Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží po tom, aby se v něm cítil co nejlépe. Proto se tématice bydlení věnuje Budějcká Drbna každé úterý ve svém novém seriálu, zařazeném do rubriky Život a styl.
Dnešní krátké povídání o barvách se bude týkat červené. Tato barva byla v historii velmi vzácná. Je známo, že Féničtí obchodníci, kteří znali její výrobu, oblékali do nákladných tkanin v červených tónech jen ty nejmocnější a nejbohatší, kterými byli panovníci a velekněží. Proto byla například zlatá a purpurová symbolem moci, vážnosti a bohatství. Tato barva prochází dějinami vždy jako velmi dominantní, energická a vynucuje si vždy pozornost.
Červená byla ale odpradávna také spojována s bojem o přežití. Známým symbolem příslibu pomoci v nouzi je červený kříž. Jakmile přežijeme jako jedinci, objeví se otázka zachování druhu, tedy reprodukce. Červená proto směřuje k sexuálnímu pudu, k důležité součásti naší prvotní energie.
Z pohledu psychologie se do této barvy promítá život v rodině. Chování rodičů jednoho k druhému, absence rodičů rozvodem, úmrtím nebo častou nepřítomností. Děti z takto neharmonických rodin se pak často potýkají právě s nevyrovnaností v této oblasti. Červená velmi úzce souvisí s rodinou, bratrstvím a pospolitostí.
Pro pocit uspokojení nejzákladnějších potřeb – jídla, přístřeší a tepla se výborně hodí do kuchyně, pro vášnivost do ložnice a pro zvýšení energie, pocitu radosti a stability zase do dětského nebo studentského pokoje.
Tato barva nás posouvá dopředu nebo brzdí zpátky. Ten, kdo se bojí červené, může mít obavy z nedostatku sebejistoty a právě pro její zesílení je dobré ji přiřadit ke svým oblíbeným barvám.
Nedostatek červené může vést ke zdravotním problémům, které se dotýkají krevního oběhu, krevního tlaku, kostní dřeně, únavy, nespavosti, dokonce i zácpy. Její nadbytek naopak vyvolává nervozitu, vysoký krevní tlak, domýšlivost, egoičnost, hyperaktivitu, pálení žáhy, tvrdohlavost.
Souvisí s nadledvinkami, jejichž funkce je úzce spojená s pudem sebezáchovy. Adrenalin totiž podněcuje reakci na nebezpečí. Bojuj nebo uteč. Neprojevená zlost, frustrace, vytrvalost, ochrana, nadšení, odevzdání, zvýšená emocionalita… Toto všechno jsou syndromy dnešní zrychlené doby, které na nás útočí v podobě stresu.
Proto bychom s červenou měli zacházet uvážlivě, ale na druhé straně se jí rozhodně nevyhýbat. V interiéru při využití této barvy dbejte na dostatek světla a velikost místnosti. Pokud je ložnice nebo kuchyň malá, stačí natřít pouze jednu stěnu, výklenek nebo použít doplňky jako textilní dekorace, keramiku, obrázky nebo například koberec pod stůl.
Červená se vždy hodí jako kontrastní barva k chladným odstínům šedé, k zelené, žluté, ale také výborně ladí k bílé a černé, s jejichž kombinací vnáší do interiéru pocit tepla.
Napsala Greta Sartori
http://m.budejckadrbna.cz/zivot-a-styl/bydleni/s-cervenou-barvou-zachazejte-uvazlive.html