Tělo má sedm energetických center energie, které si je možné představit, jako vířivá silová pole. Indové je nazývají čakry (viz obrázek). Jsou to energetická pole, sice neviditelná okem, ale tím neméně skutečná.
Každé z těchto sedmi center má konkrétní vztah k některé ze sedmi žláz s vnitřní sekrecí a jeho funkce spočívá v tom, že ovlivňuje produkci hormonů příslušející žlázy. Hormony pak řídí všechny funkce v těle včetně procesu stárnutí.
Nejspodnější první centrum je spojeno s nadledvinkami, druhé s pohlavními žlázami, třetí (solar plexus) se slinivkou břišní, čtvrté v srdeční oblasti je ve vzahu k brzlíku, páté je umístěno na štítné žláze, šesté (třetí oko) má vztah k hypofýze neboli podvěsku mozkovému na přední straně pod mozkem a sedmé nejvyšší (korunní čakra) je spojen s epifýzou (šišinka mozková) na zadní straně pod mozkem. Ve zdravém těle se tyto víry točí velkou rychlostí a umožňují tak kosmické energii, nazývané také “prána”, “čchi” nebo “éterická energie”, proudit tělem směrem nahoru. Když se začne jeden nebo více těchto vírů točit pomalu, proud životní energie se zpomaluje nebo úplně zastaví – což je jen jiné vyjádření stárnutí a špatného zdraví.
Tato otáčející se centra přesahují u zdravého fyzického těla ven, za jeho hranice, u nezdravého, slabého nebo starého těla naproti tomu dosahují sotva jeho povrchu. Nejrychlejší způsob, jak znovu získat mládí, zdraví, vitalitu, je působit na tato centra, aby se znovu normálně točila. Existuje pět jednoduchých cviků, ale nejlepší výsledky poskytuje celá řada všech pěti cviků za sebou. Těchto pět tibetských cviků – pět – “Tibeťanů” nejsou vlastně cviky v pravém slova smyslu. Lámové je nazývají rity.
Pokud vám některý z těchto cviků nepůjde, můžete jej vynechat a přesto ucítíte blahodárné účinky těchto prastarých ritů (doporučuji však pro dokonalé zacvičení si tohoto ritu alespoň představovat). Když po delší době cvik zkusíte znovu, může se stát, že jej najednou zvládáte bez problémů. Pro začátek se doporučuje každý cvik cvičit třikrát a vždy po týdnu přidat jedno nebo dvě opakování. Tak dlouho, až se dostanete na počet 21. Ten se pak již nepřekračuje. Kdo však z jakéhokoli důvodu nemůže, nemusí o to za každou cenu usilovat a může zůstat třeba u pěti opakování. Pokud však máte poškozenou páteř, doporučuji toto cvičení konzultovat s lékařem.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.