Podle slavného podobenství v Genesis byla babylonská věž konstrukcí navrženou tak, aby byla dostatečně vysoká, aby se dostala až k nebesům. To bylo na velké Boží zděšení, takže v důsledku toho zmařil jejich plány zmatením jejich jazyka a rozptýlením lidí po celém světě.

I když existují podobné příběhy z jiných kultur, příběh Genesis je možná nejznámější verzí. Je to jen biblické podobenství nebo je za příběhem slavné věže něco pravdy?

Umístění babylonské věže

Podle tohoto konkrétního příběhu byla věž postavena na místě zvaném Šinar. I když si nikdo nemůže být jist jeho přesným umístěním, obecně se věří, že Shinar byla Babylónie někde v Mezopotámii.

DŮKAZY O BABYLONSKÉ VĚŽI

Kromě vyobrazení v Bibli a podobných příbězích nikdy neexistoval žádný důkaz o existenci této věže až do objevení hlinenej tabuľky v Iráku.

Tabulka pochází z období kolem roku 600 před Kristem a zobrazuje sedm úrovní zikkuratu spolu s portrétem krále Nabuchodonozora II. Text je nejvýznamnějším aspektem tabulky, který zní:

„NEBUCHADNEZZAR, JSEM KRÁL BABYLONA – V OBLASTI KOMPLETNÍHO E-TEMEN-ANKI A E-UR-ME-IMIN-ANKI MOBILIZUJU VŠECHNY ZEMĚ KDEKOLIV, VŠECHNY A KAŽDÉHO VÁDCE, KTEŘÍ PŮSOBÍ OD HORNÍHO MOŘE PO DOLNÍ MOŘE, VZDÁLENÉ NÁRODY, TEEMINGUJÍCÍ LIDÉ SVĚTA, KRÁLOVE DÁLÝCH HOR A DALŠÍCH OSTROVŮ – ZÁKLAD, KTERÝ JSEM VYPLNIL, ABY JSEM VYTVOŘIL VYSOKU TERASU. SVÉ STRUKTURY S POKRMEM S BITUMENEM A PEČENOU CIHLOU. DOKONČIL JSEM TO VYVÝŠENÍ NA NEBE, JAK JE TO SLUNCE JASNÉ “

Text výslovně uvádí, že Nabuchodonozor stál v čele iniciativy na stavbu věže a shromáždil lidi z celého světa, aby ji postavili. Věž se označuje jako „E-Temen-Anki“ (často stylizovaná jako „Etemenanki“).

ETEMENANKI

Etemenanki je starodávná věž, kterou místní obyvatelé dlouho tušili, že jsou pozůstatky babylónské věže, avšak až do objevení zmiňované hliněné tabulky neexistovaly důkazy na podporu této teorie. Místo bylo znovuobjeveno v 19. století místním obyvatelstvem a vykopáno v roce 1913 Robertem Koldeweyem.

Dnes jsou patrné pouze některé z pozůstatků Etemenanki, protože velká část místa je zarostlá. Předpokládá se však, že původně měla asi 91 metrů.

Babylonská veža: skutočnosť alebo fikcia?

Možno tvrdiť, že príbeh o Babylonskej veži nie je celkom vymyslený. Ľudia na celom svete stavali vežové stavby, aby si po celé storočia ctili svojich bohov. Tieto pyramídy Egypta, Teotihuacan , Chichén Itzá a podobných štruktúr po celom svete sú všetky pozoruhodné príklady, spolu s týčiacimi chrámami roztrúsenými po celom svete.

Z tohto hľadiska sa myšlienka spolupráce ľudí na stavbe veže s cieľom dostať sa do nebies nezdá taká priťahovaná za vlasy. Spojte to s dôkazmi Etemenanki a existuje dosť pádny dôvod pre existenciu babylonskej veže; vždy však existuje priestor na preskúmanie.

Mojžiš 11: 1 – 9 Nová medzinárodná verzia

Babylonská veža

11  Teraz mal celý svet jeden jazyk a spoločnú reč. 2.  Ako ľudia pohybujúc sa na východ, našli pláň v Sineara a usadili sa tam.

Povedali si: „Poďme, urobme tehly a dôkladne ich upečme.“ Namiesto kameňa použili tehlu a na maltu decht . Potom povedali: „Poďme, postavme si mesto s vežou, ktorá sa tiahne až k nebesiam, aby sme si mohli urobiť meno ; inak budeme rozptýlení po tvári celej zeme.“

Ale Pán zostúpil, aby videl mesto a vežu, ktorú ľudia stavali.  Pán povedal: „Ak ako jeden, budú ľudia hovoriť rovnakým jazykom, ktorým začali to robiť, potom nič nebude možné pre nich plánovať.  Poďme, poďme dole a pomýľme ich jazyk, aby si nerozumeli. “

Preto ich Pán odtiaľ rozptýlil po celej zemi a prestali stavať mesto.  Preto sa volalo Babel (hebrejsky zmätený), pretože tam Pán zmätil jazyk celého sveta. Odtiaľ ich Pán rozptýlil po tvári celej zeme.

Gaia