Výsledky průzkumu: Nepravdivé informace šíří především vládní politici, veřejnoprávní média a mainstreamová média. Nejvíce nebezpečná je provládní propaganda propagující energetickou a ekonomickou krizi a proukrajinská propaganda o válce na Ukrajině. 60% z nás zná někoho, kdo se stal obětí cenzury. Toxické ve společnosti jsou diskuse o migraci, očkování, covidu, genderu a o volbách. Hrozí výpověď a diskriminace v práci, šikana na internetu nebo narušení vztahů s přáteli a kolegy. Česká republika 2023.
Cenzura a tlak na omezování svobody projevu neustále sílí. Rozpor mezi názorem společnosti a kroky vlády je alarmující. Normalizace pokračuje podle plánu.
Podle reprezentativního průzkumu agentury SANEP, který byl exkluzivně zpracován pro Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory. Téměř 61 % dotázaných považuje v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi. Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním. Nejvíce se lidé bojí otevřeně vyjadřovat k migraci, covidu a otázkám pohlaví a manželství. K takovým závěrům došel náš exkluzivní únorový průzkum.
Rostoucí tlak na omezování svobody slova a pokusy o zavádění cenzury, a to jak ze strany digitálních platforem, tak i Evropské unie a české vlády, vyvolávají oprávněně u veřejnosti stále více otázek. Bojí se Češi otevřeně vyjadřovat své názory? Mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura? O čem se lidé dnes bojí mluvit? A je potřeba zavádět novou legislativu a bojovat s dezinformacemi? Nejen na tyto otázky přináší odpovědi náš exkluzivní reprezentativní průzkum.
Výsledky průzkumu ukazují na to, že lidé se stále více obávají o svobodu slova, a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká. Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie. Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění. Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů. V opačném případě se vracíme do doby normalizace, kterou mnozí z nás ještě pamatují.
Dan Vávra: Už jsem zde psal, že jsme si v SOSP nechali udělat reprezentativní průzkum, kde jsme se občanů ptali na otázky spojené se svobodou slova, cenzurou, dezinformacemi a jejich názorů na ně. Průzkum dopadl vcelku dle mého očekávání a tedy, že většina lidí má pocit, že se tiše zavádí cenzura, vadí jim to, nechtějí aby to řešil stát, nečte dezinformační weby a nemyslí si, že je potřeba zavádět kvůli tomu nové zákony. Což je doslova ve všem pravý opak toho, co se snaží dělat naše vláda.
Za normálních okolností by to asi byla zpráva měsíce pro mainstream. Obě poslední vlády tyto témata tlačí doslova dnes a denně, hýbe to celou společností, v médiích se to rozebírá od rána do večera a slovo dezinformace je nejnadúžívanější slovo současnosti, takže mít k tomu průzkum, co si o tom myslí většina společnosti, to je něco, co jistě je mediálně atraktivní a navíc to může společenskou diskuzi někam posunout a poskytnout politikům a médiím zpětnou vazbu.
Jenže to bychom nesměli žít v Kocourkově. Média to celé okázale ignorují a jsme napadáni za to, že jsme si to zadali u SANEPU. Takže to neplatí.
Možná by stálo říct za to, proč jsme si to zadali u SANEPU. Zadat ten průzkum jsme se snažili rok a půl. Oslovili jsme VŠECHNY agentury, které se tím zabývají, sdružené v oborovém sdružení SIMAR a VŠECHNY tyto agentury nás i po urgencích odmítly. Některé dokonce „mimo záznam“ sdělily, že je to příliš kontroverzní téma. Mnohé totiž pracují i pro politické strany a průzkymy dokazující veřejnosti, že ty politické strany jdou proti vůli voličů, by jim asi úplně dobře neudělaly. Takže jediná větší agentura, která zakázku udělala byl SANEP.
A dnes jsem se (opět neoficiálně) dozvěděl, že některá mainstreamová média mají v redakcích zákaz zveřejňovat věci od SANEPU.
Takže jsme v začarovaném kruhu. Chceme udělat průzkum, jehož výsledky asi budou nepříjemné vládě, „renomované“ agentury (spolupracující s vládou) to odmítnou a „renomovaná“ média odmítnou zveřejnit průzkum, který nedělaly tyto „renomované“ agentury.
„Seriózní“ průzkum na téma svobody projevu tedy nejde udělat, protože jeho výsledky by podryly autoritu vlády a důvěryhodnost médií. Což si tahle oligarchie moc dobře uvědomuje a tak se tomu brání.
Za sebe mohu „nepřekvapivě“ říct, že žádné „procenta na objednávku“ se nekonaly. I my jsme se chtěli dozvědět jak to je a po několikaleté mediální masáži jsme byly sami mile překvapeni, že to vyšlo takto pozitivně a většina z vás to vidí podobně jako my.
A i kdyby ten výzkum měl nestandardní odchylku, nebo byl zmanipulovaný třeba o 10%, pořád by to vycházelo pro vládu velmi nelichotivě.
Největší mediální výstup tak zatím bohužel je, že nás pomlouvá ředitel jedné z těch „renomovaných“ agentur, že jsme proruští antivaxeři. Podotýkám, že když jsme se ho snažili poprvé zadat, žádná válka ještě nebyla.
Protože se množí dotazy, proč jsme průzkum zadali právě u agentury SANEP, připomínáme náš příspěvek z 24.10.2022:
„Chceme se s vámi podělit o zkušenosti s poptávkami na REPREZENTATIVNÍ PRŮZKUM NÁZORŮ ČESKÝCH OBČANŮ na svobodu projevu, míru (auto)cenzury ve společnosti apod. Měli jsme na to vyhrazené docela velké peníze a proto jsme začali s agenturami, které mají v mainstreamových médiích největší renomé.
Poprvé jsme poptali agentury sdružené v profesním sdružení SIMAR asi před rokem, ale žádná z nich neměla v daném období před volbami čas. Úvodem letošního září jsme oslovili agentury v SIMAR podruhé a poptávka už neměla časové určení. Zajímalo nás, kdy by jim na to vycházely volné kapacity.
Prozatimním výsledkem je, že kapacity na takový průzkum nemají vůbec a nebo že téma je mimo profil jejich služeb. V jednom případě jsme se dozvěděli, že „s ohledem na citlivé téma a současnou turbulentní politicko – společenskou a válečnou situaci jsme se rozhodli Vámi vypsaného výběrového řízení nezúčastnit“. U agentur Data Collect, MEDIAN a CONFESS RESEARCH jsme odpověď již urgovali, ale bezvýsledně.“
Článek v Echo24 přináší zajímavou reakci od ředitele agentury STEM. Vyzvali jsme ho, aby své vyjádření o SOSP doložil a nebo se za lživé nařčení omluvil. Ta skládanka začíná být opravdu pikantní. ČTK nám odmítlo zařadit výsledky průzkumu do svého informačního servisu pro média a také jsme se dozvěděli, že v jednom vydavatelství mají prý zakázáno publikovat výsledky průzkumů SANEP. Vypadá na kartel výzkumných agentur a mediálního mainstreamu, který se snaží celou agendu omezování svobody slova skrýt nebo bagatelizovat.
Proto nám prosím pomozte sdílet tyto výsledky, aby se dostaly i navzdory nezájmu velkých médií k dalším lidem. Děkujeme.
ZDROJ: nespokojeny.cz
https://cz24.news/fialovy-teror-vetsina-cechu-se-boji-otevrene-vyjadrit-sve-nazory/