Orwellovy a Bradburyho fantazie, jak je líčí jejich díla „1984“ nebo „451 stupňů Fanhrenheita“, zobrazovaly obludný, profízlovaný svět, který jsme si v 70. či 80. letech projektovali do levicových totalitních systémů. Vypadá to, že technologie pokročily natolik, že noční můra se stane brzy skutečností. A dojde k tomu všude, kde si lidé budou moci kupovat moderní domácí spotřebiče. Sledování podezřelých pomocí televizního přijímače bude znamenat revoluci ve sledování, prohlásil ředitel CIA David Petraeus.
Až si v budoucnosti budou Američané a Kanaďané stahovat z internetu film nebo když si zapnou internetové rádio, upozorní na sebe neviditelné pozorovatele, kteří budou přesně vědět, co dělají a kde jsou. Špióni už nebudou muset vniknout ilegálně do bytu a instalovat tam štěnice. Lidé si je nasadí do bytu sami, protože tyhle „propojené“ chytré přístroje budou kontrolované softwarovými aplikacemi a budou „čitelné“ přes internet nebo přes rádiové vlny z okolí domu.
Ve zvuku „spojených“ zařízení bude možné číst jako v knize – a dokonce dálkově ovládané. Nový šéf CIA prorokuje, že s webem propojená zařízení „transformují umění špionáže“. Špiclové všeho druhu budou moci brzy monitorovat lidi, aniž by se museli dostat do bytu nebo vloudit mezi uzavřenou společnost, jak to předvádějí ve filmech třeba Arnold Schwarzenegger nebo Tom Cruise.
Špionážní praktiky tedy čeká revoluce. Zpravodajské (a brzy i detektivní) služby snadno vypátrají, kde se zájmové osoby nacházejí, identifikují je a budou je sledovat pomocí technologií, jako radiofrekvenční identifikace, senzorové sítě, malé servery a sběrače energie. To vše bude časem v amerických domácnostech propojeno s internetovou technologií příští generace. Superpočítače budou moci sledovat tisíce lidí.
Petraeus nesděloval tyto prognózy veřejnosti, ale jisté firmě, když popisoval nové technologie, které se snaží přidávat procesory a připojení na web k dosud „hloupým“ domácím přístrojům. ARM, největší světová společnost zaměřená na výrobu čipů, už předvedla nový procesor zabudovatelný do velkých domácích spotřebičů, jako jsou ledničky, myčky nádobí a sušičky. Tyto čipy jsou schopné připojit na internet téměř každý spotřebič. V souvislosti s tím je zaváděn nový pojem „internet věcí“ (IOT). A budou snadno k nalezení podobně jako Google mapuje krajinu a domy ve městech.
Internet věcí je koncept sítě (zpravidla bezdrátové) mezi nejrůznějšími objekty. Těmi může být lednička, teploměr, nejrůznější čidla, ale také dnes neznámé nebo nevyužitelné senzory, jimž dává smysl a opodstatnění až zapojení do této sítě. Experti si myslí, že „spojená“ zařízení budou jedno dne umět sdělit internetu, kde se nacházejí a co dělají a budou pod dohledem počítačů. Takové informace jsou samozřejmě snadno zneužitelné.
David Petraeus je zkušený válečný veterán. Zůčastnil se vojenských misí v Bosně a na Haiti, od února 2007 do září 2008 války v Iráku. Velel Mezinárodním bezpečnostním podpůrným silám v Afghánistánu. Ředitelem CIA je od září 2011, vystřídal Leona Panettu, který se stal ministrem obrany.
Zdroje: dailymail.co.uk, cs.wikipedia.org
Převzato: http://pravdu.cz/cia/nocni-mura-se-naplnuje-velky-bratr-bude-vsude