Lidstvo se nezadržitelnou rychlostí rozrůstá a panují obavy, že vyčerpaná Země nás již brzy nebude schopna uživit. Někteří vizionáři se domnívají, že řešením situace je expanze člověka do vesmíru. Jsme schopni zabydlet se jinde než na Zemi? Projekt Mars One se to chystá vyzkoušet již za 10 let. Odvážné plány jeho autorů počítají s vybudováním pionýrských osad na Rudé planetě. Má Mars One vůbec nějakou šanci na realizaci?
Podle plánů, jež letos v květnu představují světu Bas Lansdorp (*1977) a Arno A. Wielders (*1973) z Nizozemí, měli by již v roce 2023 první lidé otevřít éru osidlování našeho rudého souseda Marsu. Projekt s názvem Mars One počítá s tím, že v roce 2022 začne na Marsu vznikat základna, která bude přibližně o rok později obsazena první osadníky. Mělo by se jednat o pečlivě vybrané a trénované dobrovolníky, kteří jako pionýrští obyvatelé Marsu budou součástí v podstatě jakési unikátní reality show. Jejich život na Marsu by totiž měl být ze Země neustále sledován mnoha záznamovými zařízeními. V připravené technické osadě mají tito lidé strávit celý zbytek svého života. „Letenka“ na Mars totiž bude v zájmu úspěchu projektu výhradně jednosměrná. Otázkou ovšem je, jestli se najde někdo, kdo by o ni stál.
Není návratu
První lidští obyvatelé Marsu prý budou mít po sedmi až devítiměsíční meziplanetární cestě na místě připraveny základní podmínky k přežití, jako je dostatek potravy, vody a také vzduchu. Jejich úkolem na Marsu pak bude pracovat na vytvoření zdrojů potřebných surovin a postupném získání soběstačnosti. „Důležitou úlohou je výroba vody, která se získává z vodního ledu v místní půdě. Šedesát kilogramů půdy je umístěno do kontejneru u jednotek Life Support, kde dochází k zahřívání a odpaření vody. Voda pak kondenzuje (…). Část vody je uložena a část se používá k výrobě kyslíku. Life Support jednotka shromáždí 1500 litrů vody a 120 kilogramů kyslíku za 500 dní,“ přibližují svou vizi fungování lidské osady na skalnatém Marsu oficiální webové stránky pozoruhodného projektu Mars One. Jsou ale jejich úmysly realizovatelné?
Pod křídly velkého jména
„Můj první dojem byl, že jde o neobyčejný projekt lidí s vizí,” komentuje projekt nositel Nobelovy ceny za fyziku Gerard’t Hooft (*1946). Zamýšlenou misi nepovažuje za neproveditelnou a stává se proto jedním z jejích patronů. Tento uznávaný nizozemský vědec tak propůjčuje projektu Mars One jistou důvěryhodnost. To ovšem ještě neznamená, že by byl zárukou jeho uskutečnění, nebo dokonce úspěchu. „Máme reálný plán i způsob financování,“ prohlašují rozhodně zakladatelé Mars One. Za pár let se ukáže, jestli to nebylo jen prázdné tlachání.
Šance pro lidstvo i Zemi
„Každé dva roky po roce 2023 bude vyslána další posádka, takže bude vytvořena skutečná živá, rostoucí komunita na Marsu,“ tvrdí na stránkách projektu Mars One jeho tvůrci. V jejich představách bude do roka 2033 obývat Mars asi 20 lidí. Je opravdu možné tento smělý plán uskutečnit? „Jak bude růst počet osadníků, poroste i pocit normálnosti, takže lidé budou moci vedle své práce žít normální sociální život,“ předpokládají Lansdorp a Wielders. Je v kolonizaci Marsu cesta k budoucnosti lidstva a snad i záchraně naší přelidněné planety? Opustí jednoho dne naši potomci Zemi a vydají se k osadám vytvořeným právě při projektu Mars One?
Jitka Krulcová