Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží po tom, aby se v něm cítil co nejlépe. Proto se tématice bydlení věnuje Budějcká Drbna každé úterý ve svém seriálu, zařazeném do rubriky Život a styl.
A zase ty barvy! Ano, jsou všude kolem nás, rádi je nosíme a máme je také v sobě. Často se podivujeme nad krásnými makro nebo mikroskopickými obrázky drobných živočichů, buněk nebo struktur vně i uvnitř nás. Barvy se ale neobejdou bez světla, a proto stejně, jako v lidském těle, také v našem okolí můžeme barvy vidět jen za přítomnosti světla.
Tam, kde je přirozeného světla málo, je potřeba využít umělé osvětlení. Mnohdy však nestačí jen osvětlení centrální. Zajímavou atmosféru v místnosti vytvoříme kombinováním světel různé intenzity, tvaru nebo materiálu počínaje textilem, konče skleněnými, či kovovými objekty. Osvětlení může mít teplý nebo studený charakter, záleží jen na tom, kde ho chceme využít a jakého účinku chceme dosáhnout.
Při zařizování interiéru barvami je pocitový vjem velmi důležitý. Představte si potemnělou místnost bez pořádného denního světla, zařízenou například tmavě hnědým nábytkem, položeném na šedivém koberci. V takové místnosti budete bezpochyby časem trpět frustrujícími myšlenkami, které mohou vést postupně k pesimismu nebo dokonce k depresi.
Pokud však chcete, aby váš interiér působil vesele, elegantně, klidně, zajímavě, potřebujete vybrat barvy, které k sobě ladí, působí příjemně a k tomu zvolit správné osvětlení.
Základní znalosti o vztazích mezi barvami vám pomohou vytvářet zajímavější kombinace nejen ve vašem interiéru, ale také ve vašem šatníku. Mezi barvami totiž existují vzájemné vztahy stejně, jako mezi lidmi. Některé barvy k sobě krásně ladí, harmonizují spolu, jiné se zase hádají. Některé se doplňují a jiné zvýrazňují vzájemně své přednosti.
Když se podíváme na barvený kruh na obrázku, vidíme, které barvy leží vedle sebe, které se nacházejí v opozici, působí chladně nebo teple. Nahoře je umístěna červená barva. Když k ní přidáme trochu žluté, vznikne oranžovočervená, když je žluté ještě víc, vznikne červenooranžová, barvy červená a žlutá smíchané ve stejné poměru vytvoří oranžovou… a takto bychom mohli pokračovat přes žlutou, žlutozelenou, zelenomodrou, až po purpurově červenou.
Zkuste si doma takový barevný kruh vytvořit. Bude to nejen výborná zábava a relaxace, ale budete mít skvělou pomůcku k vlastnímu kombinování barev. Mísením tří základních barev ve stejném poměru získáte černou. Na závěr si vystřihněte rovnostranný trojúhelník tak, aby jeho úhly spojovaly vždy tři barvy. Otáčením trojúhelníku v kruhu získáte vždy zajímavé a harmonické kombinace.
Rozdělení barev
Teplé barvy jsou červená, oranžová, žlutočervená, žlutá, zelenožlutá, zelená. Jejich společným znakem je, že obsahují žlutou. Tradičně se spojují s ohněm a Sluncem, protože vyvolávají dojem tepla.
Studené barvy jsou modrozelená, modrá, fialověmodrá, fialová, červenofialová. Všechny obsahují modrou. Jejich charakter určuje voda.
Kontrastní barvy (doplňkové) jsou jakékoliv dvě barvy, které jsou na protilehlých stranách barevného kola. Dochází u nich k pocitu kontrastu. Dáme-li je vedle sebe, zmnoží viděnou sytost obou.
Harmonické barvy jsou jakékoliv tři barvy, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem. Tyto barvy mezi sebou dobře ladí.
Příbuzné barvy leží na barevném kole vedle sebe. Mají podobný účinek, tedy zcela opačnou vlastnost, než mají barvy kontrastní.
Pastelové barvy jsou odstíny, které jsou velmi rozředěné bílou nebo šedou. Velmi obtížně se reprodukují.
Monochromatické barvy se skládají z různých sytostí a hodnot jasu jedné barvy, působí mdle a nevýrazně. Chytře využitý kontrast je může udělat velmi zajímavými.
Syté barvy jsou neředěné černou, šedou nebo bílou.
Napsala Greta Sartori
http://m.budejckadrbna.cz/zivot-a-styl/bydleni/mezi-barvami-existuji-vztahy-jako-mezi-lidmi.html