Astronomové rozřešili záhadu, nad kterou si vědci lámou hlavu už od Galileových dob – proč nám Venuše viděná pouhým okem připadá větší než Jupiter, zatímco při pohledu dalekohledem je tomu naopak?
Venuše je Zemi výrazně blíž než Jupiter, takže viděná neozbrojeným okem je na noční logicky obloze mnohem jasnější. Vidíme ji se „zářivou korunou“, a působí tak 8x až 10x jasněji než obří Jupiter. Jenže v dalekohledu vypadají obě tělesa jinak. Podivnou iluzi Galileo popsal jako jakousi překážku, kterou způsobuje lidský zrak, již dalekohled dokáže odstranit. Proč tomu tak je, ale netušil.
Nyní bylo zjištěno, že jde o optickou iluzi způsobenou tím, jak lidské oko vnímá kontrast černé a bílé barvy. Okraje světla objektu se oku jeví jako rozmazané, takže ho vidí větší, než ve skutečnosti je. Mohou za to citlivé buňky v zadní části mozku, jimiž reagují na obrazy různé intenzity na tmavém pozadí. Venuše je tak zdánlivě větší, protože její „zářivou korunu“ vnímá oko jasněji než Jupiterovu. „Galileo byl první, kdo poukázal na tento rozpor,“ řekl J. M. Alonso z newyorské College of Optometry. Jev podle něj mimo jiné souvisí i s tím, proč nám černý text psaný na bílém pozadí připadá čitelnější.
Zdroj: DailyMail
http://procproto.cz/veda-a-technika/astronomie/galileova-hadanka-byla-po-400-letech-rozlustena/