(C) A.R.X. Zázvor - ginger
Zázvor lékařský – latinsky Zingiber officinale – je rostlina se žlutými květy, pochází z tropické jihovýchodní Asie. Její kořen se léčebně i jako koření používá již tisíce let. Zázvor patří mezi důležité rostliny.

Zázvor lékařský – latinsky Zingiber officinale

Zázvor je asi 150 cm vysoká rostlina se žlutými květy, pochází z tropické jihovýchodní Asie, hodně se pěstuje i v západní Africe a v karibské oblasti. Největšími vývozci jsou Čína, Indie a Indonésie. Zázvor se používá k léčbě lidských nemocí již tisíce let. Jde o rostlinu, kterou řadíme mezi zahřívající rostliny. V hojné míře se zázvor používá jako léčivo i jako výborné koření. V Číně se používá mimo jiné také ke zmírnění toxicity některých jiných léčivých rostlin.

K účinným látkám zázvoru patří

silice (včetně borneolu, citralu) fenoly, alkaloidy a sliz (obsahuje přes 600 účinných látek). Z rostliny se k léčebným účinkům používá hlavně kořen(oddenky) – čerstvý i sušený a éterické oleje. Chuť zázvoru je ostrá, pálivá až pryskyřicová.

Popisuje se velké množství léčivých účinků zázvoru

  • zázvor zahřívá organizmus, používá se při rýmě, chřipce a nemocích z nachlazení a pomáhá proti zánětem v krku;
  • zázvor ulehčuje vykašlávání;
  • zázvor má antiseptické účinky, posiluje imunitu, tlumí záněty;
  • zázvor je silný antioxidant;
  • zázvor pomáhá ulevit při astmatických potížích (blokuje uvolňování prostaglandínů a leukotriénů);
  • zázvor stimuluje krevní oběh a srdce;
  • zázvor podporuje pocení;
  • zázvor má analgetické účinky – tlumí uvolňování prostaglandinů – které v těle zodpovídají za vznik bolesti, pomáhá při migréně, při revmatických nemocech, při bolestivé menstruaci;
  • zázvor podporuje chuť k jídlu
  • zázvor je účinným prostředkem proti nevolnosti a zvracení (antiemetický účinek), pomáhá i při kinetóze a mořské nemoci,
  • zázvor v malých množstvích a v kratších časových intervalech ho lze s výhodou a bezpečně užívat i proti těhotenské nevolnosti (doporučeno je maximálně 4-5g čerstvého zázvoru na den – rozdělit do několika dávek);
  • zázvor má karminativní účinky – zmírňuje plynatost v trávicím traktu a tím odstraňuje křečovité bolesti břicha, zlepšuje trávení;
  • zázvor stimuluje činnost jater – pomáhá tak detoxikaci organizmu;
  • zázvor je vhodný jako podpůrná léčba u onkologicky nemocných podstupujících protinádorovou léčbu – pomáhá proti nevolnosti, podle některých zdrojů i zpomaluje růst rakoviny;
  • zázvor funguje i jako afrodiziakum, pomáhá při léčbě poruch erekce;
  • zázvor při lokální aplikaci zvyšuje prokrvení a má protizánětlivé a antiseptické účinky;
  • zázvor odvar zlepšuje kvalitu vlasů, působí proti jejich vypadávání a zbavuje lupů, pomáhá při akné, s úspěchem se používá k léčbě plísní nohou, v kombinaci se skořicí se doporučuje na celulitidu;
  • zázvor snižuje srážlivost krve – proto se má opatrně podávat u lidí, kteří užívají léky na snížení krevní srážlivosti;
  • zázvor společně s pepřem a kardamonem se používá i jako součást pánských parfémů.

Více k zázvoru naleznete také zde.

Používají se čerstvé kořeny zázvoru (zázvor nastrouhat nebo rozžvýkat)

– zejména při nemocech z nachlazení, při chřipce, na vykašlávání, na posílení oběhového systému.

Usušené oddenky zázvoru se používají nejvíce na zahřátí organizmu, při astmatických potížích, proti nevolnosti.

