Americký satelit Gravity Probe B potvrdil dva klíčové předpoklady obecné teorie relativity Alberta Einsteina. S použitím mimořádně přesných gyroskopů změřil zakřivení času a prostoru způsobené gravitací a rovněž prokázal platnost jevu zvaného frame-dragging, což je jakési “strhávání” času a prostoru rotujícím tělesem.
Satelit podle NASA oba jevy s mimořádnou přesností rozpoznal, když se na polární oběžné dráze zaměřil na hvězdu IM Pegasi. Pokud by zemská přitažlivost neměla žádný vliv na čas a prostor, gyroskopy by byly trvale orientovány stejným směrem. Namísto toho však pod vlivem zemské gravitace zaznamenaly sice nepatrné, ale přesto měřitelné změny, což Einsteinovu teorii potvrzuje. Vědci o tom informují v on-line verzi časopisu Physical Review Letters.
“Představte si planetu Zemi ponořenou do medu,” vysvětluje Francis Everitt ze Stanfordovy univerzity, který se podílel na vyhodnocení naměřených dat. “Jak se planeta otáčí, med kolem ní vytváří vír – a stejné je to s časem a prostorem.”
Projekt Gravity Probe B patří v historii NASA k nejdlouhodobějším – byl zahájen už v roce 1963 s cílem experimentovat v oblasti teorie relativity. Postupně se rozrostl v rozsáhlý a mimořádně technicky náročný projekt. Satelit vzlétl v roce 2004. Jeho gyroskopy byly nejpřesnější na světě. Minulý čas je na místě – NASA provoz satelitu ukončila už loni v prosinci. Několik měsíců však zabralo vyhodnocení jím nasbíraných dat.
Zdroj: Týden