vakcíny proti africkému a klasickému moru prasat, datum zahájení: 1. června 2021, datum ukončení: 31. května 2024
- Vývoj vakcín na bázi mRNA pro heterosubtypovou ochranu proti virům infekční bronchitidy a infekční laryngotracheitidy , datum zahájení: 1. října 2021, datum ukončení 30. září 2023
- Vývoj vakcíny mRNA pro nově se objevující onemocnění zvířat a zoonotické choroby, únor 2022
- Nová technologie vakcíny mRNA pro prevenci bovinního respiračního syncyciálního viru, datum zahájení: 1. října 2021, datum ukončení: 30. září 2026
- Nové technologie vakcín ve veterinární medicíně: předzvěst vakcín v humánní medicíně, duben 2021
- Vakcíny ke snížení Salmonella Infantis u kuřat, datum zahájení: 1. září 2022, datum ukončení: 1. října 2024
6: Je možné, aby mRNA vakcíny u zvířat kontaminovaly maso, mléčné nebo vaječné výrobky?
Podle nedávné zprávy Epoch Times, prezentace USDA z roku 2014 o vakcinaci proti infekčním chorobám uvedla, že „platí povinné ochranné lhůty“ pro očkovaná hospodářská zvířata před porážkou pro lidskou spotřebu. Zvířata mohou být uvedena na trh až po uplynutí čekací doby.
Očkovaná zvířata nebo produkty z očkovaných zvířat se po stanovenou čekací dobu nesmí dostat do potravinového řetězce. Čekací doba je určena zemí, ve které je vakcína registrována, a je uvedena v licenci produktu.
Jak uvádí zpráva Epoch Times, USDA uznává, že mezi očkováním a porážkou pro lidskou spotřebu musí existovat čekací doba kvůli riziku kontaminace potravin.
Prezentace USDA se však nezabývá biologickými látkami založenými na DNA nebo RNA, ale pravděpodobně platí stejný standard pro čekací doby, jak dokazuje RNA vakcína společnosti Merck pro prasata, která uvádí: „Neporážet do 21 dnů po vakcinaci.“
Dr. Peter McCullough však poznamenává, že technologie mRNA je „mnohem dlouhodobější, než jsme si kdy dokázali představit. V lidském těle zůstává nezměněna po celé měsíce.“
Dr. McCullough se domnívá, že je možné, že technologie mRNA podávaná potravinovým zvířatům by mohla kontaminovat zásobování potravinami. Zpráva Epoch Times však nenašla žádné recenzované studie zabývající se přenositelností mRNA vakcín z hospodářských zvířat na lidi prostřednictvím mléka nebo masa.
Dr. Peter McCullough varoval, že vývojáři nových technologií veterinárních vakcín jsou zaslepeni poblouzněním molekulární biologie a ztratili ze zřetele bezpečnost biologických produktů v zásobování potravinami. Dodal, že si jsou vědomi možnosti vedlejších účinků na konzumenty.
Kromě toho Dr. McCullough vyjádřil obavy z přenosnosti a citoval nedávnou studii, která dostala mRNA do kravského mléka a konzumací mléka úspěšně podala vakcínu Covid myším.
Dr. McCullough si všímá významných etických problémů, které tento výzkum vyvolává, protože velká část veřejnosti má silné námitky proti mRNA v zásobování potravinami, zvláště když se to dělá tajně nebo s minimálním označením/varováním.
7: Existují požadavky na označování masa, mléčných výrobků nebo vajec, které mohly být kontaminovány veterinárními biologickými přípravky na bázi DNA nebo RNA?
Povinné označování masných, mléčných a vaječných výrobků neposkytuje informace o možné expozici veterinárním biologickým přípravkům na bázi DNA nebo RNA. USDA však vyžaduje označení „Bioengineered“ pro potraviny, které obsahují detekovatelný genetický materiál modifikovaný určitými laboratorními technikami, který nelze vyrobit konvenčním šlechtěním nebo jej nalézt v přírodě.
Označení „organický“ navíc USDA povoluje i pro mRNA vakcinovaná zvířata používaná pro maso, mléčné výrobky a vejce, i když požadavky uvádějí , že zvířatům nemohou být podávány hormony nebo antibiotika.
