Někteří investoři panikaří a prodávají své kontrakty ve zlatě a stříbře, protože neustojí to, co se nyní děje s cenami. Po několika bezútěšných opravách, které trvají už několik měsíců, se orgány v eurozóně chystají k dalšímu tištění peněz a hádejte, které peníze nemohou nikdy jen tak vytisknout?

goldup_thumbnailKoncem minulého roku jsme byli svědky začátku tištění peněz (kvantitativní uvolňování QE) ze strany Evropské centrální banky (ECB) v podobě programu LTRO ve výši 1,3 bilionu eur. Zafungovalo to více než QE2 ze strany Federálního rezervního systému a trhy se na několik měsíců vzpamatovaly. A to je dynamika peněz.

Důsledky tištění peněz

Proces tištěn peněz dobře funguje v počáteční fázi, kdy jsou všichni překvapeni náhlým obratem k růstu. Ale postupem času se pohyb směrem výš zkracuje a částky, které jsou potřeba načerpat do systému musí být větší a větší, což se pak následně odrazí na ceně drahých kovů.

Politici a byrokrati jsou slabě smýšlející výbor mužů a žen, kteří vidí tisk peněz jako jedinou snadnou možnost, jak by se mělo zabránit velké recesi. Teoreticky dobré, ale katastrofální v praxi. Peníze ztratí svou hodnotu a právě teď se to odehrává před našimi zraky.

John Mauldin tento víkend řekl: “Myslím si, že drtivá většina Němců (a abychom byli spravedliví, celý svět) nemá představu, kolik bilionu eur bude zapotřebí k zalátání děr na potápějící se lodi jménem eurozóna. Je docela možné, že většina německých politiků si skutečně myslí, že to mohou být jen tři procenta inflace.”

Španělsko je příliš velké na záchranu a příliš velké na bankrot. Jediný způsob, jak udržet duh Španělska je, aby ho ECB koupila (nebo půjčila “nové” peníze španělským bankám, aby ho mohly koupit ony nebo jakýkoliv jiný nový program, který může Draghiho tým vymyslet).

Pokud by došlo na ztrátu Španělska, tak je jen otázka času, kdy stejný osud potká také Itálii a následně dokonce také Francii. Jediný politicky přijatelný způsob, aby se země vyhnula bankrotu, je přes ECB a její tištění peněz.

Koupí se tím čas? Ano, ale čas k čemu? K fixaci veřejných financí? K vypořádání se s dluhy bank? Státními dluhy? K vyřešení obrovské obchodní nerovnováhy mezi Německem a periferií Evropy? K vynucení přijetí fiskální unie ze strany voličů? Uprostřed krize?

Držte stále své peníze v dluhopisech a uvidíte sami, co se stane. Kupní síla měn bude odfouknuta pryč. Zlato a stříbro se v současnosti za daných podmínek prodává za velmi přijatelné ceny.

Lepší podmínky pro nákup nebudou, protože poptávka po fyzických kovech je stále velmi silná, ať už ze strany drobných investorů nebo centrálních bank rozvíjejících se trhů. Všichni se chtějí zabezpečit proti inflaci z tištění peněz.

Vše, co je potřeba udělat, je podívat se na celkový přehled. Důraz je vždy kladen na to, co se se zlatem a stříbrem událo za poslední týden nebo měsíc, ale už ne za poslední rok nebo pět let. Jak se ostatní třída aktiv vyvíjela v dlouhodobém časovém měřítku? Nenajdete nic lepšího než vývoj drahých kovů za posledních deset let.

Nyní zvažte, co se musí stát, aby zlato a stříbro nerostlo na ceně. Eurozóna se musí postavit na odpor proti svým dluhům a nechat země zkrachovat, aby následně celá populace zkrachovala. To ovšem politici nedovolí s výjimkou případu Řecka, kterému nemělo být nikdy dovolenou vstoupit do Evropské unie, natož do eurozóny.

Takže stačí se opět podívat na historii a je jasné, že drahé kovy jsou jediným bezpečným přístavem. Nepropadejte panice. Pravdou je, že to, co krachuje, je kapitálový trh, nikoliv drahé kovy!!!

Zdroj: Silver Seek

http://www.mowapay.cz/jak-dalsi-tisteni-penez-se-chysta-pohanet-zlato-stribro-vys