Znalosti o šíření eboly mohou pomoci zabránit panice. A v potřebných chvílích i potenciálně zachránit život. Aktuálně byl výskyt eboly objeven kromě Afriky také ve Spojených státech[1] a ve Španělsku.[2]

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo Upozornění pro cestující týkající se výskytu horečky způsobené virem EBOLA.[3] V tomto upozornění píše:

Jak se přenáší ebola

Přenáší se přímým kontaktem s krví nebo s jinými tělesnými tekutinami (například moč, sliny) od osoby nemocné ebolou, živé či zemřelé. Onemocnění se přenáší i pohlavním stykem s osobou, která onemocnění prodělala a to i několik týdnů po vyléčení.
Nakazit se původcem eboly lze i kontaktem s volně žijícími zvířaty (opice, netopýři, antilopy).

Doba od nákazy do propuknutí příznaku je 2 – 21 dní.*

Z textu jsem vypustil větu „Onemocnění se nepřenáší vzduchem.“ Tato věta by čtenáře mohla zmást, pro upřesnění – americká agentura CDC na otázku „Může se ebola šířit kašláním? Kýcháním?“ odpovídá:

Na rozdíl od onemocnění dýchacích cest, jako jsou spalničky nebo plané neštovice, které mohou být přenášeny pomocí virových částic, které zůstávají ve vzduchu poté, co infikovaná osoba kašle nebo kýchá, se ebola přenáší přímým kontaktem s tělesnými tekutinami osoby, která má příznaky onemocnění ebolou. I když kašlání a kýchání nejsou běžné příznaky eboly, tak pokud pacient se symptomy eboly na někoho kašle nebo kýchá a jeho sliny nebo hlen přijdou do styku s očima, nosem nebo ústy jiné osoby, pak tyto kapaliny mohou nemoc přenášet.

K ebole dodává mnoho informací také americká agentura CDC[4] (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí). Kromě podobných informací, které uvedlo naše ministerstvi zdravotnictví, se CDC vyjádřila i k přenosu komáry:

Otázka: „Můžou ebolu šířit komáři?

Odpověď: „Neexistuje žádný důkaz, že komáři či jiný hmyz můžou přenášet virus ebola. Jedině savci (například člověk, netopýři, opice a lidoopi) mají schopnost rychle šířit a nakazit se virem ebola.

Pokud přeci jen máte strach nebo se chcete dozvědět více, můžete si přečíst Pandemický plán České republiky zde.

AKTUALIZACE
Vzhledem k informacím ministerstva zdravotnictví jsem mu poslal následující e-mail:

Dobrý den,

na webových stránkách Vašeho ministerstva jsem v dokumentu „Upozornění pro cestující týkající se výskytu horečky způsobené virem EBOLA“ narazil na informace o tom, jak se přenáší ebola.

V dokumentu píšete mimo jiného píšete: „Onemocnění se nepřenáší vzduchem.“

Nicméně na webových stránkách americké agentury CDC (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí) na svých webových stránkách na otázku „Může se ebola šířit kašláním? Kýcháním?“ odpovídá:
„Na rozdíl od onemocnění dýchacích cest, jako jsou spalničky nebo plané neštovice, které mohou být přenášeny pomocí virových částic, které zůstávají ve vzduchu poté, co infikovaná osoba kašle nebo kýchá, se ebola přenáší přímým kontaktem s tělesnými tekutinami osoby, která má příznaky onemocnění ebolou. I když kašlání a kýchání nejsou běžné příznaky eboly, tak pokud pacient se symptomy eboly na někoho kašle nebo kýchá a jeho sliny nebo hlen přijdou do styku s očima, nosem nebo ústy jiné osoby, pak tyto kapaliny mohou nemoc přenášet.“

Myslím, že by stálo za zvážení dokument doplnit o výše uvedenou informaci od CDC. Případně vysvětlit, co se konkrétně myslí tím, že se ebola „nepřenáší se vzduchem.“

Předem mockrát děkuji.

S pozdravem

Jiří Schmied

Zdroje
[1]: Světová zdravotnická organizace – EBOLA RESPONSE ROADMAP UPDATE 3 October 2014
[2]: BBC – Ebola outbreak: Nurse infected in Spain
[3]: Ministerstvo zdravotnictví ČR – Upozornění pro cestující týkající se výskytu horečky způsobené virem EBOLA
[4]: CDC – Q&As on Transmission

Snímek: Virion eboly

Zdroj: http://www.freepub.cz/2014/jak-se-siri-ebola/

Porovnáví počtu úmrtí na chřipku a ebolu:
Ebola:
Za letošní rok zemřelo celosvětově na ebolu 4033 lidí:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Epidemie_eboly_v_z%C3%A1padn%C3%AD_Africe_%282014%29

Chripka:
Celosvětově s odhaduje, že chřipkou ročně onemocní 3-5 milionů lidí a v důsledku chřipky zemře 250 000 až 500 000 lidí, což je 8-10 % nemocných (miliony nemocných zemřou v pandemických letech).

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Ch%C5%99ipka