Dokument Agricultural Marketing Service z roku 2013 uvádí: „Ekologický dobytek musí být produkován bez genetického inženýrství.“ Stejný dokument však také uvádí, že „jen několik léků, jako například vakcíny jsou schváleny pro zvířata chovaná ekologicky.“
Navíc v mnoha případech není na etiketě jasně uvedeno, ze které země maso pochází. Požadavky na označování země původu (COOL) byly u hovězího a vepřového masa v roce 2016 odstraněny.
Požadavky COOL stále platí pro jehněčí, kozí, kuřecí a rybí maso. Kromě toho předpisy USDA pro maso, drůbež a vejce povolily označení „Produkt USA“ pro zvířata narozená a chovaná v jiných zemích a zpracovaná pouze ve Spojených státech.
V březnu 2023 však USDA navrhlo nové pravidlo, které by umožnilo označení „Produkt z USA“ nebo „Vyrobeno v USA“ používat pouze na masných, drůbežích a vaječných produktech, pokud pocházejí ze zvířat narozených, odchovaných, poražených a zpracovaných ve Spojených státech.
8: Které organizace stojí za touto agendou?
Podle zprávy Corey’s Digs byl Codex Alimentarius založen Organizací pro výživu a zemědělství Organizace spojených národů (FAO) a WHO pouze za účelem „stanovit normy a směrnice pro všechny potraviny konzumované lidmi.“
Zpráva uvádí, že Kodex nemá pravomoc vytvářet zákony, „takže 189 členů zemí, z nichž 20 stojí v čele různých výborů, přijímá tyto ‚normy‘ a vytváří předpisy a zákony ve svých příslušných zemích. USDA, například, je hnací silou, která nejen řídí dodržování předpisů, ale také zajišťuje, že ostatní země (zejména evropské) je budou následovat.“
Codex Alimentarius hraje „klíčovou roli“ při zavádění nových technologií v rámci potravinářských norem, včetně „genetických úprav“ a „nanotechnologických aplikací v potravinářském sektoru“ a také „alternativních potravinářských proteinů.“
9: Co dělají zákonodárci, výrobci a dotčení občané, aby se ochránili před kontaminací potravin mRNA vakcínami?
Zákonodárci představili zákony v Arizoně, Idahu, Missouri, Jižní Karolíně, Tennessee a Texasu, které zakazují mRNA v mase nebo vyžadují zveřejnění na etiketách potravin. Zatímco legislativa v Missouri a Idahu selhala, v jiných státech pokračují snahy zabránit mRNA vakcínám v živočišné výrobě.
Obchodní skupina známá jako The Beef Initiative se zavázala, že její výrobci Beef Box „nebudou používat mRNA vakcíny u svých hospodářských zvířat.“ Partnery Beef Initiative je přes 100 výrobců a najdete je zde.
Advokát Tom Renz vedl státní hnutí za transparentnost a odhalení genových terapií mRNA v zásobování potravinami. Renz pomohl navrhnout Missouri’s HB1169.
Naomi Wolf z Daily Clout také bojuje za tuto věc. Doktor Peter McCullough v nedávných rozhovorech a publikacích na Substacku zvýšil povědomí o genetických technologiích používaných ve veterinární medicíně a potenciálních hrozbách pro zásobování potravinami .
10: Co s tím může udělat veřejnost?
Zůstaňte informováni a vzdělávejte ostatní sdílením těchto informací. Další zdroje na toto téma jsou uvedeny níže. Podporujte zákonodárce a skupiny prosazující transparentnost a zabraňující tomu, aby biologické látky založené na DNA nebo RNA vstupovaly do potravinové nabídky.
Zjistěte, co je ve vašem jídle a kdo ho vyrábí.
Nakupujte od pěstitelů, kteří se zavázali nepoužívat genetické technologie založené na DNA nebo RNA….
Na závěr ještě poznámka k výše uvedenému – zejména k poslednímu bodu.
Jistě by nebylo od věci, kdyby existoval i seznam evropských zemědělců, kteří mRNA odmítají – a jejich zvířata jsou tedy „čistá,“ případně kteří budou tyto přípravky odmítat, jakmile se v EU plošně zavedou.
Lze totiž předpokládat, že EU odmítne vydat příkaz, který by chovatele zavázal zveřejňovat údaje o očkování mRNA přímo u prodávaných živočišných produktů…