Řada lidí si vůbec neuvědomuje, jak jsme zranitelní. Evropská unie totálně rozbila hospodářské infrastruktury. Naše republika už dávno není soběstačná. Ztratila svobodu. Globalizací se zničilo zemědělství. Stali jsme se závislí na ropě, energiích a začínají potraviny! Přichází doba, kdy budeme muset skákat, jak bude někdo pískat? Člověk může ledacos oželet. Bez potravin však existovat nelze. Přál bych si, aby podobných článků nepřibývalo…
Nedostatek vajec v Česku šroubuje jejich cenu vzhůru.
Poslední staré zásoby docházejí, obchodníci proto horečně shánějí vejce nová. Očekává se zvýšení cen v rozmezí 50 haléřů až korunu na vejce, některé obchody a řetězce už vejce zdražily.
Maloobchodní řetězce, stejně jako velkoobchodníci s potravinami zajišťující catering pro stravování zaměstnanců velkých firem se snaží sehnat vajíčka, která odpovídají novým požadavkům Evropské unie. Ta od ledna dovoluje prodávat pouze ta, jež jsou z chovu, který slepicím zajišťuje větší prostor a pohodlí.
Problém je v tom, že mnohé nevyhovující chovy musely být podle obchodníků zrušeny, a nemá-li zásilka vajec potvrzení o tom, že slepice jsou chovány v tzv. obohacených klecích, kde mají dost místa, musí být vrácena. Z Česka už takto byly vráceny statisíce vajec, zejména z Polska či Maďarska.
Podle obchodníků se tak obnažuje skutečnost, že naše dříve soběstačné zemědělství nemá nyní dostatek kapacit a nestačí zcela pokrýt domácí spotřebu. Obchody jsou tak z velké části závislé na dovozu. I v okolních státech však mají s důsledky tohoto unijního nařízení problémy.
V praxi se tak do střetu dostaly dvě zásadní otázky: tlak na větší kvalitu potravinářských produktů a zároveň potřeba nasytit desítky miliónů lidí. V tuto chvíli se však obchodníci ani potravináři nedomnívají, že spotřebitelé ocení snahuBruselu centrálně vylepšit kvalitu vajec tím, že slepicím zařídí více místa.
Obchodníci si stěžují na Brusel
„Opravdu pociťujeme oslabení dodávek vajec. Tento nedostatek je podle nás způsoben novou legislativou určující podmínky chovu slepic, na kterou nepřešli všichni zahraniční chovatelé a nemohou tak vejce do České republiky dovážet,“ sdělila Právu Simona Caidlerová, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje prodejny Albert. Čeští dodavatelé podle ní nedokážou poptávku všech obchodníků plně uspokojit.
Čeští chovatelé si opakovaně stěžovali, že v posledních letech museli vložit do úpravy chovů investice v řádu zhruba dvou miliard korun, což jim zvýšilo náklady. Poukazovali též na to, že v některých evropských zemích se tak nedělo.
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) proto nařídil důsledné kontroly dovozců. Státní veterinární správa v prvních týdnech nového roku několik velkých zásilek vajec zakázala uvádět na trh.
„Aktuálně platí, že na základě nedostatečného zásobování od dodavatelů máme k dispozici menší množství vajec než obvykle,“ potvrdil Právu i mluvčí Kauflandu Michael Šperl s tím, že řetězci se poptávku zákazníků daří prozatím pokrývat.
„Vedeme intenzivní jednání s našimi dodavateli, situace se postupně stabilizuje. Stoprocentní obnovení dodávek by mělo být zajištěno během příštího týdne,“ uvedla pak za Tesco jeho mluvčí Eva Karasová. Podle ní k omezení snášky, a tím i dodávek přispěly i silné mrazy z uplynulých dnů.
Právo se o nedostatku vajec na pultech přesvědčilo v několika pražských prodejnách. V některých vajíčka nebyla k dostání vůbec, někde obchodník nabízel pouze dražší „bio“ alternativy. „Tento týden vůbec nepřišly,“ informovala Právo prodavačka v supermarketu Albert na pražských Vinohradech. Pod prázdným regálem byla pouze cenovka 79,90 Kč za třicetikusové plato, jedno vajíčko tak mělo stát 2,67 koruny.