soros-1Postřeh z rozhovoru s legendárním finančníkem Georgem Sorosem, který vyjde v příštím čísle Respektu. George Soros umí předpovídat budoucnost. Dobří spekulanti potřebují mít zvláště tuto schopnost a Soros dnes platí za možná nejúspěšnějšího spekulanta v historii. Na finančních trzích se mladý kluk, který si v poválečném Londýně ke studiu filozofie a ekonomie přivydělával jako plavčík a číšník, proměnil v muže s majetkem 14 miliard dolarů.

Dnes osmdesátiletý Soros dlouhé roky varoval před nebezpečnou psychologií stále mocnějších a nepochopitelnějších finančních trhů (na níž sám vydělával) a předpovídal kolaps systému. Pokud tedy nebude opět více regulován. Většina ekonomů ho nebrala vážně, ale v roce 2008 se přesně naplnila jeho varování. Už půl roku před pádem investiční banky Lehmann Brothers navíc v rozhovorech tvrdil něco, co dnes ví snad každý – že začíná nejhorší finanční krize od třicátých let.

Soros bohužel nepředvídá nic dobrého ani dnes. V rozhovoru pro Respekt, který vyjde v pondělním tištěném čísle, řekl, že vidí přicházet další vlnu krize. Politici a veřejnost se jí opět dostatečně nebrání a opakují tak chybu z let před finančním krachem. Když se výrazně neprohloubí politická integrace EU, tak se Soros obává pádu eura i následné dezintegrace Evropy. Projekt Evropské Unie, který navzdory všem chybám v často popisuje jako naplnění ideálu otevřené společnosti, by v delším časovém horizontu nahradily národní nacionalismy a nesnášenlivosti, jež měly v minulosti pro Evropu katastrofální důsledky. Soros se proto snaží mobilizovat zastánce Unie. Chce, aby viděli toto nebezpečí a aby za sjednocenou Evropou stáli stejně aktivně, jako proti ní lobují její odpůrci.

Pro autora těchto řádků, kterému ještě nebylo třicet let, je vize konce EU naprosto nepředstavitelná. Vyrostl v optimismu, v době neustálého rozšiřování svobod, má přátele skoro ve všech evropských zemích, cítí se Evropanem úplně stejně jako Čechem. Sjednocená Evropa mu z této krátké životní zkušenosti připadá úplně samozřejmá a podobně to asi vnímá velká část jeho vrstevníků.

letadlaJenže i v roce 1911 si odborníci pochvalovali, že Evropa zažívá nejmírumilovnější období svých dějin, v roce 1913 si prakticky nikdo neuměl představit, co se bude dít v letech 1914 až 1918. Tento argument nemá být varováním před válkou, má jen upozornit na naprostou nevyzpytatelnost dějin, které se neubírají lineárním směrem. Tu si dvacátníci a třicátníci vyrůstající v zaslíbených devadesátých a nultých letech mohou racionálně uvědomovat, ale nemohli ji hluboce prožít. Tak jako Soros, který přežil nacistickou okupaci rodného Maďarska a budování sjednocené Evropy z válečných trosek, stavbu a demolici železné opony mezi Východem a Západem, splasknutí finanční bubliny i její postupné nafukování po Reaganově finanční deregulaci před třicet lety.

0014555586Soros se ve svých předpovědích už samozřejmě také mýlil. Přesto je varování zkušených lidí (Soros není zdaleka sám), kteří celý život pozorně reflektují svět kolem sebe, potřeba brát velmi vážně. A chovat se tak, aby se nenaplnilo. Ale jak? Pro začátek by možná stačilo, kdybychom o současných výzvách my všichni, kterým na sjednocené Evropě záleží, začali více číst a diskutovat. A nenechali si třeba líbit ignorantskou evropskou politiku, kterou předvádí současná česká vláda

Zdroj: http://respekt.ihned.cz/periferie/c1-52239620-dulezite-varovani