V pondělí se propadly akcie evropských bank, když se po zhroucení Silicon Valley Bank zhroutily i evropské dluhopisy, což by mohlo centrální banky celého Západního světa přinutit, aby buď zmírnily tempo zvyšování úrokových sazeb, nebo i úplně obrátit, pokud začne krachovat více regionálních bank.
Dnes ráno přilákala jedna banka zvlášť velkou pozornost Credit Suisse Group AG. Akcie této problémové banky se při obchodování ve Švýcarsku propadly až o 15 % a prorazily nový rekord propadu. K tomuto poklesu došlo kvůli obavám před schopností banky znovu získat peníze klientů, oživit své podnikání v investičním bankovnictví a dostat se bez úhony z probíhajícího soudního a regulačního vyšetřování.
Kvůli kolapsu SVB se obnovit tlak na akcie Credit Suisse vyvolaný jejich rozprodáváním, neboť ten vyvolal krizi důvěry v bankovní sektor po celém Západním světě. V důsledku toho se zajištění pětiletých kreditů (CDS) této v Curychu sídlící zápůjční instituce podle dat sestavených Bloomberg propadly na rekordních 448 bazických bodů.
A není to jen Credit Suisse, CDS krize se rozlila do celého finančního sektoru.
Pokles Credit Suisse a propad jejích akcií do rekordních hlubin přichází, neboť banka čelí spoustě problémů. Zrovna minulý týden překonaly její akcie novou hlubinu propadu, když oznámila, že na základě požadavku Komise pro cenné papíry a burzu odkládá vydání své výroční zprávy.
Dále jsou tu obavy, zda tato banka může přežít, kvůli značnému úprku klientů z její divize správy bohatství.
Tolik tedy k agresivnímu zvedání úrokových sazeb v Evropě.
Pokud jde o americké regionální banky, aby se zabránilo vlnám bankrotů, tak obchodníci po zbytek roku zdražili zvyšování úroků, kdy se dají čekat první krácení v druhé polovině roku.
Bude k obnovení důvěry v bankovní sektor stačit, aby Fed zachránil SVB?
https://cz24.news/zerohedge-americka-bankovni-krize-se-rozleva-do-evropy/
AUTOR: TYLER DURDEN
Překlad: reformy.cz