Éterický zázvorový olej

je výhodné nakapat na kostku cukru při nadýmání nebo při nechutenství. Může se přidávat do různých olejů (mandlový, masážní oleje – 5 kapek na 20ml) a používat pak lokálně např. při revmatických bolestech.

Zázvorový čaj při nachlazení

Několik plátků čerstvého zázvoru nebo cca 1/2-1 čajovou lžičku nastrouhaného zázvoru povaříme 7-10 minut ve 2,5 dcl vody. Poté dochutíme medem, citronem. K lepšímu přehřátí organizmu pomůže k vaření přidat 1/2-1 lžičku mleté skořice event. i několik hřebíčků.

Zázvorovo-cibulový elixír

2 menší cibule a asi 5 cm dlouhý kousek zázvoru nakrájíme na plátky a povaříme 5 minut v 0,5 litru vody. Dochutíme medem a citronem. Nápoj je vhodný zejména při nemocech z nachlazení.

Zázvorová tinktura

Ze zázvoru lze udělat i tinkturu – naložíme zázvor (asi 150 gramů) a 1 lžíci třtinového cukru do 0,5 litru čistého nearomatického alkoholu (nejlépe 40% vodka), necháme vyluhovat 10-14 dnů v tmavé láhvi (2x denně protřepat), poté přefiltrujeme a užíváme 1 kávovou lžičku s čajem, nebo na kostku cukru.

Zázvorový éterický olej

(lze si udělat i doma): Potřebujeme 1 šálek dobře umytého neoloupaného zázvoru, nastrouhaného nahrubo, který necháme několik hodin sušit. Po usušení smícháme v ohnivzdorné dobře umyté míse s 1 a 1/2 šálkem kvalitního olivového (nebo mandlového) oleje a necháme v troubě asi 3 hodiny pří nízké teplotě do 70-80 st. C – je potřeba hlídat, aby teplota nestoupala, aby došlo pouze k zahřívání. Jinou možností je zahřívat ve vodní lázni – s pravidelnou kontrolou teploty. Po 3 hodinách přecedíme přes čistou gázu (vymačkáme i zbytkový olej z gázy) a uskladníme v čisté láhvi na tmavém místě – možno skladovat a používat 6 měsíců. Je nutné dodržovat hygienické zásady při výrobě domácích éterických olejů, jinak se rychle kazí, pokud použijeme nedostatečně vysušený zázvor (zázvor by měl být bez konzervantů), může se stát, že olej je pak zakalený.

Pokud si chceme zázvorový olej připravit rychle k použití např. k masáži – lze smíchat 5 kapek čerstvě vymačkané zázvorové šťávy (z nastrouhaného zázvoru) s asi 20 ml (1 polévková lžíce) mandlového nebo olivového oleje a použít k masáži. Nelze skladovat.

Zázvorový sirup

100 – 150 g čerstvého zázvoru (množství podle chtěné síly sirupu) oloupeme a nahrubo nastrouháme nebo nakrájíme na tenké plátky. Vaříme s 1 kg nerafinovaného cukru a 0,5 litrem vody asi 15 minut (1 kg cukru lze nahradit 500g medu). Odstavíme, hned po odstavení můžeme dochutit šťávou ze 2 citrónů, necháme chvíli zchladnout, přecedíme a nalijeme do skleněných láhví nebo sklenic. Lze užívat po lžičkách nebo přidávat do nápojů.

Lokální aplikace zázvoru

Asi na půl litru vody nakrájíme cca 4 cm zázvoru na plátky, povaříme 5-7 minut, přecedíme a můžeme používat ve formě obkladů.

Na koupele nohou možno použít roztok 4 litrů horké vody a asi 80 ml silného zázvorového vývaru (bez medu!).

I přes hojnost pozitivních léčebných účinků zázvoru platí, že se má konzumovat s mírou. V případě zájmu o více informací Vám doporučujeme knihu: Veľký atlas liečivých rastlín. Penelope Odyová, Osveta 1993, kde se dočtete řadu dalších důležitých poznatků.

(c) A.R.X. – zpracovala: sas, A.R.X.

http://www.pannacz.com/prirodni-lecby.6/zazrak-zvany-zazvor.501.html